Bochnia wydarzenia

czwartek 18 września 2014 08:27:04

Targowiska nie będzie, sprawa trafi do sądu?Targowiska nie będzie, sprawa trafi do sądu?

To już niemal pewne – w tym roku nie uda się wybudować nowoczesnego targowiska przy ulicy Partyzantów. Bardziej prawdopodobna jest sprawa sądowa, której podmiotami będą wykonawca zadania oraz inwestor, czyli Urząd Miasta Bochnia.

Prace związane z budową targowiska przy ulicy Partyzantów rozpoczęły się w maju bieżącego roku. Szybko jednak, po przeprowadzeniu badań geologicznych przez wykonawcę realizowanego zadania okazało się, iż stabilizacja gruntu nie jest odpowiednia. Bocheński magistrat postanowił wykonać własne badania podłoża, które potwierdziły tezę, iż należy wzmocnić teren przeznaczony na budowę targowiska dodatkową warstwą kruszywa.

Dopiero 15 września, a więc po trzech miesiącach do wykonawcy wpłynęło pismo z magistratu, w którym jego przedstawiciele chcą, aby stabilizacją gruntu zajął się wykonawca zadania w ramach obowiązującej umowy, czyli bez dodatkowego wynagrodzenia. Właściciel firmy, która realizuje zadanie Andrzej Kuta żąda jednak za prace związane z umocnieniem podłoża ok. 200 tys. zł brutto. Zaznacza również, że w tym roku inwestycji nie ma szans zakończyć.

Te sprawy powinny być już dawno załatwione i powinniśmy przynajmniej 2,5 miesiąca temu kontynuować rozpoczęte prace. Inwestycja, na której nie ma dobrego porozumienia między wykonawcą a inwestorem, jest skazana na niepowodzenie. Ja się bardzo dziwie, że miastu na tej inwestycji nie zależy – mówił Andrzej Kuta, dodając że przyjmujemy to z oburzeniem, ponieważ uważaliśmy, że te prace będą pracami dodatkowymi, a z pisma wynika, że jest to naszym obowiązkiem, na co nie wyrażamy zgody i jeżeli tego urząd nie potraktuje ze zrozumieniem to spotkamy się w sądzie.

Na słowa wykonawcy szybko zareagował zastępca burmistrza Bochni Robert Cerazy, który stwierdził: Oczywiście, że w sytuacji ekstremalnej możemy znaleźć się w sądzie, niezależnie z czyjego powództwa. Oczywiście takiej sytuacji chcemy uniknąć i chcemy to zadanie zrealizować –zaznaczył zastępca Stefana Kolawińskiego.

Według Adama Korty w sprawie budowy targowiska skonfliktowane są ze sobą trzy strony: wykonawca z inwestorem i prawdopodobnie projektant z wykonawcą. Radny zaznaczył również, że obawia się zakończenia tej sprawy postępowaniem sądowym oraz straceniem dotacji, która wynosi 1 mln zł.

Ten spór jest tak nabrzmiały, że doprowadza to do sytuacji takiej, że Państwo na tej budowie będziecie się przepychać i wzajemnie wytykać błędy. To niestety nie doprowadza do rozwiązania problemu. To doprowadza do zwiększenia konfliktu na tej budowie i że Państwo tej budowy nie wykonacie w terminie. Będzie spór sądowy i zakończy się, w najgorszym tego słowa znaczeniu, zwrotem środków dotacyjnych do urzędu marszałkowskiego, a nie chciałbym, jako mieszkaniec Bochni i radny tego miasta, żeby do takiej sytuacji doszło –zakończył Adam Korta.

 

Czytaj także: Temat targowiska ciągle budzi kontrowersje

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Paul

2014-09-18 13:09:48
Wykonawca ma wykonać zadanie zgodnie z otrzymanym projektem. Wątpliwości, powonien zgłosić autorowi projektu, inspektorowi nadzoru i inwestorowi, wpisując zastrzeżenia do dziennika budowy.W przypadku braku reakcji ze strony w/w, prace kontynuować i zakonczyć w terminie.
haha

2014-09-18 17:25:24
ekipa kolawinskiego wypad na trawkę po tylu już kompromitacjach-podwyżka pensji,hala gazaris,zalesie ,rynek,zmiana na stanowisku naczelnika już czwarta,podwyżka dla urzędasów i niespelnione obietnice typu KN2,tęznie,połaczenie spółek przewozowych etc,itp,itd-żena da i żal
do ,,Paul''

2014-09-18 18:59:15
Paul napisał:,,Wykonawca ma wykonać zadanie zgodnie z otrzymanym projektem. '' Niestety jesteś w błedzie .Nie ma prawa robić cokolwiek co uważa za wadliwe .Wpis w dzienniku zapewne zrobił i powiadomił UM stąd niestety Twoja wiedza w zakresie Prawa Budowlanego mizerna .
Paul

2014-09-18 20:08:33
Do, do "Paul"- czy ja przytoczyłem,"jakiś" art. wymienionej przez ciebie Ustawy; Wykonawca, który przystąpił do przetargu i go wygrał- zapoznał sie z projektem i innymi istotnymi warunkami, wykonał oględziny terenu inwestycji a nastepnie przystapił do realizacji. Konkretne pieniadze za wykonana robotę w terminie! Po jakimś czasie, zrobił odwiert, stwierdził, że z własnej kieszeni powinien dopłacić 200 000zł,jak wykona niezbędne, dodatkowe roboty na swój koszt; Wystosował pismo do Miasta- i czeka; Urząd pewnikiem wystapił do projektanta z zapytaniem w zwiazku z problemem; Ale co w tej kwestii ma do powiedzenia projektant, okreslaja przepisy, wymienionej w twoim wpisie Ustawy art,20,21(bodajże). Miasto zaplaciło za projekt i podpisało Umowe z Wykonawcą, który zobowiazał się wykonać, zaprojektowana inwestycję. Dlaczego za Wykonawcę lub Projektanta ma dopłacać Miasto- za"dodatkowe roboty"; Jeżeli jest taki punkt w Umowie miedzy Miastem a Wykonawcą? Ale już nie takie cuda "sie działy";;
bart

2014-09-18 21:53:06
Co to za jeden ten Cerazy? Przecież widać jak na dłoni, że facet w ogóle nie panuje nad sytuacją i kompletnie nie wie co się dookoła dzieje. Kto to do cholery jest i skąd go wyciągnęli?
Do Paula

2014-09-18 22:08:31
To, że nie wykonano stosownych badań na etapie projektowania obciążą projektant i inwestora .Oni winni się dogadać odnośnie kosztów .UM jest przegrany bo przyjął niedopracowany projekt i zapłacił za niego .
Kolawiński - odejdź!

2014-09-19 01:03:36
Przestań, człowieku, męczyć się z pracą, która Cię przerasta. Przestań męczyć nas niekończącymi się bublami, aferami, niedoróbkami. Nie sprawdziłeś się i odejdź. szkoda tych czterech lat, straconych przez Twoją ekipę. Cała nadzieja, ze Twój następca przynajmniej częściowo nadrobi stracony czas i poprawi to, co za Twoich rządów zawalono
Paul

2014-09-19 07:45:41
Do "Do Paul"- Wykonawca podpisuje oświadczenie, że zapoznał się z SIWZ(w tym tez z projektem) i nie wnosi uwag! Więc, kto ma się z kim dogadywać, żeby inwestycja została zakończona w ramach kwoty przyjętej w przetargu ? Oczywiście, że problem ma Miasto lecz wina leży po stronie innych podmiotów. Konsekwencje z tytułu nie wykonania Umowyw terminie, poniosą, moim zdaniem, Wykonawca i Projektant.
bo.

2014-09-19 13:43:32
ten paul smieszny i niedouczony niespełniony mądruś pisze z urzędu miasta i dlatego takie bzdury powiela-odejdz gosciu razem z kolawinskim-bedzie czysciej i świezej)
przetragi

2014-09-19 15:07:11
Widzę ludzi którzy krytykują ale sprawa jest trudna bo faktycznie w umowie zapisano że wykonawca ma zadanie wykonać. W tym momencie zapłata za dodatkową czynność mogłaby spowodować oskarżenia o niegospodarność. Dodatkowo, z [powodu trochę chorego prawa przetargowego bardzo często firmy dają tak niską cenę aby tylko wygrać przetarg że później szukają dodatkowych prac na które można podpisać aneksy do umowy i wyjść na swoje.
Eugeniusz Konieczny

2014-09-19 15:39:55
Kolejne miesiące stracone. Oby się nie okazało, że pieniądze będą również stracone, i to w sytuacji drugiego podejścia po nie. Bo po pierwszą możliwą okazję - miliona zł. - spóźniono się z dokumentacją..Czy tak robi sprawny urząd, przy pełnym obłożeniu na kierowniczych stanowiskach? Smucą niektóre ostre stwierdzenia, oceny. Osobiście daleki jestem od tak kategorycznych ocen. Ale zaczynam wątpić w własne opinie, i przychylać się do tych najostrzejszych. Wybory już 16 listopada. Czy znów będziemy oceniać kandydatów po ilości uśmiechów i uściśniętych dłoni, a nie nie po przygotowaniu merytorycznym. Głównie w sferze finansów i zarządzania. Szkoda tych mijających 4 lat, a będzie jeszcze większa strata po ewentualnych 8 latach.Kandydaci na burmistrza powinni kilka razy zasiąść do wspólnej rozmowy o przyszłości Bochni. Podkreślam, do r o z m o w y, a nie pyskówki!
koral

2014-09-19 16:14:21
Panie Konieczny - świetna wypowiedź tylko czy ona dotrze do obecnych samorządowców ??? Szkoda ,że tak późno dochodzi Pan do takich refleksji .
Oj

2014-09-19 21:45:07
Najwyższy czas na zmianę gospodarza i na porządki w urzędzie.
eskelon

2014-09-20 08:21:03
Pan Gienio jak zwykle interesowny w swojej wypowiedzi. Lansuje w niej po cichu niejakiego Zastawniaka, swojego kandydata na burmistrza. Niech tylko nie zapomni dodać, jaki bagaż wlecze za sobą ten pan po okresie swojej pracy w krakowskiej Izbie Skarbowej. Bochnianie powinni wiedzieć przede wszystkim, na KOGO głosują, żeby nie musieli palić się ze wstydu, jak po wyborze obecnego, "gospodarnego" burmistrza
Do eskelona

2014-09-24 10:58:11
Rzeczywiście, pan Zastawniak startuje w fatalnym dla siebie momencie. Wyborcom to sie tez nie spodoba, bo ludzie nie lubią ostentacji. Lepiej byłoby, gdyby spokojnie doczekał az jego sprawy prokuratorskie wyjaśni niezawisły sąd.
REKLAMA