Bochnia wydarzenia

niedziela 06 października 2013 21:55:58

Park Rodzinny Uzbornia prawie na ukończeniuPark Rodzinny Uzbornia prawie na ukończeniu

Nie ma już metalowych barier uniemożliwiających wejście do lasku Uzbornia od strony ulicy Widok. Po ich zlikwidowaniu każdy może wejść i zobaczyć jak zmieniło się wzgórze po prawie trzech latach przebudowy. Park Rodzinny Uzbornia powoli staje się faktem.

 

Mimo trudności jakie napotkali inwestorzy czyli Urząd Miasta w Bochni oraz firma zastępcza Nieruchomości Kancelaria Beata Maria Kucharczyk z którą podpisano umowę na wykonanie projektu, Park Rodzinny Uzbornia przybrał swe realne kształty. Można już swobodnie spacerować po górnej części lasku, która do niedawna była zamknięta. Projekt jaki zrealizowano różni się trochę od pierwotnie założonego. Przypomnijmy, że tuż przed rozpoczęciem robót okazało się, że część obiektów zostało zaplanowanych na terenach osuwiskowych. Wymagało to przeprojektowania założenia parku by uzyskać stosowne pozwolenia. Samorządowi bocheńskiemu udało się uzyskać zgodę na zmiany oraz przedłużyć termin oddania inwestycji do użytku. Nowy termin upływał końcem września 2013 czyli został przedłużony o dwa lata. Projekt jest dofinansowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego kwotą 5,6 mln złotych przy całkowitym koszcie rzędu 8,1 mln. Wkład miasta to 2,5 mln zł.

Obecnie w górnej części parku Uzbornia wykonano kilka obiektów rekreacyjno-sportowych oraz cześć restauracyjną. Mamy więc kawiarnię i restaurację z tarasem oraz wieżą widokową, gdzie znajduje się zegar słoneczny. Na tarasie znajdują się stoliki do gry w szachy. Są także boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy piłkę plażowąj. Niedaleko od boisk powstał amfiteatr z tzw. muszlą koncertową i widownią oraz rozbudowany plac zabaw dla dzieci. Dotychczasowe drogi przebudowano w alejki spacerowe które wyłożono kostką oraz jedną z nich z nawierzchnią przeznaczoną dla jeżdżących na rolkach. Wzdłuż alejek nasadzono krzewy i przygotowano miejsca pod kwiaty. Zamontowano już stylowe latarnie. Na szczycie lasku Uzbornia, na rondzie postawiono trzy zadaszone altany wraz z ławkami. Na rondo od strony ul. Widok wchodzi się przez mostek ponad sadzawką.

Pozostała część lasku pozostała niewiele zmieniona i zachowała swój pierwotny charakter swobodnie rosnącego lasku. W projekcie zaznaczono, że w odróżnieniu do górnej sportowo-rekreacyjnej części ma służyć jako miejsce do spokojnych, refleksyjnych spacerów. Tu powstało tylko małe rondo z ławkami.  Zmieniło się także otoczenie wokół pomnika pomordowanych przez Niemców bochnian. Zamiast placu wyłożonego płytami mamy alejkę z ławkami a po obydwu jej stronach żywopłoty posadzone w labirynt. Odnowiono i sam pomnik.

Projekt ruszył w 2009 kiedy 26 listopada Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę dotyczącą dofinansowania projektów złożonych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w których znajdowało się również  miasto Bochnia. W 2010 roku ówczesny burmistrz Bogdan Kosturkiewicz podpisał umowę wykonania projektu, którą zrealizowały obecne władze.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bez sensu !!!!

2013-10-07 09:48:53
Idiotyzm !!! Robią inwestycje za 8 milionów w lasku podczas gdy Planty i Rynek SĄ BRUDNE I ZANIEDBANE ! Gdyby płacili prywatnymi pieniędzmi a nie publiczna kasa to by sie 3 razy zastanowili. Nowy burmistrz powinien zacząć od łącznika do A4,nawet ze względu na Stalprodukt ktory dla Bochni jest najważniejszy. Kolawinski obiecywał dokończenie KN2 ale nie ma na to nawet zrobionych papierów.
mim

2013-10-07 13:44:55
buka to zniszczy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
magister drogownictwa

2013-10-07 19:18:01
super, nareszcie coś dla dzieci i rodziców z dziećmi, najgorzej to tylko narzekać!!
lumpy sie już cieszą

2013-10-07 19:37:55
Menele na pewno przyjdą. Może jeszcze ktoś w lecie. Ale kto normalny przyjdzie tam przez 8 pozostałych miesięcy w roku. Szkoda kasy. Szkoda WYCIĘTYCH SETEK DRZEW !
Do Bez sensu !!!!

2013-10-07 19:43:29
Jeśli nie masz nawet śladowej wiedzy o procedurach inwestycji finansowanych ze środków zewnętrznych to się nie wypowiadaj. Pan Burmistrz powinien napisać do ZWM : tą kasę co mi daliście na Uzbornię na wniosek Kosturkiewicza to ja przeznaczę na KN2 :-))))
Czy tam wycięto tysiąc drzew???

2013-10-07 21:36:04
Nie jest możliwe by tam wycięto prawie tysiąc drzew. Chyba razem z krzakami.
to nie głupi żart

2013-10-07 21:39:39
Uważajcie, tam już grasuje zboczeniec:(
Paul

2013-10-08 07:41:06
Autorowi , do przemyślenia - wybrany w przetargu Inwestor Zastępczy oraz Wykonawca wraz z projektantami , realizując koncepcję Parku opracowaną w UMiasta ,mieli do dyzpozycji-od poczatku działania-m.in. opracowania graficzne (mapy) i tekstowe Studium Zag Przestrz. Gminy Miasto Bochnia , z których jednoznacznie wynikało , że teren na Uzborni w wiekszości jest osuwikowy . Tak więc pisanie -"Przypomnijmy , że tuż przed przystąpieniem ....na terenach osuwiskowych"- w ten sposób nijak ma się do możliwości skorzystania z dostępnego żródła przez w/w ; Miastu udało się przesunć termin zakończenia inwestycji lecz za jego wydłużenie odpowiadają w/w . Czy Miasto może wyciagnąć konsekwencje wobec odpowiadających za terminowe i fachowe zakończenie prac ?
marek k.

2013-10-08 13:58:16
pięknie to wygląda
do: lumpy sie już cieszą

2013-10-08 19:37:04
Odpowiem ci - przyjdę nie tylko ja. Za kilka lat ludzie pochwalą, podobnie było z placem Turka.
mis remizy

2013-10-08 20:05:23
W Bochni brakuje nadal miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać czas wolny na powietrzu (pod dachem jest tylko galeria, basen, kino i hala). Dobrze, że udało się coś nowego zbudować. Oby nic nie zaczęło się osuwać. A tak na przyszłość to warto pomyśleć o porządnych chodnikach i ścieżkach rowerowych np nad Rabę, do Puszczy czy w okolicach Lasu Kolanowskiego. Koszty mniejsze a możliwości sporo. A przy okazji - skoro górny gościniec zamknięto (teoretycznie) dla ruchu to może w tamtych okolicach coś zlokalizować?
do miss remizy

2013-10-09 09:46:25
dobrze piszesz. las kolanowski, kolejka(!), droga do puszczy przez most wiszący, lasek łychowski - to są bocheńskie klimaty. wystarczyłoby kilkadziesiat tysięcy na ławeczki, wiaty rowerowe, tablice i mapy info - tak mają w gminie przy via regia antiqua oraz w damienicach. u nas trzeba wydać 8 milionów i wycinać 1000 drzew !!!!!
do do miss remizy

2013-10-11 14:07:03
Przestańcie już z tym tysiącem wyciętych drzew! Liczyliście?
Paul

2013-10-13 11:23:59
Do wpisu z 11.10.2013 g.14:07:03- mniej więcej taka ilość jest wymieniona w Decyzjach Starostwa , ktorymi wyrażono zgodę na wycinke .Dużą ilość drzew z pierwszych decyzji uznano za usychające bądż stanowiace zagrożenie ; Jednak istotą sprawy jest i będzie wykonanie nasadzeń 5-7 letnich drzew( w terenie wskazanym przez GMBochnia) w terminie 3-m--cy od zakończenia inwestycji , potwierdzone odpowiednim protokołem .Brak nasadzeń młodych drzew lub ewentualne ich obumieranie(w wyniku niedbałości ,"błędu w sztuce"realizującego ten proces) grożą milionowymi karami-co też zapisano w Decyzji Starosty .
REKLAMA