Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: ''Przeminęło z wiatrem''- Walentynki z DKF Maciste!  (Przeczytany 28330 razy)
wiwetu
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 10


Zobacz profil
« : Luty 08, 2011, 12:35:41 am »

Z okazji zbliżających się Walentynek Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza w najbliższy czwartek, 10 lutego o godz. 17:00 na spotkanie z filmem ''Przeminęło z wiatrem'' (1939) w reżyserii Victora Fleminga.

''Niemal wzorcowe zjawisko kultury popularnej - żadne arcydzieło, a jednocześnie jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina. Jak ujął to Sidney Howard, pierwszy scenarzysta "Przeminęło z wiatrem": "Po dokładnej lekturze postanowiłem nie poprawiać błędów konstrukcyjnych i uproszczeń - to dzięki nim książka tak zachwyciła publiczność". (...) "Przeminęło z wiatrem" obrosło legendami i anegdotami, choć niektóre fakty uporczywie się pomija. David Selznick chwalił się np., że miał w przypadku książki Mitchell nosa, choć w rzeczywistości długo nie chciał kupić do niej praw. Podczas zdjęć operatorzy, charakteryzatorzy i realizatorzy światła musieli sztucznie odmładzać Leslie'ego Howarda, który był do roli Ashleya za stary (miał wówczas 46 lat). Przeciągająca się produkcja i chimeryczność producenta wpędziła reżysera Victora Fleminga w nerwicę i manię samobójczą (dostawał "zastrzyki pobudzające", a nawet uciekł z planu, by powrócić po 14 dniach), a na huczną premierę filmu w Atlancie (wówczas po rasistowskich zamieszkach) nie został wpuszczony żaden Afroamerykanin (pokaz odbywał się w kinie dla białych). Sentymentalna historia miłosna na tle wojny secesyjnej i odchodzącego świata starego Południa symbolem Hollywood jest oczywiście do dziś. Wszyscy film znają, mało kto widział go jednak na dużym ekranie. Jest wreszcie ku temu okazja - "Przeminęło z wiatrem" pokazywane będzie po latach w polskich kinach. (PAWEŁ T. FELIS, ''GAZETA WYBORCZA'')

''Napięcie między bohaterami stanowi o esencji całego gatunku, to ono wyznaczyło też jego historyczny rozwój. Zapakowane jest w formę, do której dziś nie ma powrotu. W czterogodzinnej epopei sprzed epoki telewizyjnej, patos uderza na poziomie historii, ale również środków narracyjnych. Kadry i sceny, które trzeba zapamiętać: Rhett zbliżający usta do Scarlett; cmentarzysko konfederatów; pożar. Kuferek cytatów z nieśmiertelnym "Frankly dear, I don't give a damn" na czele. Póki te sceny będą miały swój estetyczny ekwiwalent we współczesności, a słowna "odprawa" Butlera zastosowanie, film Fleminga z wiatrem nie przeminie.'' (MICHAŁ WALKIEWICZ, FILMWEB.PL)

Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Stroiński. Stroiński jest doktorantem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, redaktorem tomu "Kino polskie jako kino narodowe" (z Tadeuszem Lubelskim, wyd. Ha!art, 2009). Uczy filozofii na MISH-u w Krakowie. Filmy o miłości też lubi.

Film wyświetlimy w zremasterowanej wersji z kopii 35mm!

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

---
''Przeminęło z wiatrem'' - Walentynki z DKF Maciste!
Organizatorzy: DKF Maciste, Miejski Dom Kultury w Bochni
Miejsce: Kino Regis, Bochnia
Czas: 10 lutego (czwartek), godz: 17:00

Projekt dofinansowany ze środków PISF.

Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: