Region

wtorek 12 marca 2019 19:56:59

Kraków: od 1 IX nie wolno palić węglem i drewnemKraków: od 1 IX nie wolno palić węglem i drewnem

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał uchwałę antysmogową dla Krakowa, zakazującą palenia węglem i drewnem. Małopolskę reprezentował w Warszawie wicemarszałek Tomasz Urynowicz, odpowiedzialny m.in. za politykę ochrony środowiska w województwie.

Wyrok NSA potwierdza, że zakaz palenia węglem w Krakowie został wprowadzony prawidłowo. Przypomnijmy, że wyrok w sprawie uchwały antysmogowej dla Krakowa wydał w 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że zapisy uchwały są zgodne z prawem, a zakaz palenia węglem jest potrzebny miastu.

- Działania prowadzone przez Województwo Małopolskie w zakresie wsparcia Krakowa w realizacji uchwał antysmogowych pokazują, że miasto obrało właściwy kierunek w kontekście walki o czystsze powietrze. Potwierdzają to dotychczasowe pozytywne efekty w zakresie poprawy jakości powietrza oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w tym zakresie. Przy tym, w celu dalszej poprawy jakości powietrza, konieczna jest dalsza konsekwentna realizacja zapisów regulacji – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Uchwała nr XVIII/243/16, wprowadzająca na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw została przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego 15 stycznia 2016 r. Zakłada ona całkowity zakaz stosowania paliw stałych (m.in. węgla i drewna) w kotłach, piecach i kominkach. Dopuszcza wyłącznie stosowanie paliw gazowych i lekkiego oleju opałowego. Regulacja wchodzi w życie 1 września 2019 roku.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jan Kowalski

2019-03-12 23:10:44
P.Urynowicz-Wstyd!. Sejmik nie może dopuszczać jednych do możliwości palenia drewnem(pizzerie) a innym to prawo odbierać np: palenie w kominkach. Obywatele są równi wobec Prawa i Konstytucji. Skarżący niech złożą Skargę Obywatelską na ten bubel prawny do Sądu Najwyższego i do Strasburga. Zakaz jeżeli już powinien dotyczyć wszystkich także np: Elektrociepłowni opalanych węglem.
REKLAMA