Bochnia wydarzenia

wtorek 01 lipca 2014 13:48:13

Salina Nova krytycznie o nowej strategii miastaSalina Nova krytycznie o nowej strategii miasta

Publikujemy oświadczenie władz bocheńskiej Fundacji „Salina NOVA”, które postanowiły zabrać głos w sprawie  przygotowywanej przez władze miasta nowej Strategii Rozwoju Miasta Bochnia na lata 2014-2020.

„Szanowni Państwo,
Działając w imieniu władz, jak i członków  Fundacji „Salina NOVA”, uznaliśmy za stosowne zwrócić uwagę opinii publicznej na  krótkowzroczność i nierzetelność przygotowywanego  przez  władze Bochni  najważniejszego – jak się wydaje - dla przyszłości miasta  dokumentu  pn. „projekt” Strategii  Rozwoju Bochni na lata 2014-2020” zawierającego obszary rozwojowe, cele strategiczne i operacyjne. Nasze oficjalne stanowisko w tej sprawie zawarliśmy w piśmie skierowanym  do Burmistrza Bochni wraz z  „komentarzem  merytorycznym”, który  został napisany językiem specjalistycznym  (skan pisma na końcu tekstu).

Chcielibyśmy jednak, aby  mieszkańcy Bochni mieli szansę w  sposób przyjazny zapoznać się z naszym punktem widzenia, dlatego też  postanowiliśmy przedstawić wybrane uwagi merytoryczne do w/w „projektu” Strategii w języku  niespecjalistycznym.

Po pierwsze, „projekt” Strategii nie posiada spójnej, długoterminowej wizji rozwoju miasta, przynajmniej w perspektywie pokoleniowej (czyli 16-20 lat). Naszym zdaniem Strategia powinna zawierać  wizję  ponadczasową i  ponadkadencyjną (co najmniej 4 kadencje samorządowe) wyznaczającą kierunki dochodzenia do konkretnych celów rozwojowych. W obecnej wersji „projektu”  brakuje takiego właśnie podejścia, dlatego też dokument ten  nie daje mieszkańcom nadziei na rozwiązanie kluczowych problemów miasta, ani w skali 7 lat, ani 10 lat, kiedy to nie będzie już funduszy unijnych, ponieważ na dłuższy horyzont czasowy tego, co ma się dziać w Bochni, planu nie ma w ogóle.

Nowa Strategia dla Miasta Bochni powinna obejmować również perspektywę pokoleniową, a więc lata 2014-2030 czy nawet 2035. Na te bowiem lata przypadać będzie „wymiana pokoleniowa”. Jak dowiadujemy się z fachowych czasopism naukowych takich jak „American Scientific”, rozwój technologiczny na świecie zmieni swe oblicze właśnie pomiędzy latami 2030-2035.

Po drugie, „projekt” Strategii, nie jest  „intuicyjny” i zrozumiały, tzn. nie ubiera w  ludzkie słowa tego, co mieszkańcy Bochni w potocznych rozmowach czy wielogodzinnych dyskusjach mówią na temat naszego miasta, jego problemów i koniecznych zmian. Dokument jest  też mało realistyczny, znajduje się tu bowiem  zbyt dużo priorytetów, celów strategicznych i operacyjnych do wykonania w przyszłości, które uda się prawdopodobnie zrealizować maksymalnie w 20%. To, co jest naprawdę kluczowe dla mieszkańców (czyli Praca, Zamieszkanie, Wypoczynek), w tej  wersji Strategii się nie znajduje. Z kolei mniej istotne sprawy  są  zbytnio wyeksponowane. Niestety, jest to ilustracja największej wady tej Strategii – mianowicie tego, że  powstaje ona w oderwaniu od realnych potrzeb Bochnian, bez ich udziału i autentycznych konsultacji społecznych.

Powołany przez władze miasta „zespół roboczy ds. strategii” ma - jak się wydaje - charakter fasadowy, ponieważ składa się praktycznie z samych urzędników, nie ma w nim przedstawicieli radnych, nie mówiąc już o reprezentantach przedstawicieli organizacji społecznych czy gospodarczych.

Po trzecie, „projekt” Strategii może okazać się kolejnym „martwym” dokumentem czyli tzw. „półkownikiem”, ponieważ nie ma w sobie nic ze strategii. Funkcją nowoczesnej strategii nie jest bowiem wypisywanie szczegółowych zadań do wykonani w przyszłości. Przypomnijmy w tym miejscu ideę przewodnią, tego czym właściwie jest strategia: Strategia ≠ dokument; Strategia =  perspektywiczne myślenie + systematyczne działanie.

Czy zatem na dokument nazywany strategią, obejmujący tak  krótki okres czasu i nie dający się przekuć na praktyczne działania warto wydawać pieniądze publiczne?  

Rodzi się też kolejne pytanie, dlaczego władze miasta zdecydowały się przy wypracowywaniu tak ważnych dla przyszłości miasta dokumentów jak ”Strategii Rozwoju” (dotyczy to również „Lokalnego Programu Rewitalizacji Starego Miasta i osiedli Bochni”) na archaiczną (przestarzałą) metodę „urzędniczo-ekspercką”, zamiast uspołecznienia Strategii przy pomocy metod partycypacji obywatelskiej.

Nasze poważne wątpliwości budzi także zaangażowanie instytucji doradczej przygotowującej „projekt” Strategii pn. Stowarzyszenie „Media Polanie” z Tarnowa, które reprezentowane jest przez Prezesa p. Stanisława Lisa, eksperta ds. rozwoju regionalnego oraz pozyskiwania funduszy UE. EOG. Na podstawie informacji publicznych dostępnych w Internecie ustaliliśmy, że  w/w podmiot prowadzi od kilku miesięcy w tym samym czasie (tzn. równolegle) aktualizację kilku strategii lokalnego rozwoju w  gminach i powiatach Małopolski, w tym: m.in. dla Bochni, Nowego Wiśnicza, Szczucina, Bukowna, Powiatu Wielickiego i Powiatu Dąbrowskiego. Prawdopodobnie z tych powodów,  „projekt” Strategii chwilami wygląda tak, jakby  był  po prostu „kopiowaniem” cudzych wzorów.

Przywoływane przez nas te i inne argumenty (zawarte w oficjalnym stanowisku) są akceptowalne i logiczne dla wielu naszych rozmówców, z którymi konsultowaliśmy nasze stanowisko m.in. z przedstawicielami lokalnych elit samorządowych, liderami organizacji społecznych i przedsiębiorcami. Większość z nich uważa, że nie ma sensu poprawiać obecnego  „projektu” dokumentu. Najpierw należy się cofnąć do poziomu oceny (czyli diagnozy) obecnego stanu miasta i przeprowadzić ją rzetelnie, natomiast Strategię  po wykonaniu powyższego należy napisać od początku przy szerokim udziale mieszkańców, organizacji społecznych i gospodarczych.

Kwestię tę pozostawiamy jednak do rozstrzygnięcia przez obecne władze samorządowe Bochni.

Łączymy wyrazy szacunku

Adam Piskór                                               Artur Loryś          
Prezes Zarządu Fundacji                      Wiceprezes Zarządu Fundacji”

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WYBORY, WYBORY WYBORY !

2014-07-01 16:54:18
WART PAC PAŁACA A PAŁAC PACA !!!!!!
ten sam Piskór?

2014-07-01 16:57:35
czy to jest ten sam pan Piskór który za pieniądze pilotował u Kosturkiewicza głupie pomysły np masakra na Uzborni
Sympatyk Salina NOVA

2014-07-01 21:14:29
Do komentatora: "ten sam Piskór? "Maskarę na Uzborni" jak to nazwałeś poetycko, pilotował Zastępca Burmistrza Kolawińskiego - z wykształcenia magister prawa - Pan Tomasz Przybyło, a pod koniec projektu pojawił się nowy Zastępca Burmistrza - inżynier geodeta Pan Robert Cerazy, który pracował wcześniej jako specjalista od inwestycji w Nowym Wiśniczu u Burmistrza Gaworczyka. Bardzo proszę nie mieszać osób z "Salina NOVA" do tego projektu.
zdziwiony

2014-07-01 21:25:28
Nie bardzo rozumiem o jaką masakrę na Uzborni chodzi? W każdy weekend imprezy, dzieciaki szaleją na placu zabaw i na boisku, jest skatepark, jest amfiteatr, tylko masakry nie widzę. Co jeszcze zakichani malkontenci w tym mieście wymyślą, byle ponarzekać?!
Koneser.Bochni

2014-07-01 22:19:12
Wydaje się, że ta Fundacja ma rację. Za 6 -7 lat czyli w 2020r. skończą się dotacje unijne, i nie ma pomysłu co dalej? Bochni potrzebna jest ponadkadencyjna wizja rozwoju, w perspektywie kolejnych 16-20 lat. Na początek zmian konieczny jest jednak śmiały projekt urbanistyczny rewitalizacji (odnowy) zabytkowego Śródmieścia miasta przy udziale kapitału publicznego (budżet miasta i dotacje UE) oraz prywatnego (inwestorzy i deweloperzy). Pan Włodarczyk dał dobry przykład jak to zrobić w praktyce (patrz -Galeria Solna)
szperacz

2014-07-01 23:10:55
Wrzućcie w google tego Piskóra i spróbujcie coś o nim znaleźć, o jego osiągnięciach, realizacjach... Ma czym się pochwalić? Wiele hałasu o nic i tyle w tym temacie.
ja

2014-07-02 08:48:36
Zastanówcie się po co pan P. to wszystko robi, dla Bochni?! -nic z tego - dla władzy!, broń cie Boże jak najdalej od takiej osoby, która miesza tylko ludziom w głowach i przekazuje dalej nie swoje pomysły!
Koneser.Bochni

2014-07-02 18:55:32
Widać, że zwolennicy obecnej władzy ("szperacz" i "ja") próbują odwrócić uwagę od meritum oświadczenia Fundacji czyli braku wizji i nieudolności w zarządzaniu miastem przez obecnego włodarza, dlatego też atakują personalnie lidera Fundacji p. Piskora. Znam go osobiście, to profesjonalista z bogatą praktyką menedżerską w kraju i zagranicą (zna biegle kilka języków obcych). Od paru lat pomaga w rozwoju małych firm (m.in. pozyskuje fundusze UE). Pomógł także mojej firmie (dotacja UE prawie 2 mln zł). Nie znacie go, chyba że pracujecie w służbach specjalnych ...
Paul

2014-07-02 19:51:33
Do konesera - myślisz o własnym interesie ; W porządku . Mam pytanie -jakie (proporcjonalnie) środki mogą wyłożyć n/wymienieni inwestorzy prywatni aby na początek zrealizować "śmiały projekt rewitalizacji zabytkowego Sródmieścia" przy udziale środków publicznych ? Opisywany "dobry przykład " skwituję -o którą kamienicę, będącą w posiadaniu samoistnym Miasta-"zabiegasz?;-niestosowny;
Zosia

2014-07-03 07:46:24
strategia może zawierac elementy postulowane przez zainteresowanych ale jeśli zostanie nakreślona śmiała wizja i ta znajdzie poparcie społeczne (a wcześniej uzasadnienie merytoryczne - historyczne, gospodarcze,społeczne, polityczne itp) to tez będzie dobrze. niestety w przypadku Bochni nie zaistaniał żaden z wariantów. Musi byc strategia- to została zamówiona - a powinna zostać stworzona - realizm. Cieszę się, że są ludzie którym nie jest to obojętne i potrafią swoje zarzuty wyartykułować.
ok

2014-07-03 09:00:52
Dobrze pisze koneser i mądrze-popieram w 100%.Dość już rządzenia przez nauczyciela od fikołków bo wiadomo ,że taki to sie nie zna na prawie niczym wokół oprócz wymienionych fikołków i podskoków choć i z tym juz może mieć problem patrząc na zdjęcia.Ekonomiczne myslenie i przedsiębiorcze,praktyczne podejście to podstawa .
Adam M. Piskór

2014-07-03 21:42:45
Do "Zosi", "ok" i "Paula"- bardzo dziękuję za konstruktywne opinie. Zapraszam do współpracy nad wypracowaniem wspólnej wizji rozwojowej dla Bochni. Już wkrótce zaczynamy projekt pn. BOCHNIANIE WSPÓŁDECYDUJĄ (finansowany ze środków własnych i funduszy norweskich), mający na celu wypracowanie metodami partycypacyjnymi (m.in. warsztaty urbanistyczne Charrette) "Społeczną Koncepcję Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Bochni". Bardzo proszę o kontakt na mail fundacyjny: adam.piskor@salinanova.org lub kom. 606 39 88 56.
koral

2014-07-04 08:13:39
Mam zasadnicze pytanie : czy członkowie Fundacji Salina Nova deklarują start w wyborach samorządowych .Brak tego w ich oświadczeniu .Jeżeli tego oficjanie nie zaprzeczą, to zostanie to uznane za rozpoczęcie kampani wyborczej a Bochnia POlitykierów ma już DOŚĆ . PS.Polecam zapoznać się ze składem Zarządu fundacji .
Paul

2014-07-04 10:45:23
Pan Prezes A.Piskór - zadałem pytanie -pozostaje bez odpowiedzi . Numerami telefonów już się wymieniliśmy -bez efektu ;
Adam M. Piskór

2014-07-04 20:18:15
Komentarz do "koral": Fundacja nie będzie tworzyć komitetu wyborczego. Będziemy jednak popierać oddolne inicjatywy pochodzące ze środowiska organizacji pozarządowych, grup nieformalnych oraz kandydatów niepartyjnych. Chcemy, żeby partie (szczególnie te "wodzowskie" typu PIS i PO) podzieliły się władzą i odpowiedzialnością z obywatelami na poziomie lokalnym. Dlatego też dążyć będziemy do wzmocnienia narzędzi demokracji partycypacyjnej (czyli uczestniczącej), np. ustaw obywatelskich, referendów czy inicjatyw uchwałodawczych. Pamiętacie ACTA? Wygrana jest możliwa, gdy duża liczba obywateli zacznie domagać się tego od polityków partyjnych
Adam M. Piskór

2014-07-04 20:44:18
Witaj Paul, pytanie - jak się wydaje - zadałeś nie mnie, ale Konserowi. Domyślam się, że chodzi Ci o zaangażowanie kapitału prywatnego w rewitalizację Centrum Bochni. Stanowisko Fundacji jest takie, że należy zaplanować udział kapitału prywatnego i publicznego na tym obszarze, również w formule ppp. Tylko wówczas można zrealizować "śmiały projekt urbanistyczny" na miarę aspiracji Bochnian. W pierwszej kolejności należy stworzyć atrakcyjną ofertę do tego typu przedsięwzięć dla deweloperów i inwestorów prywatnych (zarówno lokalnych, jak i zewnętrznych). Mam tu na myśli przygotowanie profesjonalnego master planu wykonawczego, który zyska społeczną akceptację i stanie się prawem miejscowym (zmiana miejscowego planu przestrzennego oraz opracowanie Lokalnego Planu Rewitalizacji). Postulujemy stworzenie na obszarze Śródmieścia "Specjalnej Strefy Salinarnej"jako obszaru harmonijnego rozwoju usług kulturowych, edukacyjnych, rekreacyjnych i komercyjnych przy zachowaniu (i odtworzeniu) walorów dziedzictwa salinarnego.
Paul

2014-07-07 23:06:48
Do Prezesa A.Piskór - pisząc , że "strategia" powinna byc dokumentem , który w razie potrzeb i w odpowiednim czasie można realizować(;)- jest sprytnym zabiegiem przy jednoczesnym wskazaniu - na pierwszym miejscu -priorytetu zadaniowego . którym jest- w opinii Fundacji- rewitalizacja Rynku pod kątem jego wykorzystania przez ,restauratorów ,deweloperów i -jak już podniósł "koneser"-"dobrych przykładów"; Pozwalam sobie pisać w ten sposób , ponieważ , dwa miesiące po przerowadzeniu przez Fundację ,"warsztatów , nie publikujecie opracowań,nie przedstawiacie diagnozy stanu istniejącego i strategii na przyszłość .Natomiast z łatwością przechodzi Wam krytykować działania Urzędu ,który próbuje zdiagnozować aktualne problemy i przyszłe potrzeby , przt pomocy zewnętrznej Firmy-bo być może na Dokument strategiczny Fundacji nie ma czasu już czekać-za chwile padłby zarzut , że Organ czyli Burmistrz nic nie zrobił w tej sprawie; Na koniec-uważam , że trzeba dać jasną odpowiedż na pytania , które zadałem "koneserowi"- bo inaczej "strategia"FSalina Nowa po prostu sie rozsypie z braku konkretów.
Adam M. Piskór

2014-07-10 12:14:46
Paul, szanuję Twoje zdanie i kompetencje. Jednakże mam wrażanie, że próbujesz "ideologizować" nasze stanowisko w sprawie strategii, wyrywając z kontekstu pojedyncze zdania i sformułowania. Nie reprezentujemy żadnej partykularnej grupy interesów np. deweloperów jak próbujesz nadinterpretować. Najważniejsze są nas mieszkańcy i razem z nimi należy przygotowywać strategie, a nie w zaciszu gabinetów urzędników i ekspertów Projekt "Bochnianie Współdecydują" rusza już w połowie sierpnia br. i zostaniesz do niego zaproszony jako twórczy reprezentant mieszkańców. Pracujemy społecznie i nikt nam nie płaci, dlatego mamy trochę opóźnienia. Jednakże Raport końcowy po warsztatach "Miasto przyszłości" wraz z filmem będzie opublikowany na początku przyszłego tygodnia :)
Paul

2014-07-11 11:23:27
Prezes A.Piskór- mając na uwadze obietnicę złożoną przez Pana w poprzednim wpisie ; Czekam na publiczne przedstawienie w "raporcie końcowym", efektów warsztatów zorganizowanych w tematyce "Miasta przyszłości", które spróbuję "odnieść" do dotychczasowych działań UM w tym temacie.Ankietę, przygotowaną przez Stowarzyszenie dla potrzb UM i dostępna do wypełnienia przez Radnych i Mieszkańców , uważam za dobre posunięcie , pozwalające określić-przez wypełniających-zaniechania,priorytety i perspektywy wykonane zadaniowo a niezbedne GMBochnia ku zadowoleniu Wszystkich Mieszkańców !!! Zacisze gabinetów przy respektowaniu priorytetów z ankiet , to nic niebezpiecznego przy dobrej Radzie i zaangażowanych w dobro Miasta Mieszkańcach ,Fundacjach i Stowarzyszeniach .Dialog - Panie Prezesie. Na tym etapie nie odniosę się do :"wyrwanych z kontekstu zdań,"developerów" czy też ideologizowania" .Z pewnością wyjaśnię po zapoznaniu sie z publikacja j.w. ; Pozdrawiam .
22ww

2014-07-11 15:33:34
ty paul tylko sie zapoznajesz,piszesz bzdury i wiecznie chcesz mieć rację ale nie zawsze ją masz i czasem przez to jesteś uciążliwy i denny,smutny i małostkowy w temacie.nie mądrz sie tylko wez sie do uczciwej pracy a nie ciągłe siedzenie przed monitorem -nara dziwaku haha
Paul

2014-07-12 10:00:31
Do 22ww-troszeczkę pogłówkuj i odnieść się do artykułu i komentarzy a nie osmieszaj sie "osobistymi wycieczkami",bo to mnie nie rusza . Tak więc czekam na twój komentarz "w temacie"-może myślisz tak samo(;) , masz swój własny pogląd a może tylko powielasz i bronisz znane teorie(?) - odpowiem, skomentuję i ocenię -nie człowieka lecz treści bo na tym to polega;
Do Paul-a

2014-07-12 11:44:57
cytat- "Opisywany "dobry przykład " skwituję -o którą kamienicę, będącą w posiadaniu samoistnym Miasta-"zabiegasz?;-niestosowny;" A czy Tobie czasami samoistne posiadanie nie myli się z Twoim posiadanie - WĘŻY SPAWALNICZYCH ??????????????
Paul

2014-07-13 08:42:09
Do wpisu z 11:44:57-stary .od jakiegoś czasu" odgrzewany kotlet "-"nie zjem nie smakuje" a tobie pożytku nie przyniesie ; Zachowaj swój przykład na cięższe czasy . Nie raz będziesz potrzebował się nim posiłkowac , próbując "założyć szlaban"-nic z tego ," nie-dobry kolego";
Do Paul-a

2014-07-13 11:25:22
To może Paul pochwalisz się na forum jak rozumiałeś "samoistne posiadanie" rzeczonych WĘŻY SPAWALNICZYCH, które wg Ciebie były Twoje ale jak się później okazało sobie przywłaszczyłeś czyli ukr....... Od cała historia sprawiedliwego PAUL-a!!!!!!!!!!!!!!
Paul

2014-07-13 14:00:16
Do wpisu z 11:25:22 -spróbuj dalej i opowiedz jak" historia" się zakończyła , przyjmując ,że napisałeś prawdę w tym wpisie -"przywłaszczyłeś czyli ukr...adłeś" , wiesz jak się kończa , takie sprawy? Błąd popełniłem - nie polegał na przywłaszczeniu ani kradzieży . Odszedłem za porozumieniem stron z uwagi na wskazane argumenty ; Minęło 25 lat i teraz ani mnie to grzeje ani ziębi, tym bardziej, czytajac takie wpisy, jak twoje -dopingujesz mnie do "efektywniejszej pracy" ;
hehe

2014-07-13 22:30:37
jednak paul jest oszołomem i kradnie i tu sie wymadrza -ale na spacerniaku ma czas to może bzdury gadać ale i tak pewnie dostanie z liścia
Paul

2014-07-14 08:57:07
Do hehe-spróbuje umozliwic ci spotkanie twarza w twarz-"kumasz" ;
REKLAMA