Bochnia wydarzenia

poniedziałek 14 października 2013 15:12:29

ZS Nr 1: odsłonięto pamiątkową tablicę dyrektora CzerwcaZS Nr 1: odsłonięto pamiątkową tablicę dyrektora Czerwca

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej pierwszego dyrektora i budowniczego obecnego budynku szkoły Józefa Czerwca.


Pomysłodawcami, inicjatorami i realizatorami uroczystości związanych z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, byli dyrektorzy Zespołu Szkół Nr 1 w latach 1984-2002: Tadeusz Pietras (1984-90) oraz Edmund Misiaszek, pełniący tę funkcję w latach 1990 – 2002.

Podczas wystąpienia obecnego dyrektora szkoły Marka Bzdeka z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie obyło się bez podziękowań.

Kieruje słowa podziękowania do obecnie pracujących nauczycieli. Gratuluje im, że swoją solidną pracą, ze szkoły, o której mówiło się, że jest dobra teraz jest, można powiedzieć, bardzo dobra. Jest to szkoła, która wyznacza nowe kierunki, trendy. Jest to szkoła, którą inni naśladują – mówił dyrektor Marek Bzdek, który następnie wręczył nagrody nauczycielom swojej szkoły.

Pochwały na popularny „Mechanik” posypały się również z ust starosty bocheńskiego Jacka Pająka, który nazwał szkołę „kuźnią elit”.

Józef Czerwiec pełnił funkcje dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w latach 1953 – 1972. To dzięki jego zaangażowaniu i wytrwałości w działaniu udało się przenieść szkołę mieszczącą się do 1969 roku na parterze budynku Zespołu Szkół nr 3 do pięknego obiektu, w jakim znajdujemy się obecnie – mówił Tadeusz Pietras.

Jako młodzi nauczyciele towarzyszyliśmy Józefowi Czerwcowi w całym procesie tworzenia tego dzieła. Takie przedsięwzięcie jakiego podjął się dyrektor Józef Czerwiec musi być aktem wielkiej odwagi. To dokonywanie czynu graniczącego z fantazją. Mieliśmy możliwość obserwowania jego codziennej, ciężkiej pracy, najpierw przy uzyskaniu decyzji przy budowie szkoły zawodowej w Bochni, a później w samej budowie i wyposażaniu. Pragnę w imieniu nas wszystkich zebranych wyrazić dyrektorowi Józefowi Czerwcowi wielką wdzięczność i oddać należny hołd i szacunek. Niech choć ta skromna tablica będzie nam wszystkim przypominać osobę zacnego dyrektora, człowieka wielkiego czynu i odwagi, właściwie pojmującego miłość do swojej ojczyzny i wielkiego przyjaciela młodzieży. Szkoła, która wówczas powstała dzięki dyrektorowi Czerwcowi, była jedną z najnowocześniejszych w kraju z ogromną misją kształtowania w kierunkach technicznych, nie tylko dla lokalnej społeczności ale dla całego kraju – wspominał Edmund Misiaszek.

Osoby, od których udało się pozyskać fundusze na wykonanie pamiątkowej tablicy upamiętniającej to: Wiesław Błoniarz, Bogdan Chwastek, Włodzimierz Chwastek, Henryk Kołdras, Stanisław Matras, Krzysztof Moneta, wykonawca tablicy pamiątkowej, Tadeusz Piekarz, Edward Dźwigaj, Jan Musiał oraz Bogdan Stawarz. Co ważne, wszyscy z wymienionych byli absolwentami „Mechanika”.

W uroczystościach udział wzięli nauczyciele oraz uczniowie tej szkoły, a także m.in. starosta i wicestarosta bocheński, przewodniczący komisji oświaty Ryszard Rozenbajgier, ksiądz dziekan Jan Nowakowski, przewodnicząca rady rodziców Irena Czesak, radni, przedstawiciele Policji oraz przewodniczący rady miasta Kazimierz Ścisło.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni całą uroczystość uświetnili programem artystycznym. Wystąpił zespół muzyczny, złożony z uczniów szkoły. Podczas koncertu można było usłyszeć świetnie przygotowane przeboje m.in. grupy Dżem czy Enej. Było też śmiesznie podczas prezentacji skeczów kabaretowych, jak np. dubbingowanej telenoweli „Paloma”.

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

widz

2013-10-14 19:43:55
Brawo Mechanik! od razu widać że z szacunkiem i godnością obchodzą siè ze Swoimi Ludźmi:-)
Uczeń

2013-10-14 21:06:16
Kiedyś to była SZKOŁA i niezapomniani do dzisiaj Profesorowie. Niestety, teraz to już cień tamtego Mechanika.
uczeń

2013-10-14 21:07:12
Zawsze będe pamiętał Mechanik gdzie spędziłem kawałek swojego życia:-) to świetna szkoła:-)
Asia Szeliga (Kurzius)

2013-10-14 22:36:51
Wspaniała uroczystość ,świetnie przygotowana część artystyczna przez młodzież. Niezwykłe czuć się dobrze po tylu latach w swojej szkole. Jeszcze raz w imieniu swoim i męża bardzo dziękuję za zaproszenie Panom: Tadeuszowi Pietrasowi i Edmundowi Misiaszkowi. Pozdrawiamy.
...

2013-10-14 23:06:58
Świetnie młodzież śpiewała. Gratulacje za tą całą uroczystość. Bardzo fajnie jest się spotkać w gronie międzypokoleniowym :) Tyle ludzi i pokoleń już przeszło przez tą szkołę, że trudno nie wyrazić uznania.
Maciej Fischer

2013-10-15 08:27:31
Wspaniała inicjatywa - GRATULACJE. Ta tablica to dowód na to, że w MECHANIKU nie walczy się jednak z historią i doskonałą tradycją, co wydawało mi się w chwili gdy obecny Dyrektor zadecydował o ściągnięciu wszystkich tablic "tablo" upamiętniających najdoskonalsze zapewne roczniki szkoły, wspaniałych Profesorów i poniekąd tablic będących najlepszą reklamą tej szkoły -bo to na nich młody człowiek odnajdywać mógł swoich Rodziców, kiedyś tu uczęszczających, obecnych Nauczycieli czy przedstawicieli lokalnych biznesów, którzy dzięki uczęszczaniu do tej szkoły postawili po maturze właściwe kroki ku dorosłemu życiu. Taka ot refleksja dedykowana Panu Dyrektorowi Bzdek........ A inicjatorom raz jeszcze wielkie gratulacje.
Mik

2013-10-15 10:20:10
Jak by napisać biografie Czerwca to pewnie trzeba by ją napisać bez białych plam. Ale można przypuszczać po tej imprezie, że nie bawił się w komunistyczne oszołomstwo tylko realizował swoje - najwyraźniej dobre - pomysły.
nie uczeń

2013-10-15 10:59:11
brakuje w "mechaniku" jeszcze klasy o profilu gastronomicznym !!!!!!!!!!
były uczeń nie zaproszony nie należałem do ZSMP/ ci co należeli zostali zaproszeni/

2013-10-15 11:43:01
POZDRAWIAM; (oj dużo na sali obecnych było) członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotnicze /PZPR/j, i jej "zaplecze tzw. młodzieżówkę - ZSMP/ Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej/ . Są na zdjęciach, czy wiecie którzy to są????.
Anna Fischer

2013-10-15 13:37:37
Jakkolwiek wysłałam do szkoły list z gratulacjami,raz jeszcze czynię to , wyrażając Dyrekcji i Gronu oraz dyrektorom Tadeuszowi Pietrasowi , Edmundowi Misiaszkowi a także wszystkim sponsorom-absolwentom Mechanika i również moim uczniom,wielkie uznanie za podjęcie tej pięknej inicjatywy chroniącej od zapomnienia zasługi dyrektora Józefa Czerwca . Obecnych uczniów proszę-- szanujcie chlubne tradycje Waszej i Naszej Szkoły.
do były uczeń

2013-10-15 16:49:15
Ty się chwalisz czy żalisz ?
do tego niezaproszonego

2013-10-15 16:55:26
Ty jesteś geniusz.Tak pięknie rozszyfrowujesz skróty.Skad to znasz ?Śmiem twierdzić,że z autopsji.
do niezaproszonego

2013-10-15 17:21:29
Wszyscy absolwenci byli zaproszeni wystarczyło odwiedzić stronę internetowà Mechanika ale jak się nie zna sztuki czytania to trudno! takich nie brali do PZPR!
mamusia

2013-10-16 13:47:38
No tak, pięknie, ładnie, ale jedno mnie zadziwiło.Owszem wszelkie zasługi za załatwianie pozwolenia i wielu innych papierów ponosi mgr.Czewiec,jednak zwożenie materiałów budowlanych, ciągłe użeranie się z robotnikami, walka o usunięcie usterek, trwająca tygodniami, bieganie tam i z powrotem do Wydziału Oświaty po potrzebne papierki i wiele innych czynności wykonywał pan mgr.Szeliga, o którym nikt nie pisnął ani słowa.I to on wyposażał szkołę w sprzęty za ofiarną pomocą swojej żony, która pełniła funkcję kadrowej w Wydziale Oświaty.Nie był on potem chlubą szkoły,z pewnych względów, ale jedno zdanie powinno się znależć w tych peanach.
chowaniec

2013-10-16 13:48:09
Fabryka lemingów. Niczego nie nauczą. Nauka po obskórnych warsztatach. Sam tłok i nic więcej
do chowaniec

2013-10-16 19:33:05
pewnie sam baranie jestes obskornym nieukiem
chowaniec

2013-10-16 23:17:21
a Ty byś się nauczył chociaż przestrzegać podstawowych zasad netykiety w internecie i pisał poprawnie po polsku bo jak widać brakuje Ci elementarnej wiedzy, że są także polskie znaki na klawiaturze jakbyś o tym nie wiedział
mim

2013-11-05 14:33:40
tam jest kameduł
REKLAMA