Powiat

poniedziałek 13 listopada 2017 21:53:41

Wójtowie chcą ekologicznej energii Wójtowie chcą ekologicznej energii

Trzy gminy z naszego powiatu: Miasto Bochnia, Gmina Bochnia i Gmina Drwinia chcą przystąpić do budowy instalacji odnawialnych żródeł energii na swoim terenie. W zeszłym tygodniu włódarze gmin podpisali stosowną umowę partnerską, która ma pomóc z zdobyciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

6 listopada 26 samorządów podpisało umowę partnerską zatwierdzającą przystąpienie do porozumienia o nazwie „Partnerski Projekt Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego”. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Promocji podkrakowskiej gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Właśnie ta gmina pełnić będzie funkcję lidera projektu. 

Gminy biorące udział w porozumieniu to: Oświęcim, Kocmyrzów-Luborzyca, Sułoszowa, Szczurowa, Gnojnik, Michałowice, Zielonki, Igołomia-Wawrzeńczyce, Pałecznica, Proszowice, Poronin, Wojnicz, Gmina Bochnia, Miasto Bochnia, Nowe Brzesko, Koszyce, Słomniki, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Dębno, Iwanowice, Wielka Wieś, Koniusza, Radziemice, Bukowina Tatrzańska, Drwinia.

Prawdopodobnie ta liczba zwiększy się o kolejne jednostki.   Podjęte działania mają na celu zwiększenie szans na uzyskanie dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, co pozwoli na rozwój mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Jak to będzie wyglądało w praktyce i co Projekt oznacza dla mieszkańców?

Na stronie Gminy Drwinia czytamy np. "(...) Projekt obejmował będzie montaż 19 instalacji fotowoltaicznych, 34 kolektorów słonecznych oraz 3 powietrznych pomp ciepła, łącznie w 49 nieruchomościach.  Budynki przewidziane do udziału w Projekcie przeszły już weryfikację techniczną i ocenę możliwości budowy wybranego źródła energii po wcześniej przeprowadzonej ankietyzacji wśród mieszkańców dotyczącej chęci uczestnictwa w Projekcie".

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

xxxx

2017-11-14 09:50:14
JA PAMIETAM JAK PROFESOROWIE ZE STUDENTAMI ORGANIZOWALI NA BASENIE W PROSZOWKACH SEMINARIA NAUKOWE NA TEMAT ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII ////////////// PODOBNO NOWY DYREKTOR STUDIUJE ... RELIGIOZNAWSTWO ALBO TEOLOGIE ALBO COS W TYM STYLU. KTO ZNA SZCZEGÓŁY ?
do obserwator

2017-11-14 13:16:02
To prawda kolektory zamontowano 15 lat temu, tylko co z tego jak zaraz po uruchomieniu przestały działać. Jak coś robić to dobrze, nie tak jak dawniej Byle Jak.
nie z tym "burmiszczem"

2017-11-14 17:10:17
lepiej żeby się Kolawinski nie chwytał tego,bo zaraz mogą spieprzyć sprawę i póżniej trzeba i tak oddać wszystko jak większość dotacji ....
REKLAMA