Foto-Video

poniedziałek 09 lipca 2012 10:38:13

Bp Andrzej Jeż z obawą o nowych pokoleniachBp Andrzej Jeż z obawą o nowych pokoleniach

Przeciw historycznej amnezji

Niedziela 8 lipca w powiecie bocheńskim była świętem Trzciany. Ta niewielka wieś w południowej części powiatu świętowała 750 lat istnienia parafii i miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św., której przewodniczył nowowybrany biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. W słowach, jakie skierował do parafian, wyraźnie brzmiała nuta przywiązania do ojczyzny, ziemi, do rodziny, do historii i do religii chrześcijańskiej, która obecna jest w Trzcianie od chwili jej założenia czyli od 1262 roku. Biskup zaznaczył, że coraz więcej osób szuka swoich korzeni. Parafianie szukają swoich przodków w księgach metrykalnych, chcąc dowiedzieć się kim byli. Jest to chęć zachowania ciągłości naszego życia zakorzenionego w przeszłości i w kościele.

Biskup Jeż poruszył też temat emigracji i trudnych warunków życia w Polsce, gdzie tylu młodych ludzi nie ma szans na godne życie i zmuszonych jest szukać swych szans daleko poza krajem, poza rodziną i swoją parafią. Długa historia Trzciany, sięgająca czasów Bolesława Wstydliwego, była także okazją, pośród wielu wątków religijnych o jakich mówił biskup, by wyrazić niepokój i sprzeciw postępującej polityce niszczenia nauczania historii w szkołach.

„Dzisiaj bardzo często chce się nas doprowadzić do amnezji historycznej podkreślając, że dzieje Polski zaczęły się w 1989 roku! Nie dostrzega się tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię Polska -ponad tysiącletniego. Likwidując naukę, historię, doprowadzamy człowieka do sytuacji, w której stracił pamięć. Jakże przykre jest doświadczenie człowieka, który w wypadku, w wyniku uderzenia stracił pamięć, jest zagubiony, nie ma punktów odniesienia, nie pamięta. Tego się obawiamy, że pokolenia które wchodzą w nowe życie, zostaną odcięte od tego wielkiego dziedzictwa historycznego, że nie będą mieć tożsamości, nie będą znać pewnych procesów historycznych i przez to nie będą mogły tworzyć zdrowej przyszłości, bo nie wyciągną właściwych wniosków z historii.” – podkreślił biskup.

Zaraz po uroczystościach kościelnych poświecono kamień, na którym przytwierdzono pamiątkową tablicę upamiętniającą niedzielne uroczystości 750 lat Trzciany.

Druga część uroczystości miała już charakter rozrywkowy. Muzyka, gastronomia oraz sporo atrakcji dla dzieci przyciągnęły tłumy okolicznych mieszkańców. Scena muzyczna zaoferowała mieszkańcom Trzciany różnego rodzaju rozrywkę. Od lokalnych wykonawców jak występy zespołów „Śpiewające Gitary" z ZPO w Trzcianie, „Vox Fremi" z Kamionnej, „The End" z Ujazdu czy Orkiestry Dętej OSP z Leszczyny po zespół „Fun Fire" z Bochni oraz gwiazdę wieczoru - Zbigniewa Wodeckiego z zespołem. Świetny koncert pełen znanych i lubianych aranżacji Zbigniewa Wodeckiego zakończył pokaz sztucznych ogni.

Z kart historii:
Pierwsi Słowianie pojawili się na terenach obecnej Trzciany pod koniec I tysiąclecia. Osadnictwo nie przybrało tu jednak stałego charakteru. Pierwsze pewne informacje o wsi Trzciana pochodzą z wieku XIII. W latach 1262- 1266 został tu wybudowany Klasztor kanoników Regularnych od Pokuty. Klasztor przechodził różne koleje losu, od wzrostu i bogacenia się, aż po zniszczenia przypadające na okres Potopu szwedzkiego. Osadnictwo na tym terenie prowadzili ostatni Piastowie i Jagiellonowie. Kamionna została lokowana w roku 1398, Kierlikówka w roku 1468, Leszczyna w 1347, Łąkta Dolna w 1490, Rdzawa w 1399, Trzciana w 1403, Ujazd w 1388, najwcześniej zaś bo już w roku 1295 ulokowano Libichową (obecnie część Trzciany). Czasy Potopu szwedzkiego zasłynęły tutaj z walk chłopów z najeźdźcami pod dowództwem Lubomirskiego. W czasach zaborów tereny te znalazły się w granicach Austrii. W czasie I wojny światowej Trzciana znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie frontu, co zaowocowało licznymi cmentarzami związanymi z potyczkami limanowsko - łapanowskimi. W czasie II wojny światowej na terenie Gminy Trzciana działały Bataliony Chłopskie i Armia Krajowa. W roku 1972 Prezydium Powiatowej rady narodowej w Bochni postanowiło utworzyć jedną gminę Trzciana - Żegocina. Od roku 1995 Gmina Trzciana jest odrębną jednostką administracyjną.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik

2012-07-09 11:27:41
"Likwidując naukę, historię, doprowadzamy człowieka do sytuacji w której stracił pamięć. Jakże przykre jest doświadczenie człowieka, który w wypadku, w wyniku uderzenia stracił pamięć, jest zagubiony, nie ma punktów odniesienia, nie pamięta." Co to za bełkot?! I dziwić się że ludzie od kościoła odchodzą :/
Do Kazik

2012-07-09 11:48:46
To bardzo mądre słowa biskupa. Rozumie je ten kto ma trochę wyższą inteligencje. Trudno. Skoro dajesz do zrozumienia, że Ci jej Pan Bóg nie dał to musisz mi uwierzyć na słowo. Jeśli ktoś nie zna historii to jest jak ktoś kto cierpi na pustogłowie. Nie wie kim jest i co bredzi i najgorsze nie rozumie co czyta - tak jak to jest najwyraźniej u Ciebie. Poza tym Ci co nie znają historii są bardzo podatni na manipulacje. Po prostu stają się ciemnym motłochem którym można pomiatać na lewo i prawo i wciskać im każdy kit. Widocznie masz aspiracje by do tego motłochu dołączyć. Ja, wybacz, nie mam aż takich aspiracji i przyznaje racje biskupowi w 100%.
Obawa

2012-07-09 11:57:29
Bardzo mądre kazanie nowego biskupa. Zgadzam się całkowicie! Ci co nie znają historii zachowują się tak jak by stracili pamięć. Cóż jest niezrozumiałego w słowach: "Jakże przykre jest doświadczenie człowieka, który w wypadku, w wyniku uderzenia stracił pamięć, jest zagubiony, nie ma punktów odniesienia, nie pamięta". Przecież to tak dokładnie jest. kto traci pamięć nie może znaleźć punktów odniesienia. Więc o co chodzi niejakiemu Kazikowi? Chyba czuje się trochę sfrustrowany i pisze by dać wyraz swojemu zagubieniu w rzeczywistości.
Mikołaj

2012-07-09 12:06:41
Gratuluje Trzcianie tak zacnego święta. 750 lat! Wszystkiego dobrego.
Kazik

2012-07-09 12:14:09
Oczywiście, każdy kto krytykuje kościół to motłoch, komunista i szatan, ale cóż czasbocheński nie od dziś jest tubą propagandową kościoła, Radia Maryja i PiS więc merytorycznej wypowiedzi też się nie spodziewałem. W końcu jesteście katolikami, nadludźmi.
Paul

2012-07-09 12:35:30
Do Kazika i jemu podobnych-wszyscy jesteśmy grzeszni, ale od takich poglądów .jakie głosisz ,będąc tubą medialnego przekazu, Kościół powinien jednoznacznie się odciać. To jest właśnie test na wiarygodność Polskiego Kościoła jako Instytucji.
do Kazika

2012-07-09 12:39:09
a ty czyją tubą jesteś? palikotów, szechterów, lisów, wojewódzkich?to tylko pogratulować...
Jerema

2012-07-09 13:10:10
Generalnie chodzi tu o przetrwanie Polaków. Żaden naród, żadne państwo nie przetrwa jeśli nie będzie pamiętać o historii. Jeśli nie będzie mieć moralnego kręgosłupa. Laicyzacja i nihilistyczne rozpasanie stało sie teraz bronią często lepszą niż armaty. Można zniszczyć kraj bez wystrzału. Wystarczy mu amputowac pamięć i wmówić, że można wszystko. Niech pederaści adoptują dzieci, a tak na prawdę Polska nie miała własnej historii i np. jak to teraz wciskają do okoła Żydzi i Niemcy to myśmy wywołali II wojne bo nie ustąpiliśmy Hitlerowi. Naiwny gość łyknie takie słowa i uwieży w fałszywą historię podawaną przez innych. Człowiek bez histori jest podatny na manipulacje (wyżej to już napisali) A obecnie fachowcy od amputacji mózgu z Platformy Obywatelskiej i unijnej jaczejki marksistowskich hunwejbinów usilnie pracują nad tym by Polakom ten mózg usunąć. Ale niestety to niemożliwe i dlatego przeżywają coraz to nowe frustracje. Unia ze swoim nihilizmem zgnije jak zgniła każda komuna. Pewnie tylko Niemcy wyjdą na tym na swoje bo są cwani. Ale i to nie jest pewne bo siedzą w tym szambie równie głęboko.
Kazik

2012-07-09 13:28:49
Fakt: najgorsze zło tego świata to Michnik (żyd i komunista, oczywiście agent) Lis (dziennikarz mainstreamowych mediów, czerwony burak, gorszy od samego Urbana), Tusk (ryży, morderca Prezydenta Tysiaclecia św. Lecha Kaczyńskiego, zdrajca Narodu Polskiego) Komoruski (agent WSI, agent za komuny przekształcony na służbiste Putina) Przekonaliście mnie. Od dziś codziennie bede chodzil do kosciola i oddawał wyplate na prawdziwych Polaków, katolików.
Jerema :)

2012-07-09 13:47:31
Widzisz Kazik - jednak posiadasz jakąś wiedzę. I to bardzo dokładną. Dzięki za ten wykład - lepiej bym tego nie ujął. Z tym, że to co właśnie napisałeś nie koniecznie jest związane z kościołem i jego nauką, którą jest przecież teologia a nie wyklady o Szechterze. Ale prawda jest wartością której trzeba bronić i robi to także kościół bo inaczej by nim nie był. To co napisałeś to powszechnie znane fakty których nikt nie neguje. A co do składek - kto chce to płaci, kto nie chce nie płaci. A podatki i ZUS komunisty Tuska każdy płacić musi pod rygorem. Taka jest różnica.
OLEK

2012-07-09 14:08:45
no prosze starosta pajak w kosciele??? takiej obludy to dawno nie bylo??? czyzby cudowne nawrocenie ? a moze POkazowa POboznosc?
Kazik

2012-07-09 17:58:05
Rozumiem że za Kaczyńskiego podatków nie było? Pisowski bełkot z góry na dół, ale Wy jak zwykle odnosicie moralne zwycięstwo :D
Oj Kazik, Kazik

2012-07-09 18:08:43
A kto ci tu chłopie pisze coś o PiSie? - masz chyba na jego punkcie obsesję. O ile się orientuje, to Czasbochenski to bardzo obiektywny portal - jak by już coś to może woli klimaty Michalkiewicza czy Korwina Mikke niż PiS. Uważaj Kazik na siebie bo będzie jak w tym kawale o Leninie. Otworzysz konserwę i zobaczysz PiS.
historia

2012-07-19 09:22:21
W związku z historią... Proponuję, aby Kościół odstąpił 1 godzinę religii na historię np. w szkole podstawowej (teraz religia jest 2 razy w tygodniu). Za moich casów byla 1 godzina tygodniowo i wystarczyło. Taki gest ze strony hieraechów Kościoła na pewno nie byłby zapomniany.
REKLAMA