Bochnia wydarzenia

poniedziałek 12 listopada 2012 14:22:15

Sąd zmusza do jawności zarząd SpółdzielniSąd zmusza do jawności zarząd Spółdzielni

24 października przed Sądem Okręgowym w Tarnowie, II Wydział Karny zapadł wyrok przeciwko prezesowi i jego zastępczyni Bocheńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Sędzina Agnieszka Sadecka podtrzymała wcześniejszy wyrok sądu bocheńskiego w tej sprawie. Chodziło o odmowę udostępnienia dokumentów finansowych jednemu z członków Spółdzielni.

Idea spółdzielczości wypływa z najdosłowniej pojętych zasad demokracji. Zakłada równość wszystkich członków tak co do obciążeń finansowych jak i praw. Spółdzielca, wpłacając jakąś sumę na wspólną rzecz (w tym wypadku – czynsz za spółdzielcze mieszkanie) staje się równocześnie współwłaścicielem majątku, a dla administracji spółdzielni również pracodawcą. Przez dziesięciolecia komunizmu ten demokratyczny system został jednak doszczętnie wypaczony. Spółdzielca strącił swoje dumne prawa a dla administracji stał się zwykłym, często uciążliwym petentem.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do jawności życia publicznego, również, a może przede wszystkim, w kwestiach finansowych. Niestety, ta jawność działań z trudem toruje sobie drogę w polskich spółdzielniach mieszkaniowych. Doświadczył tego Jan Szeląg, członek BSM, wielokrotnie zasiadający w jej radzie nadzorczej, a na przełomie 2009/2010 – prezes tej Rady. Oto wraz z grupą innych spółdzielców we wrześniu ubiegłego roku wystąpili do zarządu Spółdzielni o dokumenty finansowe. Interesowały ich zwłaszcza nagrody dla pracowników administracji oraz wynagrodzenie radcy prawnego. Spotkali się z odmową, przy czym zarząd powołał się na ustawę o ochronie danych osobowych. Podobne stanowisko zajęła rada nadzorcza Spółdzielni i, co ciekawe, policja, która odmówiła ukarania winnych zatajenia informacji. Sprawa trafiła do sądu w Bochni.

Okazało się, że nawet wobec Temidy zarząd bardzo jest przejęty koniecznością strzeżenia danych osobowych. Na żądanie bowiem przewodniczącego składu sędziowskiego dostarczono sporne dokumenty ale… z wyczernionymi danymi. Sędzia Marcin Hebda zażądał wówczas pełnej dokumentacji w trybie natychmiastowym.

Sąd uznał, że odmowa udzielenia dokumentów jest sprzeczna z art. 8 pkt. 1 ustawy o spółdzielczości. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku: "Unormowania przewidziane w art. 8 pkt 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi wynikający z członkostwa przywilej sprawowania kontroli wewnętrznej, niezależny od organu spółdzielni, jakim jest rada nadzorcza". Innymi słowy – każdy członek spółdzielni ma prawo do pełnego wglądu w dokumentację spółdzielni bowiem „uprawnienie do żądania powyższych dokumentów wynika wprost z członkostwa(…) i trwa dopóki żądający jest członkiem spółdzielni”.

Okazuje się zatem, że konieczność ochrony danych osobowych nie może być zasłoną dymną dla administracji spółdzielni i uniemożliwiać społeczną kontrolę. Inna rzecz to użytek, jaki się później robi z pozyskanych informacji i danych osobowych. W sposób oczywisty nie może on być sprzeczny z prawem.

Bocheński sąd na rozprawie 10 lipca tego roku ukarał obydwoje obwinionych za to, że działając wspólnie i w porozumieniu złamali przepisy wynikające z prawa spółdzielczego. Skazał ich na kilkusetzłotowe grzywny i pokrycie kosztów. Od tego wyroku obwinieni się odwołali do sądu wyższej instancji, twierdząc, że w chwili podejmowania decyzji o niewydawaniu dokumentów pozostawali w błędzie. Tarnowski sąd nie podzielił tego stanowiska obrońcy obwinionych jak również jego przekonania, że zasądzona kara jest niewspółmiernie wysoka do stopnia zawinienia. Podtrzymał wyrok sądu I instancji, i dodatkowo obciążył oboje obwinionych kosztami postępowania w instancji odwoławczej.

Jak twierdzą spółdzielcy, po tym wyroku znacznie łatwiej jest uzyskać w administracji Spółdzielni Mieszkaniowej jakiekolwiek dokumenty.

eb

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Spółdzielca

2012-11-12 14:31:59
Taki pan jaki kram. Co po tym wyroku skazującym ma do powiedzenia Przewodniczący Rady Nadzorczej SM, Zarząd SM a w szczególności znakomity Radca Prawny. Czyż nie są to ukrywane jakieś oszustwa przed członkami jako pracodawcami i właścicielami całego majątku Spółdzielni?
obojętny

2012-11-12 15:57:43
I znowu teoria spiskowa-same afery.Może wystarczy włączyć się w prace SM dla dobra ogółu- zaniechać prywaty nie płakać po przegranych wyborach do Rady Nadzorczej.
Spółdzielca do obojętny

2012-11-12 16:04:31
Ja czytam to co napisał autor o inicjałach eb. Nie komentuję w żadnym przypadku nic. Ponoć oliwa zawsze jest sprawiedliwa i wypływa na wierzch. Pamiętać należy, kłamstwa mają zawsze krótkie nogi i krótki żywot i jak się dobrze im przyjrzy to doskonale je widać.
Antyspółdzielca

2012-11-12 17:34:10
Co na to bez precedensu wydarzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni jej słynny na cały ten Świat oraz Wszechświat Komitet Ratowania Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni? Towarzysze z tego Komitetu zabierzcie głos. Konkludując można tak stwierdzić bezspornie - Coście Wy uratowali i Radca Prawny jako swój dorobek w aktywach przez te trzy lata, to Sąd Wam wybija pomału ze wszystkich części ciał w postaci pasywów. Czemu taka podłość istnieje wśród ludzi?
Komentator z WZC

2012-11-12 18:35:11
Eb tak napisała:"Bocheński sąd na rozprawie 10 lipca 2012 ukarał obydwoje obwinionych za to, że działając wspólnie i w porozumieniu złamali przepisy wynikające z prawa spółdzielczego. Skazał ich na kilkusetzłotowe grzywny i pokrycie kosztów. Od tego wyroku obwinieni się odwołali do sądu wyższej instancji, twierdząc, że w chwili podejmowania decyzji o niewydawaniu dokumentów pozostawali w błędzie. Tarnowski sąd nie podzielił tego stanowiska obrońcy obwinionych jak również jego przekonania, że zasądzona kara jest niewspółmiernie wysoka do stopnia zawinienia. Podtrzymał wyrok sądu I instancji, i dodatkowo obciążył oboje obwinionych kosztami postępowania w instancji odwoławczej." Lustracja, Rada Nadzorcza, Zarząd oraz Radca Prawny zapewniają na Walnych Zgromadzeniach Członków o przestrzeganiu prawa w Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni to jak się to przestrzeganie prawa ma w kontekście wystąpienia w Sądzie Okręgowym w Tarnowie przy apelacji o działaniu w błędzie skoro członków zapewnia się o bezbłędnym działaniu Organów Spółdzielni w tym i Radcy Prawnego? Czy zatem nie błędem jest zatrudniony taki skład Rady Nadzorczej, Zarządu, Radcy Prawnego oraz Małopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą w Tarnowie? Niechaj mi ktoś mądry normalnie a nie mądry inaczej tą zagadkę logiczną wyjaśni.
Chryja

2012-11-12 19:32:13
No to mamy kolejną chryję we wzorcowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni według ostatniej oceny Małopolskiego Związku Rewizyjnego z siedzibą w Tarnowie, Rady Nadzorczej, Zarządu oraz Radcy Prawnego lepszą od tej w sierpniu 2009 roku. Komu tu wierzyć? Pytam mądrych - Co w tej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni jeszcze poprawnie funkcjonuje?
ANALITYK

2012-11-12 19:36:46
Wnioski wynikające z artykułu eb! Zarząd - dokształcić się w prawie lub wymienić radcę prawnego. Rada Nadzorcza - wybić się na niezależność, a nie trzymać parasola ochronnego nad Zarządem, kiedy spółdzielcy mokną. Radca prawny - "nie rżnąc głupa", kiedy ani się takim nie jest, ani na takiego wygląda. Lustratorzy - porzucić zasadę "pan każe - sługa musi", choćby i korytko mieli zabrać. Organy ścigania - sami powinny wiedzieć, że numer telefonu w sprawie korupcji czasem bywa bezużyteczny. Sądy – B r a w o o o !!..
Spółdzielca

2012-11-12 20:30:40
No to normalne jaja - nami spółdzielcami rządzą sprawcy obwinieni a być może i przestępcy zaś wszyscy pokrzywdzeni za burtą spółdzielczą milczą. Trza zapisać to do księgi rekordów Ginnessa. Jak to oceniać w kategoriach wiary katolickiej i przyjmowanych sakramentów przez sprawców?
sfuj

2012-11-12 21:14:40
A ja bym chciał postawić sobie szklarnie nad kanałami ciepłowniczymi wzdłuż Rotmistrza Witolda Pileckiego. Bym miał warzywa przez cały rok.
Komentator z WZC

2012-11-13 04:09:59
A myślano, że nasza Spółdzielnia to folwark prywatny Radcy Prawnego, Prezesa, Z-cy Prezesa, Gł. Księgowej, Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz Sekretarza Rady Nadzorczej. Ich nieomylność pomału pęka.
do komentatora

2012-11-13 07:55:45
Oni padli jak muchy, nawet sił już bzykać nie mają.
Pytaj

2012-11-13 13:27:39
Coś mi tu śmierdzi przegraną byłą RN.Komentarze pisane są tą samą ręką albo pod dyktando.Zmienić należy styl.Mogę pokusić się i 99% podać kto się za tym kryje.Szkoda, że wybraliście na swoje forum Czas Bocheński-obniżacie jej poziom SZKODA
TadG

2012-11-13 13:43:25
A Spółdzielnia ma się dobrze remontuje ociepla dba o całość bez Was.Szkoda-zawiść złość piękności szkodzi.Trochę samodzielności w tej pisaninie.Nie piszcie pod dyktando.
Ad vocem

2012-11-13 14:03:37
Jak komuś sprawiedliwość śmierdzi to już jego problem.Tekst Czasu bocheńskiego trzeba czytać ze zrozumieniem, żeby ocenić jego poziom, a do tego poziomu trzeba najpierw dorosnąć.
TadG

2012-11-13 14:56:51
Teraz odpowiadam jako prawdziwy TadG. Proszę powyższy TadG się ode mnie odczepić. Opublikowany Wyrok mówi za siebie i za Ciebie też. Czytaj ze zrozumieniem a jeśli Ci o coś chodzi zwróć się do Redakcji Czasu Bocheńskiego by Ci udostępnił dane. Co zaś tyczy się powyższego tekstu jest on jak najbardziej obiektywny, rzeczywisty i prawdziwy. Żadnych przekłamań nie dopatruję się. Trza było być na rozprawach sądowych i przysłuchać się mataczeniu zarówno Zarządu a w szczególności Radcy Prawnego. Było to żenujące widowisko. Moim zdaniem kara ta winna iść w tysiące a nie setki złotych bo na takie kary zasłużyli.
OJ OJ

2012-11-13 16:07:12
TAdG ponoć walnij w stół nożyce się odezwą.Nie pisze nigdzie,że kłamiesz-ale ta zajadłość-może walerianki???!
Przeczytajcie!

2012-11-14 09:22:10
W Gazecie Krakowskiej z dnia 14.11.2012 roku ukazał się artykuł "Spółdzielcy mają prawo kontrolować wydatki". Pani redaktor pisze : "Zarząd Bocheńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie chciał ujawnić wysokości nagród - Teraz prezes i zastępca muszą zapłacić grzywnę. Nasuwa się pytanie, dlaczego Zarząd Spółdzielni złamał prawo? -
Oj Oj

2012-11-14 13:04:07
Bochnianin .pl, też o tym wydarzeniu pisze.Ale prasę ma Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni!
Czytelnik

2012-11-14 13:27:29
Nie wiem czy zamiast kary pieniężnej nie lepszym miejscem byłby dla Lustratorów Małopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych z siedzibą w Tarnowie, Radcy Prawnego, Rady Nadzorczej Zarządu i im poplecznikom Zakład Karnoturysatyczny w Tarnowie przy ul. Konarskiego ? Co na to komentatorzy? Trza chyba dać na mszę św. dziękczynną w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni. Jak się zatem ma ówczesna msza św. z roku 2010 do tego co się teraz stało? Czy ona nie była mszą św świętokradzką?
Czytelnik

2012-11-14 15:45:36
Prostuję określenie msza świętokradzka na intencja świętokradzka. Pozostałe informacje nie ulegają zmianie.
Komentator z WZC

2012-11-14 16:03:12
Pamiętajcie członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni, że dobry Zarząd zastawił Wasz majątek warty 10 milionów złotych w zastaw Coldowi. Możemy mieć kłopoty kiedyś.
Do komentatora

2012-11-14 16:06:46
Najwyższy czas aby Spółdzielnię Mieszkaniowa przewietrzyć i zrobić w niej porządek, przecież to majątek wszystkich członków.
Komentator z WZC

2012-11-14 16:54:16
Lustratorzy, Przewodniczący Rady Nadzorczej wraz z całą Radą Nadzorczą , Zarząd oraz Radca Prawy na każdym Walnym Zgromadzeniu Członków do Członków mówi tak - " Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił. W czymem zasmucił, albo w czym zawinił. Jam cię wyzwolił z mocy faraona,a tyś przyżądził krzyż na me ramiona.Jam cie wywyższył między narodami,tyś mnie na krzyżu podwyższył z łotrami. Jam cię wprowadzi w kraj miodem płynący, tyś mi zgotował śmierci znak hańbiący." Czy nie cyniczne i podłe to co z nami wyrabiają Ci wyzwoliciele z Komitetu Ratowania Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni?
Panie komentator

2012-11-14 17:49:42
Nie godzi się dokonywać tego tupu wpisów, bo to może obrażać czyjeś uczucia religijne. Chyba, ze komuś na tym zależy, aby popsuć dobrą inicjatywę i odnieść odwrotny skutek.
Komentator z WZC

2012-11-14 18:01:20
Do osobnika jak wyżej. Czy nie tak jest na Walnych Zgromadzeniach Członków? Czyż nie tak zachowują się Ci uczestnicy, krytykując rzeczowo podnoszących sprawy Spółdzielni? Czy nie obrażają wszystkich kogo się da oraz matacząc danymi? Czy nie tak było na ostatnim WZC z kwestią kwot na wynagrodzenia? Co wyrabiał Radca Prawny na WZC? Co wyrabiał Przewodniczący Rady Nadzorczej opluwając ludzi w 2009 i 2010 roku w Prokuraturze oraz w ulotkach przedwyborczych jednego z kandydatów do Rady Powiatu? Mało mamy dowodów na niekompetencje wszystkich? Czy nie tak jak napisałem zachowują się funkcjonariusze Spółdzielni wmawiając nam że dla naszego dobra nam to robią a my ich nie rozumiemy ( próbując wyzbyć się w różny sposób naszego majątku )? Czy tak nie było z cyniczną próbą wciśnięcia do Spółdzielni osób prawnych ? Czy nie tak było z garażami w rejonie cmentarza św. Rozalii? Mało powiedziane cynizm i podłość ale chciałoby się napisać ostrzej. Kiedy to się skończy?
Komentator z WZC

2012-11-14 18:12:41
Czy tak nie było czytając ten artykuł że dla dobra nas członków nie ujawniali danych by uniemożliwić jakąkolwiek kontrolę społeczną? Czy nie dla dobra członków wyrzucało się pokrzywdzonych członków za drzwi strasząc policją? Kto to czynił jak nie Ci o których napisano cytując święte słowa?
Komentator z WZC

2012-11-14 18:35:08
Odpowiadam też i tak moje uczucia religijne też naruszono i sprofanowano wówczas gdy zamówiono tą słynną mszę św. którą tak ochoczo ogłaszano na każdej mszy. Szkoda że nie było Chrystusa, który był wrogiem kupczenia. Nie miał racji Marcin Luter krytykując kupowanie odpustów? To tyle.
Do wpisu "Ci co uniemożliwiali dostęp do danych"

2012-11-14 19:31:43
Jeżeli dopuszczono się naruszenia praw członków spółdzielni, to osoby winne tego procederu winny złożyć mandat.No proszę Państwa - odwagi. Kto będzie pierwszy?
KRSM w Bochni

2012-11-14 19:48:54
W związku z niepopularnymi artykułami różnych redakcji zwołuje się w dniu 16 listopada 2012 roku o godzinie 17.00 Nadzwyczajny Sprawczy Zjazd Komitetu Ratowania Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni w świetlicy ul. Pod Lipką 5. Obecność obowiązkowa. Prezydium Komitetu Ratowania Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni.
Szanowny Komitecie !

2012-11-14 19:53:47
Szanowny Komitecie !

2012-11-14 19:56:57
Proszę się ujawnić i wziąć do pracy.Jeżeli dobrze pamiętamy był tam Pan A.K. oraz m.in.Pan E.D.
KRSM w Bochni

2012-11-14 20:02:13
Odezwa Komitetu Ratowania Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni - Towarzysze Wszystkich Komitetów Ratowania Spółdzielni Mieszkaniowych w Polce łączcie się. Odezwa wchodzi w życie w chwilą opublikowania.
KRSM w Bochni

2012-11-14 20:05:59
Towarzyszki też ale już za dwie dyszki.
Kto następny?

2012-11-14 21:10:47
Prezes zalega około 2,5 roku z zapłatą pracowitej i pokrzywdzonej sądownie Radzie Nadzorczej a płaci leniwej sprawczej w tym i sobie i swojej zastępczyni również sprawcom. Dziwić chyba już nikt się nie dziwi że mamy to co mamy. Za te kary Zarząd niechaj Zarząd podziękuje jednemu z członków obecnej Rady Nadzorczej, który obiecywał dobrać się do winnych inaczej a dobrał się do niewinnych inaczej. Brawo dla tego członka Rady Nadzorczej. Który członek ma jakiś nowy pomysł na ochoty członków wystąp.
Do Zarządu i Rady Nadzorczej

2012-11-15 21:08:03
Kiedy na os. Niepodległości i innych Osiedlach uporządkujecie stan parkingowy, stan postojowy? Mało Wam wczorajszy wypadek? Tylko za biurkami siedzicie i w stołki pier...cie. Członkom zabraniacie dostępu do ich zapisanych praw. Kiedy wreszcie weźmiecie się do roboty bo na razie to prowadzicie pasożytniczy tryb życia. To co uprawiacie można z całą stanowczością uznać za kanibalizm spółdzielczy. Trza moim zdaniem zaprowadzić w Spółdzielni model chiński i pasożytów przegonić tam skąd przyszli.
Do to oni.

2012-11-16 11:37:38
W Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni proponuję taki model dla 5 osób: Przewodniczący Rady Nadzorczej, Z- ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Sekretarz Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobów Mieszkaniowych. Akurat wychodzi 5 osób. Proponuję zastosowanie parytetu minimum 50% to kobiety. Ponadto Prezes honorowy oraz Prezes nie honorowy z zachowaniem znowu parytetu minimum to 50% kobiety. Co na taki pomysł inni spółdzielcy?
Do " To oni"

2012-11-16 15:54:24
Adresaci: MZRSM z s w Tarnowie, Rada Nadzorcza, Zarząd oraz Radca Prawny i inni. Mało Was w Spółdzielni , mało Was w Spółdzielni Do pieczenia chleba, Tylko nam, tylko nam Takich tu w Spółdzielni potrzeba! Dużo Was w Spółdzielni , dużo Was w Spółdzielni Do jedzenia chleba, Więc już nam, więc już nam Takich tu w Spółdzielni już nie trzeba!
xyz

2012-11-17 13:52:31
A dlaczego rada i jej przewodniczący nie ponoszą kary.A gdzie jest radca prawny który dopuścił do takiej sytuacji.
Korzyści z Radcy Prawnego Spółdzielni

2012-11-17 14:34:14
Gdybyście wiedzieli ile zarabia za szkodzenie członkom Radca Prawny ( patrz np. chociażby ta sprawa, garaże k/ cmentarza św Rozalii i inne ), to by Wam członkowie Spółdzielni i nie tylko podskoczyła do extremalnej wielkości adrenalina ale i co innego do poziomu zagrożenia życia. Gdyby policzyć to jego uposażenie miesięczne wynoszące 4 godziny pracy tygodniowo i przemnożyć to przez godziny miesięczne, to odpowiem tak, prawie 3 x tyle co Prezes. Teraz już chyba wiecie dlaczego tak zawzięcie broni wszędzie Zarządu i spolegliwej mu Rady Nadzorczej? To dzięki jego twórczej pracy rosną zastępy członków poszkodowanych i pokrzywdzonych co można skwitować krótko - ku chwale Zarządowi i Rady Nadzorczej Spółdzielni.
Tadzio

2012-11-17 19:55:23
Ale klapa, porażka bo sam już nie wiem co piszę, tak mi ta Spółdzielnia zaszła za skórę
Tadzio do Tadzia

2012-11-17 20:16:29
Tadziu odpowiada Ci Tadzio tak. Tekst podpisany przez eb mówi wszystko. "Bochnianin", " Gazeta Krakowska" i chyba "Dziennik Polski" też o tym pisali. Co tu komentować skoro Radca Prawny był w Sądzie w Bochni i Tarnowie i wiem co wyczyniał. Żałość ściskała mnie,że takiego analfabetę prawniczego Zarząd zatrudnił. Wystarczy Ci ta informacja z jego wypowiedzi przy Wniosku o zmniejszenie kary, iż Zarząd działał w błędzie. To jeśli działał w błędzie to dlaczego go nie wyprowadził z tego błędu sam tkwiąc w błędzie? Czas na zmiany w Spółdzielni już nastąpił tak samo jak to zostało uczynione na Kongresie PSL.
!!!

2012-11-17 22:27:15
Tadzio brawo!Radca też.
Do !!!

2012-11-17 22:46:49
Pan Radca Prawny tego nie rozumiał co pisze Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Oto zapisy istotne z Ustawy: Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej Art. 81. 1. Członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. 2. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie. 3. Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni. Przepisy karne Art. 273. Kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem, albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia: 1) nie udostępnia członkowi spółdzielni mieszkaniowej odpisów oraz kopii dokumentów, o których mowa w art. 81, 2) nie rozlicza kosztów budowy lokalu w terminach, o których mowa w art. 10 ust. 3 albo art. 18 ust. 4 — podlega karze grzywny. Co sądzicie o tym?
xyz

2012-11-23 18:25:38
A ja pytam, kiedy Rada Nadzorcza poda się do dymisji.?
do xyz

2012-11-24 11:46:18
Nie poda się do dymisji, bo przecież bierze grubą forsę.To chyba jasne!
Nagroda

2012-11-24 12:51:10
Ponoć Radca Prawny za przegrany ten proces dostał od nieudolnego Zarządu nagrodę, taką , iż od 1 listopada 2012 roku tenże nieudolny Zarząd w naszym imieniu przyznał mu podwyżkę o 150 zł miesięcznie plus Vat. Nóż się w kieszeni otwiera na coś takiego. Boże widzisz i nie grzmisz.
Spółdzielcy

2012-11-24 15:33:49
Jeśli to prawda to widać, że Zarząd ma to wszystko w "głębokim poważaniu". Więc kochani spółdzielcy, należy powołać Komitet Odnowy Spółdzielni i zmienić to całe towarzystwo. Kto jest za tym.Proszę o wpisy.
Spółdzielca

2012-11-24 16:00:30
Podpisuję się wszystkimi kończynami i moich 21 palców idzie do góry na tak.
Pytajnik

2012-11-24 18:57:10
Pytajnik pyta czytelników i nie tylko czy w świetle faktów a nie mitów co robi Zarząd z Gł. Księgową, Rada Nadzorcza, Lustratorzy i Radca Prawny jest moralnie etyczne czy też nie? Czy to co robią nie powinno być potępione? Czy ma to odzwierciedlenie w wyznawanych Wartościach Chrześcijańskich w duszy i publicznie?
TAK!

2012-11-25 14:05:17
Zdecydowanie tak.Trzeba się porozumieć, bo Spółdzielnia urządza sobie żarty, co się przełoży na wzrost czynszów.
TAK!

2012-11-25 14:05:17
Zdecydowanie tak.Trzeba się porozumieć, bo Spółdzielnia urządza sobie żarty, co się przełoży na wzrost czynszów.
TAK!

2012-11-25 14:05:19
Zdecydowanie tak.Trzeba się porozumieć, bo Spółdzielnia urządza sobie żarty, co się przełoży na wzrost czynszów.
Pytanie.

2012-11-25 18:10:06
Pytam - Katolicki Panie Prezesie, Katolicki Panie Przewodniczący wraz z katolicką Radą Nadzorczą, i inni Katolicy ze Spółdzielni co wy czynicie? Czemu tak czynicie na przekór ludziom Was finansujących?
Sprawa się rypła.

2012-11-28 15:45:33
To Wam powiem dlaczego tak bronił w Sądach swojej umowy i tak wodził Zarząd i Radę Nadzorczą za nos Radca Prawny Spółdzielni. Jego stawka dzienna wynosi płatna z kasy naszej Spółdzielni wynosi 1.125 zł plus 258,75 zł Vat = 1383,75 zł. Liczę tak 4 x 4 godziny miesięcznie = 16 godzin a zatem dwa dni robocze. Stawka za te 2 dni robocze wynosi 2250 zł plus 517.50 Vat = 2767,50 zł. Licząc około 20 dni w miesiącu, stawka ta wynosiła by odpowiednio 22.500 zł plus 5175 zł Vat = 27.675 zł razem. Kto tak ze spółdzielców zarabia. Niektórzy mają mniejszą emeryturę lub rentę miesięczną niż Radca Prawny zarobek dzienny. Proszę o komentarze .
!!!

2012-11-30 21:30:15
To skandal.Przecież to jest chore!
Nic dzivnego.

2012-12-01 08:55:28
Teraz już wiecie dlaczego takie kolejki są po zwroty za wymianę stolarki budowlanej? Otóż - szasta się na lewo i na prawo naszymi pieniędzmi. Nic dziwnego, że czynsze rosną, to nic dziwnego, są zaległości czynszowe, to nic dziwnego, że prawda w oczy kole pracowników Spółdzielni, to nic, że ćma ćmę ćmi, to nic dziwnego, że mamy na naszym podwórku Amber Gold.
Dogmaty

2012-12-02 10:58:35
Pytając członków z góry wiem jakie będą sprawozdania Zarządu i oraz Rady Nadzorczej na Walne Zgromadzenie Członków w czerwcu 2013 roku w tej kwestii. Dogmatycznie stwierdzam miód, miód i miód. Taka też jest zawsze od lat przekazywana też prawda o istotnych kwestiach w ramach meritum w koncepcji i percepcji w Spółdzielni a mianowicie nas spółdzielców, Rady Zarządu z pracownikami, Panem Mecenasem jak zwykle nieomylnym. Otóż krótko powiem panuje fałsz i obłuda tak jak w kraju. Przypomina mi to Walne przypowieść o faryzeuszu i celniku.
Pieśń Zarządu, Rady Nadzorczej i Mecenasa

2012-12-02 11:20:11
Co by tu jeszcze? – Wojciech Młynarski Słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wygłosić lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin. Skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę, że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę, lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę, to wybaczycie mi to, Panowie, raz jeden jeszcze. A więc: faceci wokół się snują co są już tacy, że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym. Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek, bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę: "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?" Czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia... Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali, już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali. A oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście: "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?" Lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko, czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko. Bo mając tyle twórczych pomysłów, takie zdolności, martwią się, by im czasem nie przyszło tkwić w bezczynności. A brak wciąż wróżki, która nam powie w widzeniu wieszczem: "Jak długo można pieprzyć, Panowie? No jak długo jeszcze?!" Pozwólcie proszę, że do konkretów przejdę na koniec. Okażmy serce dla tych facetów, zewrzyjmy dłonie, weźmy się w kupę, bo w tym jest sedno, drodzy rodacy by się faceci czuli potrzebni w domu i w pracy. Niechaj ta myśl im wzrok rozpromienia, niech zatrą ręce, że tyle jeszcze jest do spieprzenia, a będzie więcej.
Hymn Spółdzielców Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni

2012-12-02 11:26:36
Wyklęty powstań, ludu ziemi, Powstańcie, których dręczy głód. Myśl nowa blaski promiennymi Dziś wiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata, Przed nami niechaj tyran drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczym, jutro wszystkim my! Refren: Bój to jest nasz ostatni, Krwawy skończy się trud, Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród. Nie nam wyglądać zmiłowania Z wyroków bożych, z pańskich praw. Z własnego prawa bierz nadania I z własnej woli sam się zbaw! Niech w kuźni naszej ogień bucha, Zanim ostygnie - przekuj w stal, By łańcuch spadł z wolnego ducha, A dom niewoli zniszcz i spal! (Refren) Rząd nas uciska, kłamią prawa, Podatków brzemię ciąży nam, I z praw się naszych naigrawa Ten, co z bezprawia żyje sam. Lecz się odmieni krzywda krwawa, Gdy równość stworzy nowy ład, Bez obowiązków nie ma prawa, Dla równych - równy szczęścia świat! (Refren) Rządzący światem samowładnie Królowie kopalń, fabryk, hut Tym mocni są, że każdy kradnie Bogactwa, które stwarza lud. W tej bandy kasie ogniotrwałej Stopiony w złoto krwawy pot. Na własność do nas przejdzie cały, Jak należności słusznej zwrot. (Refren) Obłudzie zdzierców, rządom kata Wyzwania zgodnie rzucim krzyk, Co wojsk szeregi z ludem zbrata: Hej, kolby w górę, łamać szyk. I żołnierz, wiedząc przeciw komu, A z kim o lepszy walczy los, Bratobójczego sprawcom sromu Śmiertelny jutro zada cios. (Refren) Dziś lud roboczy wsi i miasta W jedności swojej stwarza moc, Co się po ziemi wszerz rozrasta, Jak świt łamiący wieków noc... Precz darmozjadów rodzie sępi! Czyż nie dość żerów z naszych ciał? Gdy lud wam krwawe szpony stępi, Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał. (Refren)
gość

2014-05-28 16:06:41
Proszę państwa jedno jest pewne . W tym kraju mają się dobrze pomimo różnych kryzysów tylko spółdzielnie mieszkaniowe i wszystkie firmy z nimi współpracujące !! Nigdzie nie kosztuje tak drogo koszenie trawników, malowanie klatek, prace konserwacyjne, wynagrodzenia dla radców prawnych i zarządów jak w spółdzielniach mieszkaniowych !! Tylko tam są pozatrudniane całe rodzinki i znajomki bez względu na wykształcenie. Dopóki rząd nie wprowadzi nowelizacji ustawy o której mówi się od lat to będziemy przez tych wszystkich komunistycznych staruchów łojeni i wykorzystywani. Oni uważają że to jest ich prywatna własność a nie poszczególnych właścicieli i członków spółdzielni.
Megabajt20152015

2015-02-20 07:36:50
Polecam uwadze artykuły Pana Stanisława Bartnika Prezesa Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Gminie Białystok. Pan Bartnik pisze bardzo rozsądnie że postkomunistyczne spółdzielcze molochy mieszkaniowe są spuścizną systemu obowiązującego w Polsce do roku 1989. W tym modelu spółdzielczości Rada Nadzorcza jest słupowa i nie ma nic do gadania a władzę absolutną trzyma Pan Prezes. Członek SM nie ma nic do gadania, nie może krytykować Pana Prezesa bo Pan Prezes może zrobić mu koło pióra i wytoczyć mu proces z art. 212 Kodeksu Karnego dotyczy jego rzekomego szkalowania. W temacie reforma pseudospółdzielczości dotychczas nie wypowiedzieli się kandydaci na Urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
REKLAMA