Region

środa 17 lutego 2016 11:01:44

I ty możesz zbudować pomnik Armii KrajowejI ty możesz zbudować pomnik Armii Krajowej

16 lutego rozpoczęła się internetowa zbiórka na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i to nawet bez wychodzenia z domu

Na portalu polakpotrafi.pl rozpoczęła się zbiórka crowdfundingowa, której celem jest budowa pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Pomnik ma symbolizować narastającą siłę oporu Polskiego Państwa Podziemnego, a także stworzyć miejsce spotkań, uroczystości i odpoczynku w dawnej stolicy.

Zbiórka została zainicjowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Autorem projektu jest architekt Alexander Smaga. Pomnik ma powstać w Ogrodzie Pamięci Narodowej, w Bulwarze Czerwieńskim, u stóp Wawelu.

Rzeźba będzie miała kształt wstęgi wyłaniającej się spod ziemi, która formą odzwierciedla granice Polski z dnia wybuchu II wojny światowej. Pierwsze decyzje co do budowy pomnika zapadły w 2013 roku. Zatwierdziła je Rada Miasta Krakowa.

"Pomnik Armii Krajowej powstaje w sercu Polski, w sercu kraju. Położenie u stóp zamku Wawelu nad Wisłą pomiędzy zamkiem królewskim i mostem Grunwaldzkim. Koncepcja zgodna z uchwałą Rady Miasta, zakłada powstanie współczesnego kompleksu memoriału ku chwale polskiego wkładu w walkę o wolność narodu polskiego" – opisują inicjatywę organizatorzy.

Obecne władze Krakowa nie wyraziły zainteresowania projektem, upadł m.in. pomysł dofinasowania go z budżetu miasta, stad pomysł na inicjatywę obywatelską, kolejną już w tym obszarze.

Zbiórka będzie trwała 63 dni, minimalna kwota pozwalająca na budowę pomnika to 300 tysięcy złotych.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mr Nict

2016-02-20 13:39:49
Majchrowskiemu w Krakowie burdele widać nie przeszkadzają, ale pomnik akowców już tak
...

2016-02-23 00:38:14
Ja bym z tymi AKowcami zaczekał. Pojedynczym osobom co do których jest pewność, że na pomnik zasługują można. Ale AK jako całości? Jeszcze nie jedne sprawy mogą wyleźć. AK była uzależniona od Brytyjczyków i tańczyli tak jak im Churchil zagrał. Często tańczyli głupio. A już to co Rzepecki wypisywał to już tu przemilczę. Stawiać pomnik komendzie głównej AK w Warszawie? Okulickiemu oszołomowi i Borowi? Za co? Że Warszawę wymordowali? Lepiej odpóście temat by potem tych pomników nie rozbierać. Postawcie na razie pomnik Pileckiemu.
REKLAMA