Felietony/Opinie

czwartek 08 listopada 2018 21:53:07

Demokracja-czy mamy być z czego dumni?Demokracja-czy mamy być z czego dumni?

W najbardziej gorący tydzień wyborów samorządowych, kiedy rozpalone umysły sztabów wyborczych myślą jak podejść przeciwnika i wygrać wybory, warto się chwilę zastanowić nad tym jak demokracja wygląda od strony krytycznej, jakie ma korzenie i co ze sobą niesie.

sobota 28 lipca 2018 08:00:39

Rocznica Powstania znów stawia pytania o Leopolda OkulickiegoRocznica Powstania znów stawia pytania o Leopolda Okulickiego

Zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znów daje powody do dyskusji i przypomnienia tematów, które do dziś budzą emocje i nie są oficjalnie wyjaśnione. W ostatnim numerze tygodnika Historia bez Cenzury Jan Piński pisze o Leopoldzie Okulickim wprost:  Ostatni przywódca Armii Krajowej był sowieckim agentem.

wtorek 17 lipca 2018 12:01:22

Władysław Kiernik - uzasadnienie wojewody dla zminy nazwy ulicyWładysław Kiernik - uzasadnienie wojewody dla zminy nazwy ulicy

W dniu 2 września 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1103), zwana dalej „ustawą". Ustawa została zmieniona ustawą z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1389) oraz ustawą z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki oraz ustawy o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2495).

poniedziałek 18 grudnia 2017 12:32:32

Franciszek Kaim - kim byłFranciszek Kaim - kim był

Franciszek Kaim (1919-1996) inżynier metalurg, specjalista w zakresie metali nieżelaznych I odlewnictwa de h.c. AGH w Krakowie w 1979 r. Pochodził w rodziny chłopskiej z Woli Drwińskiej. Egzamin dojrzałości złożył Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni w 1937 r.

poniedziałek 18 grudnia 2017 12:23:58

Andrzej Benesz - kim byłAndrzej Benesz - kim był

Andrzej Benesz urodził się w Tarnowie 14 lutego 1918 w Tarnowie, zginął tragicznie w wypadku samochodowym por Kutnem 26 lutego 1976. Pochodził z rodu szlacheckiego Beneszów mających węgiersko-morawskie korzenie.

piątek 10 listopada 2017 12:41:12

Judeopolonia - Żydzi przeciw niepodlegości PolskiJudeopolonia - Żydzi przeciw niepodlegości Polski

Świętując kolejny raz odzyskanie przez Polaków niepodległości pamiętać trzeba, że o wolność musieliśmy się bić także z Żydami, którzy na równi z naszymi zaborcami ustawiali się w kolejce po polskie ziemie.

piątek 27 października 2017 12:39:45

Judeopolonia - Żydzi przeciwko niepodległości PolskiJudeopolonia - Żydzi przeciwko niepodległości Polski

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Żydzi robili bardzo wiele by Polacy w 1918 roku nie odzyskali niepodległości. Niestety, ale oprócz państw które znane są z kart  historii jako nasi zaborcy, rzadko kiedy, prawdę mówiąc nigdy, nie wspomina się o elitach diaspory żydowskiej rozsianej po świecie, która planowała kolejny rozbiór naszych ziem. W tym celu robiła bardzo wiele by nie dopuścić do powstania niepodległego Państwa Polskiego.

poniedziałek 10 kwietnia 2017 00:45:30

Czyim bohaterem był Lech Kaczyński?Czyim bohaterem był Lech Kaczyński?

Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej nakłania nas do zastanowienia się nad sprawami których na co dzień nie porusza się często w debacie publicznej. Nie chodzi tu tym razem o roztrząsanie co się stało w Smoleńsku ale o postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej katastrofie tragicznie zginął. Są bowiem w Polsce środowiska skupione głównie wokół gazety Polskiej, Prawa i Sprawiedliwości czy TV Trwam, które podkreślają, że postać Lecha Kaczyńskiego zasługuje na miano największego polskiego bohatera i patrioty ostatnich lat.

środa 22 lutego 2017 22:57:54

Tłusty Czwartek: koniecznie słodko, niekoniecznie tłustoTłusty Czwartek: koniecznie słodko, niekoniecznie tłusto

Huczny i kolorowy europejski karnawał we wszystkich krajach Starego Kontynentu kończy się przy stole zastawionym różnorodnymi smakołykami. Tradycja Tłustego Czwartku nakazuje, aby przed rozpoczęciem czterdziestodniowego postu mocno rozluźnić dietetyczny rygor. Czy pączki i faworki to jedyne rozwiązanie dla świątecznego menu? Podpowiadamy, jakimi lżejszymi słodkościami możemy zastąpić tłustoczwartkowe klasyki.

wtorek 21 lutego 2017 21:45:43

Bochnia samodzielna finansowo - ale nieporadna inwestycyjnie Bochnia samodzielna finansowo - ale nieporadna inwestycyjnie

Ciekawego zestawienia dokonał prof. Eugeniusz Sobczak, tworząc Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST, w którym zestawił dochody własne gmin do dochodów budżetowych ogółem. Stosunek jednych do drugich świadczy o poziomie samodzielności finansowej samorządu.

  1 2 3 4 5 6 7 8  Starsze » 

REKLAMA