Region

wtorek 14 maja 2019 18:44:07

Metropolia Krakowska chce obowiązkowej rejestracji paleniskMetropolia Krakowska chce obowiązkowej rejestracji palenisk

We wtorek, 14 maja władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisały petycję do premiera RP o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe.

Skuteczne działania, związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe, wymagają wiedzy o liczbie i stanie technicznym kotłów. Gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania.
Już dziś wszystkie gminy Metropolii przeprowadzają inwentaryzację palenisk. Stoją na stanowisku, że bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić skuteczną walkę o poprawę, jakości powietrza.
Wprowadzenie nowych przepisów wspiera Kraków, który jest krajowym liderem w likwidacji kotłów węglowych i pieców. - Pamiętajmy, że od 1 września 2019 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji – mówi prezydent Jacek Majchrowski.
Władze gmin liczą na to, że nowe rozwiązania wejdą w życie już we wrześniu 2019 r.

Metropolię Krakowską tworzą: Gmina Miejska Kraków, Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś,Gminy Zabierzów,Gminy Zielonki.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

REKLAMA