Powiat

wtorek 28 lipca 2015 10:47:36

Samorządowcy zrobieni w Orlika?Samorządowcy zrobieni w Orlika?

Opinię publiczną w całej Polsce zelektryzował w ostatnich dniach artykuł Zbigniewa Masternaka na portalu Wirtualna Polska, z którego wynika, że korzystanie z osławionych Orlików może być dla dzieci po prostu bardzo szkodliwe.

8-letni syn pana Masteraka trafił do szpitala z gorączką i wsypką na całym ciele po tym, jak przez półtorej godziny trenował grę w piłkę na orliku w Puławach. Lekarze stwierdzili zatrucie kadmem, uwalniającym się do atmosfery z granulatu ze starych opon samochodowych, który wysypuje się boiska ze sztuczną trawą.

Kadm jest niezwykle niebezpieczny dla ludzkiego organizmu, dużo bardziej niż arsen, będący podstawą arszeniku. M.in. uszkadza nerki – niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz  i wiele innych dolegliwości. Jak pisze pan Masternak: „prowadzam go (syna) na treningi 3-4 razy w tygodniu, łudząc się, że zdrowo się rozwija, wdychając świeże powietrze, a tutaj okazuje się, że wdycha opary wydzielane przez 20 ton sproszkowanych, zdezelowanych opon!

Granulat ze zużytych opon jest znacznie tańszy niż bezpieczny, kauczukowy. Jego producenci mają, oczywiście, wszystkie potrzebne atesty. Tyle, że są to atesty oszukańcze, nie uwzględniające choćby afrykańskich upałów, które ostatnio panują w naszym kraju, a które powodują, że kadm z granulatu ulatnia się ze zdwojoną siłą. Pierwszym zjawiskiem, który powinien zaniepokoić administratorów Orlików i rodziców dzieci, które z nich korzystają, to zapach gumy na boisku.
O całej sprawie stało się głośno, mówiły o tym m.in. tv republika i Polsat.

Sprawdziliśmy, jak rzecz się ma na Orliku przy szkole nr 7 w Bochni. Zapach gumy był wyraźnie wyczuwalny. Ćwiczące tam dzieci powiedziały nam, że „śmierdzi ciągle, a najbardziej w czasie upału”. 

Zapytaliśmy władz naszego miasta: co zamierzają z tym fantem zrobić? Wiceburmistrz Robert Cerazy stwierdził, że stan sztucznej nawierzchni na bocheńskim Orliku jest już zły (boisko powstało 6 lat temu) i należy je wymienić. Przy tej okazji można będzie zmienić użyte materiały na bardziej bezpieczne. Nie potrafił jednak podać żadnej wiążącej daty, kiedy to się stanie. Dodał przy tym, że przecież budowa Orlików to ogólnopolski, rządowy program. I jeśli potwierdzą się doniesienia o szkodliwości nawierzchni, na której uprawiają sport nasze dzieci, to rząd powinien sfinansować wymianę sztucznej trawy we wszystkich obiektach. 

Budowa Orlików to jedna ze sztandarowych inicjatyw rządzącej koalicji, mającej świadczyć, że władza troszczy się o rozwój fizyczny i zdrowie młodego pokolenia Polaków. Oddawano je do użytku z wielką pompą, a władze samorządowe, które zdobyły się na wysiłek wkładu finansowego, nie kryły dumy, że udała się im inwestycja tak ważna dla lokalnej społeczności. Tymczasem jeśli doniesienia o trującym kadmie, snującym się w powietrzu nad sztuczną murawą się potwierdzą, a wszystko wskazuje, że tak, Orliki okażą się po prostu miejscem powolnego wyniszczania organizmów młodych ludzi. 

W naszym powiecie jest osiem takich boisk. Oprócz Bochni Orlikiem może się poszczycić, choć może w świetle tych doniesień, nie jest to najszczęśliwsze słowo, również Stary Wiśnicz, Łapanów, Sobolów, Trzciana, Mikluszowice, Rajbrot i Królówka.

Co ciekawe, ani jednego Orlika nie ma największa z bocheńskich gmin, gmina Bochnia. Były wójt Jerzy Lysy, swego czasu w rozmowie z jednym z bocheńskich portali stwierdził, że szkoda pieniędzy na sztuczną murawę tam, gdzie przecież dzieci mogą grać w piłkę na naturalnej trawie. 

W tym wypadku – trudno mu nie przyznać racji. W takich np. Mikluszowicach jest piękna, zadbana szkoła, obok niej orlik z nawierzchnią z poliuretanu i boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą. Wygląda to wszystko imponująco. Ale szkodliwość sztucznej nawierzchni bardzo mąci ten sielankowy obraz. Tymczasem po przeciwnej stronie drogi jest szeroki pas nieużytków, na którym mogłoby się zmieścić i boisko piłkarskie, i takie do koszykówki i pewnie nawet kort tenisowy. Wszystko na prawdziwej, zdrowej trawie. I bez tak wielkich kosztów. Orlik w Mikluszowicach kosztował prawie 1 mln 200 tys zł, z czego gmina Drwinia zapłaciła ponad 334 tys. Tak jest zresztą w przypadku wszystkich tych boisk: samorząd lokalny finansuje 1/3 jego wartości. Pozostałe części pochodzą z budżetu państwa i województwa.

eb

Orlik w Mikluszowicach

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

orlik

2015-07-28 16:42:53
nie piszcie farmazonów tylko dobrze zbadajcie temat: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/154135/Pilka-bez-kadmu--Resort-sportu-dementuje-informacje-o-szkodliwych-Orlikach
zatroskany

2015-07-28 18:17:13
Ale brednie piszecie, w całej Polsce powstało setki orlików a tu taki artykuł nie macie się czego uczepić to piszecie o kadmie z opon proponuje sprawdzić co dodaje się do pustaków ceramicznych typu poroterm albo do żużlowych pewnie redaktor który zamieścił ten artykuł o tym nie wie:) a dom ma wybudowany z takich materiałów - szacunek dla Gminy Drwinia i dla jej Wójta, Rady oraz przede wszystkim Pracowników że pozyskało prawie 1 milion dotacji i przypilnowało budowę tego bądź co bądź jednego z wielu porządnych obiektów tego typu. A tak na marginesie życzę powodzenia Redaktorowi w grze w tenisa na trawie:)
ściema

2015-07-28 18:52:18
przecież to ściema - jest dementi ministerstwa, a to boisk to nawet nie Orlik http://www.msport.gov.pl/aktualnosci/oswiadczenie-ministerstwa-sportu-i-turystyki-ws-nieprawdziwych-informacji-dotyczacych-boisk-wybudowanych-w-ramach-programu-moje-boisko-orlik-2012
ha

2015-07-28 21:36:46
ciągle wierzycie w dementi ministerstwa???
Migi

2015-07-28 22:04:23
A ja grałem na orliku. Jest dokładnie tak jak mówią te dzieci. Po prostu śmierdzi. Śmierdzi i to dokładnie gumą z opon. A co? Patafiany z PO się przyznają, że te Orliki to syf?
Orliki

2015-07-29 07:50:36
smród jest nieziemski czy ktos sprawdzi czy te boiska sa bezpieczne dla naszych dzieci
To są opony

2015-07-29 10:06:26
Zabrałem do domu woreczek tego granulatu. To jak nic są siekane opony. Zapach tzn. śmierdzą tak samo. Przejdźcie na boisko przy siódemce i weźcie sobie do rąk ten granulat.
Mandaryn

2015-07-29 10:13:17
Przecież jak by się rząd przyznał, że wybudował dzieciom dziesiątki trujących i śmierdzących boisk to tak jak by sam na siebie ukręcił bat czy sklecił szubienicę. Oni zrobią wszystko by zaćmić ludzi jakimiś atestami i FIFA. Ja nie wierzę, w żadne tam dementi. Ta sprawa tak samo śmierdzi jak te opony na orlikach i jak cały ten niemiecki rząd.
zip

2015-07-29 15:27:13
Ale nawet i ten bohater z Gminy Bochnia jeżeli jest to prawda co pisze red. dał się zrobić bo w przy Zespole Szkół Proszówkach przed wyborami zrobił sztuczną nawierzchnię na asfalcie - w końcu natomiast zaprojektował bezpłatnie :) nawierzchnię asfaltową "zdrową" w Baczkowie zamieniając trawę na asfalt - bardzo przełomowe, modernistyczne działanie a obecny włodarz to wykonał i uroczyście otwierał:)
zipek

2015-07-29 19:19:15
no pomalowali asfalt na niebiesko i szacun!
zipek 2

2015-07-29 19:24:04
no jak "asfaltu na trawie nie trzeba projektować na trawie" to może PINB oraz inne służby będą miały co robić w Baczkowie i w UG Bochnia bo chyba z tego co mi się o uszy obiło to chyba trzeba było by uzyskać pozwolenie na budowę oczywiście przed 1 lipca no ale po 1 też trzeba ze względu na tereny zalewowe w Baczkowie i w Proszówkach
wow

2015-07-29 19:49:40
ale przecież to jest jakaś ściema przedwyborcza w artykule p. Masternaka pojawia się cyt." lekarz stwierdził alergię na granulat" tak samo na trawie mamy dziecko uczulone na kurz to też dostanie alergii po grze na takim boisku atak w ogóle to gra w piłkę na 36 stopniowym upale? 36 stopni C to nie jest normalna temp. w Polsce i pewnie asfalty, farby w takich warunkach pogodowych też wydzielają szkodliwe substancje! Panie były wójcie nie ma się co tak gorączkować idź pan pograć w piłe na trawie to panu przejdzie
moon

2015-07-30 09:37:05
Mielibyście też lotnisko i status uzdrowiska......Pleć pleciugo,byle długo! A Polska byłaby od morza ,do morza.
cenzura

2015-07-30 09:38:50
Lysy ma tu zakaz wypowiadania się na tej, jak kiedyś powiedział "gazetce" .
do Damienicoka

2015-07-30 12:13:44
jak pamiętam, to współpraca miasta Bochni z gminą przy budowie mostu zakończyła się skandalem, choć szczegółów nie pamiętam teraz. W każdym razie - przedstawiciele miasta nie podpisali protokołu odbioru. Z cała pewnością były tam nieprawidłowości po stronie gminnej.
Wywinąłeś orlika poprzedniku.

2015-07-30 15:10:40
Oczywiście rząd dementuje, ale kłamie jak po zamach w Smoleńsku, gdy Kopaczowa zapewniała, że ziemię przekopano "metr wgłąb". Zapewnieniom mało kto wierzy, a wszyscy czują smród opon.
do poprzednika

2015-08-01 12:56:00
Nie mieszaj Orlików ze Smoleńskiem. Pani premier Kopacz straciła w tej katastrofie wielu swoich przyjaciół, więc zachowuj się godnie, jak na katolika przystało, bo w niedzielę pójdziesz do kościoła na mszę świętą.
moon

2015-08-01 17:21:33
A kogo to w końcu wszystko obchodzi ? Tyle szumu wokół jakiejś kładki w Damienicach,szumnie nazywanej mostem.Przecież bobry budują większe i bardziej złożone konstrukcje,i jakoś o tym cicho.Kurka jak zniesie jajko,też strasznie gdacze,a w końcu to jednak tylko małe jajko.....P.S Skoro taki był świetny ,to czemu go wywalili ?
do moon

2015-08-01 20:40:19
przegrał bo ludzie mieli już dość c..la, czyli starego wójta, bo był cwaniak i śliz i reprezentował błoto.
Kapitan Hook

2015-08-03 14:43:59
Od dawna nie oglądam żadnych programów kabaretowych w tv. Bowiem życie i głupoty wypisywane na tym, i na innych forach dostarczają niezapomnianych wrażeń i rozrywki. Tylko tak dalej ! Martwi mnie trochę język komentujących,daleki od dyplomacji,ale po spłaszczeniu oczekiwań -czemu nie ! Zacietrzewienie nie ustaje i temperatura postów nie spada,przeciwnie wydaje mi się że nawet się nieco podniosła.Może to być już nawet gorączka, a ta wymaga już leczenia.Na początek może być kąpiel w zimnej Rabie,a co ! Dla ochłody.
do moon

2015-08-07 18:36:39
a ja twierdzę że to poprzedni starosta przegrał z wymienionych przez ciebie powodów !!!!! jacek przeginał pałę - skandal inwestycyjny w łapanowie, porażka z łacznikiem , podsłuchy w starostwie, poniewieranie ludźmi, dziwne wycieczki na kamienie brodzińskiego itp itd . natomiast stary wójt padł ofiarą paskudnej nagonki, dopiero teraz niektórzy ludzie w gminie przekonali się jaki zrobili błąd.
OKO

2015-08-07 18:40:27
DOMOON MA RACJĘ, NAWET EB ZGODZIŁA SIĘ Z BYŁYM WÓJTEM W SPRAWIE ORLIKA . COŚ JEST NA RZECZY.
do moon

2015-08-14 11:29:02
A ja słyszałem, że to były wójt zajmował się intrygami, buntował ludzi, miał podsłuch w gabinecie, zatrudniał po znajomości i z jego domu wychodziły podłe, szkalujące komentarze pod adresem pana Pająka. A właśnie, jeśli o pana Jacka Pająka chodzi to był to najaktywniejszy starosta jakiego miał ten powiat. Żaden starosta nie zrobił takich inwestycji. Wyliczać można długo: skuteczne pozyskiwanie środków unijnych, modernizacja powiatowej infrastruktury, milionowe inwestycje, drogi, mosty, chodniki, budowa nowej komendy Powiatowej Straży Pożarnej, doposażenie komendy Powiatowej Policji oraz OSP. Rozwój szpitala, lądowisko, parking, ogrzewanie z solarami, doposażenie SORU, budowa nowoczesnych oddziałów (położniczy, opiekuńczo-leczniczy, ortopedyczny). Budowa Domu Pomocy Społecznej, doposażenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, winda i plac zabaw w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym . Rozwój szkolnictwa ponadgimnazjalnego, budowa nowoczesnej hali sportowej w Łapanowie, rozwój szkół technicznych i zawodowych. Liczne inwestycje w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce, doposażenie warsztatów i pracowni, liczne kursy zawodowe dla młodzieży oraz profesjonalna promocja powiatowych szkół w mediach. Utworzono również Szkołę Muzyczną II Stopnia. Te i wiele innych osiągnięć pana Jacka Pająka i wszystkich jego urzędników i podwykonawców będzie służyć wielu pokoleniom mieszkańców naszego regionu.
do "do moon" z 14. 08.

2015-08-24 22:46:13
To źle słyszałeś. Nie były wojt miał podsłuch w gabinecie lecz obecny - Bzdek , gdy był dyrektorem Mechanika. Jego szczęście (?) ze policja nie odczytała nagrań na dysku ktory ktoś (?) uszkodził. Co do Pająka - wszyscy wiedzą że on został wymyślony przez Lysego aby pokazać ze starostą , wójtem, burmistrzem moze być każdy - nawet świetlicowy albo nauczyciel wuefu. Potem ten eksperyment odbił sie czkawką Lysemu i całemu powiatowi. Czy "ożywienie gospodarcze" z czasów starosty Pajaka oznacza według ciebie skandal inwestycyjny w Łapanowie , gdzie sala sportowa dziwnie podrożała o 1 milion złotych i dodatkowo jeszcze powiat musi oddać kilkaset tysięcy dotacji unijnej ? A moze zmarnowanie 8 lat i nieprzygotowanie budowy łącznika do autostrady ? Lub odmowa przekazania budynku powiatowego po b.pogotowiu pod średnia szkole muzyczną ??? Wybierz Spajder , co było twoją największą "zasługą" !!! I nie wypisuj postów w czasie , gdy masz pracować !!! Kolega partyjny zatrudnił cię na intratnym stanowisku i nie wypada ci w godzinach pracy uprawiać prywaty bo masz płacone 13 tysięcy z naszych podatków...
REKLAMA