Bochnia wydarzenia

środa 06 lutego 2019 20:46:10

Nie zawsze musisz płacić za parkingNie zawsze musisz płacić za parking

Część kierowców korzystających z miejsc postojowych ponosi opłaty niepotrzebnie.

Sprawa ta była poruszana na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Przypomnijmy, że opłaty za parkowanie na miejscach postojowych w strefie pobiera się od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-17:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, tj. wskazanych ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do bezpłatnego parkowania wyłącznie w miejscach wyznaczonych, na podstawie posiadanych kart parkingowych. 

Ponoszenie przez kierowców nieuzasadnionych opłat może nastąpić np. jeśli nieświadomi parkujący wykupują bilety w czasie gdy opłaty nie są ponoszone, np. w sobotę, co  dotyczy, jak się zdaje,  głównie kierowców spoza Bochni. W takiej sytuacji system zalicza dokonaną opłatę na najbliższy płatny termin parkowania. Mając to na uwadze, postulowano zamieszczenie na parkomatach informacji o płatnych okresach parkowania. Zgodnie z tym postulatem pod koniec stycznia pojawiły się na bocheńskich parkomatach takie informacje.

Ryzyko ponoszenia nieuzasadnionych opłat za parkowanie pojawia się także w przypadku płatności elektronicznej za pomocą aplikacji mobilnej MPay – stanie się tak jeśli przy wyborze opcji bezlimitowej przy wyjeździe z miejsca postojowego zapomnimy wyłączyć działania aplikacji – w takiej sytuacji aplikacja będzie bowiem dalej sukcesywnie naliczać opłaty. 

Nie będzie innych parkomatów
W trakcie styczniowych obrad Rady Miasta pojawiła się także kwestia ewentualnej zmiany parkomatów na inne – część bochnian uważa bowiem istniejące urządzenia za kłopotliwe ze względu na konieczność wpisywania numeru rejestracyjnego samochodu. Alternatywą są urządzenia, które tego nie wymagają, a które też są w użyciu w niektórych miastach.

parkomat.jpgZdaniem operatora strefy, doświadczenia z Krakowa wykazują, że urządzenia wymagające wpisania numeru lepiej się sprawdzają. Jest to spowodowane nie tylko tym, że przy anonimowej obsłudze parkomatu niektórzy kierowcy mogą odstępować soje bilety innym, ale także możliwością komputerowej weryfikacji wykupienia biletu w przypadku wpisywania numeru rejestracyjnego, co jest bardzo istotne w razie jego zagubienia przez kierowcę. Przed nałożeniem opłaty dodatkowej za nie uiszczenie opłaty za postój lub przekroczenie opłaconego czasu (w Bochni opłata ta wynosi 30 lub 50 zł) można bowiem zweryfikować, czy opłata została przez kierowcę rzeczywiście uiszczona.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

mpay

2019-02-07 10:59:35
choćby nawet ktoś odstapił swój bilet komuś to przecież jest zapłacone za usługę a nie za darmo i kasę i tak z tego mają i bzdurnie się tłumaczą
Kbc

2019-02-07 14:37:41
Operator ! A dlaczego te urządzenia w Krakowie się nie sprawdziły? I dlaczego ne ma oznaczeń znakami d-44?
Kbc

2019-02-07 14:39:00
D-44a
REKLAMA