Bochnia wydarzenia

środa 29 maja 2013 17:44:31

Radny Piotr Dziurdzia: co z tą prasą w bibliotece? Radny Piotr Dziurdzia: co z tą prasą w bibliotece?

Temat obecności – lub nie – niektórych tytułów prasowych w ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej, podniesiony przez Mariusza Zająca, przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Bochni, wywołał żywą polemikę na stronach naszego portalu.

Większość dyskutantów przyznała racje p. zającowi, że jest coś nienormalnego w sytuacji, gdy trzech tygodników, których łączna sprzedaż w kraju oscyluje na poziomie 270 tys. egz. nie można uświadczyć w czytelni dla dorosłych, znajdującej się na piętrze bibliotece.

W związku z powyższym radny Piotr Dziurdzia na sesji majowej (29 V) złożył interpelację, w której pyta się burmistrza o przyczyny takiego a nie innego stanu rzeczy. Jej pełny tekst zamieszczamy poniżej:


„W ostatnim czasie można było odczuć duże zaskoczenie po przeczytaniu na jednym z portali internetowych o problemach mieszkańców Bochni w dostępie w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej do tygodników opinii z czołówki rankingu prezentowanego cyklicznie przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. Co więcej, w odpowiedzi na prośbę o wyjaśnienie obecnej sytuacji mieszkańcy otrzymywali sprzeczne i mało przekonujące informacje ze strony pracowników biblioteki.

Wniosek:
Bardzo proszę Burmistrza, jako organ nadzorujący funkcjonowanie Biblioteki, o udzielenie informacji w następujących kwestiach:
1. Według jakich kryteriów podejmowane są decyzje o prenumeracie i wystawianiu w czytelni biblioteki takich a nie innych czasopism?

2. Dlaczego w ofercie Biblioteki nie ma tygodników opinii, które od kilku lat plasują się w czołówce popularności czytelnictwa (np. „Gazeta Polska”, sprzedaż ok. 60.000 egz.), czy choćby ostatnio ukazujących się „Sieci” i „Do Rzeczy” (ponad 100 tys. egz.)?

3. Czy w dzisiejszych czasach tak wielkim problemem jest dynamiczne dostosowywanie atrakcyjności oferty czytelni i reagowanie na szybko zyskujące popularność tytuły, choćby poprzez kwartalne prenumeraty?"

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Najbardziej dynamiczne są "Fakty i Mity" i NI

2013-05-29 20:50:44
Ten pan radny jako PISowiec " zapomniał" ze bardzo popularne są tez tali pisma jak "Fakty i Mity" , "NIE" . Ale ich takze nie ma w bibliotece miejskiej. Jeżeli bedą sprowadzać ultraprawicowe pisemkach to ja chce te lewicowe.
wiele hałasu o nic

2013-05-29 21:13:28
lekka pomyłka z liczbami według oficjalnych danych sprzedaż GP na koniec 2012 roku to nie ok 60 tyś tylko 32.... ja do biblioteki chodzę po książki a po gazety do kiosku ruchu.
temu powyżej

2013-05-29 21:16:03
Tobie Szanowny mądralo proponuję poczytać ciekawy tytuł " Tylko Polska" wydawany przez p.Leszka Bubla.
Zdziwiony

2013-05-29 21:44:07
No i goście piszący powyżej nie zrozumieli prostego pojęcia - tygodnik opinii. I dać takim do ręki komputer z internetem. Zgroza w tej Bochni.
Alex

2013-05-30 00:23:13
Moim zdaniem całą lewą stronę tzw. sceny politycznej należy zamknąć w więzieniu jako ideologicznych spadkobierców komunistycznych i socjalistycznych przestępców jak Stalin, Lenin, Hitler czy innych komuszych kreatur. Dlatego taki Urban, komunistyczny, zakłamany pomiot za PRL powinien już dawno siedzieć z Kiszczakiem i Jaruzelskim w więzieniu. A np. tygodnik NIE powinien zniknąć z rynku jako zagrażający ładowi społecznemu.
Amen

2013-05-30 08:29:29
Zgadzam się z powyższym, to jedyna droga do obrania przez Polskę właściwego kierunku by było NORMALNIE.
bochniak

2013-05-30 13:36:51
Won z czytelni z tą prawicową prasą. Każdy jak chce wspierać Rydzyka niech kupuje sobie sam. W czytelni ma być prasa obiektywna, jak dotychczas. Niech Radny Dziurdzia nie promuje swojej osoby dla PiS - nawiedzony, bo chyba nie sympatyk tej opcji. No ale on się chwyta możliwej promocji już teraz, żeby go znowu wybrali i brał diety za nic nie robienie..
Komuchy na Sybir

2013-05-30 15:47:09
Won z lewacką prasą w bibliotece: Newsweek, Wprost, Polityka to ohydne lewackie tuby. Radny Dziurdzia bardzo dobrze robi, że nagłaśnia temat. Kolejny krok - wyzamykać komuchów i lewaków w więzieniach. Szkodzą wszystkim dookoła.
witek

2013-05-31 10:35:23
jak dla mnie moga sie pojawic prawicowe gazetki w bibliotece ale pod warunkiem ze na polce obok beda te lewicowe zeby kazdy mial cos dla siebie!!!!!
Lewica do zoo

2013-05-31 14:42:01
Ja bym lewicową prasę zdelegalizował jako podjudzającą do wprowadzenia na powrót komunizmu czy hitleryzmu bo przecież Hitler to także socjalista. Lewactwo zagraża porządkowi i ładowi na świecie. Trzeba to pogańskie tałatajstwo odsunąć i pozamykać w zoo i poddać obserwacji i leczeniu. Historia pokazuje, że cokolwiek nie wdrożą w życie to albo mordy albo kłamstwa albo bankructwa albo strach... Socjalizm i lewicowość to światowa patologia.
do poprzednika

2013-06-01 11:30:48
Chrystus był typowym lewicowcem - mówił że wartość człowieka zależy od jego miłości do bliźnich a nie od majątku, który posiada. Kupców handlujących przy świątyni (skąd my to znamy) powrozem rozpędził !!!!!!! I wygłaszał socjalistyczne teorie " Prędzej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu osiągnąć królestwo niebieskie". Czyli wg ciebie Chrystus też do ZOO ???? Twoja głupota nie zna granic.
Sprany beret lewicowca

2013-06-01 14:27:52
Ale masz stary sprany beret. Chrystus tak mówił owszem ale jak ktoś ma takie płytkie pojmowanie przypowieści biblijnych to się błaźni, jak właśnie to zrobiłeś. Ale może celowo manipulujesz tylko faktami. No więc do tych co nie kapują. Ojciec tego samego Jezusa dał także ludziom 10 przykazań według których mają żyć. I jest tam takie jedno - Nie kradnij, co oznacza, że człowiek ma prawo do własności prywatnej i poprzez prace (kto nie pracuje nich i nie je) ma prawo ten majątek pomnażać w UCZCIWY SPOSÓB! A nie jak złodziejskie komuchy, które rozkradły własność prywatną we wszystkich krajach gdzie tylko dorwały się do władzy, a właścicieli wyzamykali lub zamordowali. Te same komuchy nie dość, że rozkradły wszystko i upaństwowiły to jeszcze wierzyły, że stworzą coś takiego jak gospodarka socjalistyczna (powstała na złodziejstwie) z centralnym planowaniem. To na serio jest nie dość, że kryminał to jeszcze bezdenny kretynizm. Trzeba być ciężkim idiotą by w to uwierzyć, albo zwykłym złodziejem. I to jest cała różnica między różnymi bogatymi którzy będą mogli lub nie przejść przez igielne uszy. A majątek nikomu nie przeszkadza w uczciwej miłości do innych ludzi. Komuchy raczej innych nie kochały. 100 mln zamordowanych w krajach komunistycznych. W samej Kambodży ok 2 mln. Banda psycholi i bandytów spod ciemnej gwiazdy.
UWAGA , BŁĄD W ZAŁOŻENU

2013-06-01 23:54:25
LEWICOWOŚĆ NIE OZNACZA ATEIZMU !!!!!! Błędem strategicznym tamtego systemu była walka z wiarą i kościołem powszechnym czyli wiernymi . Za Gierka zaczęła się bliska współpraca państwa i kościoła. Pod koniec PRL była nawet sielanka - biskupi w Magdalence i przy Okrągłym Stole mediowali przekazanie władzy (bezkrwawe !) między solidarnością i komuną. Ale Kościół jako instytucja z szefostwem w Watykanie i strukturą w naszym kraju(diecezje-biskupi, parafie-proboszczowie, zakony) to całkiem inna sprawa, ich trzeba kontrolować bo są pazerni na pieniądze i władzę. Najpierw mieli uczyć religii w szkole ZA DARMO. Potem załatwili sobie, że ZA NAUCZANIE RELIGII W ŚWIECKICH(?) SZKOŁACH PŁACI PAŃSTWO !!!! Sakramenty dają za pieniądze. Chrzest - zł wg taryfy , Komunia - płatne, Ślub - za pieniądze, Pogrzeb - kasa dla księdza. Bezpłatna jest tylko spowiedź ale ja bym też chciał aby sąsiadka za darmo wyznawała mi co jakiś czas swoje grzeszki. Kościelne prawa i filozofię(np. w sprawie in vitro) księżą chcieliby narzucać wszystkim. Nie chcą wyrzec się ogromnych majątków, które gromadzili często kosztem wiernych. Nie chcą płacić podatków na jednakowych zasadach z innymi obywatelami. Mimo że w kraju jest coraz więcej biedy, nie chcą za darmo zrezygnować z państwowego funduszu kościelnego, lecz w to miejsce wywalczyli 0.5% odpisu podatkowego(który ludzie będą mogli przekazywać kościołowi, oczywiście kosztem dochodów skarbu państwa. Jeżeli ludzie nie będą tak hojni jak zakłada kler, to państwo nadal gwarantuje mu dotację w wys. 0.3% podatku dochodowego ogółu społeczeństwa.Teraz księżą kombinują z religią na maturach. Ciekawe kto będzie w komisji - biskup ........ Pisma antyklerykalne powstają gdy w społeczeństwie wzrasta zagrożenie dominacją kleru . Tak samo było w 1517 r gdy ks. M.Luter wystąpił publicznie z krytyką państwa Watykanu i jego urzędników . Kościelna hierarchia napełniona wówczas była zgnilizną, rozpustą, kupczeniem zaszczytów, handlowaniem odpustami. Obawiam się, bo jestem osobą wierzącą w Boga, że idą podobne czasy i rozłam w kościele jest nieunikniony. Bo reformatorów jakoś nie widać. Jeden Franciszek wiosny nie czyni...
do "komuchy na sybir"

2013-06-04 17:18:47
co tam zamykać w więzieniach?! pod scianę ich!! a ty łaskiawie zweryfikuj nam prosze kto lewak, a kto komuch, kto "polak" lewy (może syjonista jakis) a kto Polak prawy. I pod ścianę! dawajcie pod sciane!! a w niedziele do kościólka pod sam ołtarz i do komunii św. Boże do czego doszlo??
dobrze!

2013-06-05 09:48:04
Dobrze, Dziurdzia zrobił. To jest ważna sprawa.
Pan Bóg także zabijał

2013-06-06 23:58:17
Jak ktoś ma wypaczone myślenie i chce wciskać ciemnotę to chyba sobie pomylił czasy. Pan Bóg jak mu się nie spodobali ludzie zesłał na nich potop i wytopił prawie co do nogi. Więc jak będzie trzeba to w imię obrony chrześcijaństwa komunistów także podstawi się pod ścianą i zlikwiduje. Ot tak dla sprawiedliwości bo jeszcze nie odpowiedzieli za zbrodnie PRLu.
do witek

2013-06-07 18:59:03
Chłopie oto w tym chodzi że tam są same lewackie czasopisma opinii. Wprost newsweek wyborcza i inne to są czasopisma lewicowe. Nie widzisz tego?
fdghrgr

2013-06-08 08:09:37
Chyba ,,srakty i mity" zidiociali koledzy od tej gazety, nie chodzi tu o to żeby jakąs konkretna gazetę wprowadzic do biblioteki ale o to żeby było tam po równo i lewackich i prawicowych. Są same lewackie opiniotwórcze. Po za tym nie powinno sie promować gazet które obrażają ludzi i instytucje a swoich szeregach maja zabójce ksiedza Jerzego. Wstyd dla tych co ten brukowiec czytaja
mFONArUgAB

2013-08-17 22:36:55
Superbly ililuinatmng data here, thanks!
REKLAMA