BOCHNIA

Turystyka/Historia

czwartek 08 marca 2012 00:27:34

Na Łopusze (I)Na Łopusze (I)

Rok temu wędrowaliśmy po Kamionnej najwyższej górze powiatu bocheńskiego, pora teraz więc zdobyć drugi co do wysokości szczyt tego obszaru, którym jest Łopusze (Łopusze Zachodnie 661 m).


Łopusze w Beskidach leżą
2 Widok na Rajbrot, pasmo Kobyly i Lopusza.jpgOstatnie, patrząc od północy pasmo górskie na ziemi bocheńskiej, które kulminuje we wspomnianym już szczycie, ma stosunkowo wyrównaną wierzchowinę, która z wolna  podnosi się ku zachodowi osiągając swą najwyższą wyniosłość nad Rozdzielem i Żegociną. Przełęcz Widoma (535 m) oddziela pasmo Łopuszy od masywu Kamionnej, obydwa te grzbiety górskie należą do Beskidu Wyspowego.

W paśmie tym ciągnącym się od Wojakowej na wschodzie, wyróżnić można poza wspomnianym Łopuszem Zachodnim jeszcze dwa wyraziste wzniesienia, są to: Kobyła (603 m) nad Rajbrotem oraz Łopusze Wschodnie (612 m), gdzie zbiegają się granice kilku wiosek: Kamionki Małej (pow. limanowski), Rozdziela, Bytomska i Rajbrotu (pow. bocheński).
Miejscowa nazwa góry (Łopusze), wywodzi się od rośliny pospolicie tu występującej, a mianowicie łopuchów (botaniczna nazwa - lepiężnik biały). Austriacy sporządzając mapy dla tego obszaru nazwali ją Opuszcza, przez co naz3 Widok na Lopusze i Kamionna.jpgwa ta długo figurowała na mapach, także w powszechnym użyciu.

Pasmo Kobyły i Łopuszy porastają gęste lasy, są to głównie drzewostany bukowo-jodłowe regla dolnego. Nieco odmienny krajobraz panuje na południowych ich zboczach, gdzie uprawy rolne i zabudowa podchodzą miejscami pod linię grzbietu (Rosochata). Stąd też rozciągają się rozlegle widoki na dalsze pasma Beskidu Wyspowego.

Wędrując od Rajbrotu po Żegocinę, na przestrzeni około 10 km ciągu  tego pasma oprócz malowniczych widoków, napotkamy wiele ciekawych obiektów krajoznawczych i nie mniej urokliwych spotkań z przyrodą. Tak przebyty początek sezonu turystycznego, zachęci nas do częstszych wypadów na łono natury naszej pięknej ziemi bocheńskiej.

Turystyczną ścieżką
O ile na Pogórzu Wiśnickim szlaki turystyczne pojawiają się dość rzadko, to w Beskidach jest już ich więcej. Podstawową trasą w paśmie Łopuszy jest szlak niebieski, który biorąc swój początek w Bochni przemierza całe Pogórze. W rejonie szczytu Łopusza Zachodniego tenże szlak opuszcza linię grzbietu kierując się poprzez Kamionną (802 m) do Tymbarku, jego dalszą misję przebiegu wierzchowiną Łopuszy przejmuje szlak zielony łącząc szczyt z Żegociną. W roku 2009 pojawił się we wschodniej części pasma szlak historyczny, oznakowany stylizowaną kotwicą – znakiem Polski Walczącej. Prowadzi z Rajbrotu, części zwanej Kucek na grzbiet Kobyły do pamiątkowego obelisku żołnierzy AK. Dalszy odcinek pasma  aż do Rosochatki (Rosochodki) koło Łopusza Wschodniego, pozostaje jak na razie nie oznakowany.


Przewodnik krajoznawczy – „Krajobrazy bocheńszczyzny”
c.d.n.

Czesław Anioł

Napisz swój komentarz:

Nick:

Komentarz:

By uniknąć spamu wpisz kod z obrazka:

Komentarze użytkowników

Czasbocheński nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo, naruszajace dobra osób trzecich lub wypowiedzi prawem chronione mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BZKzzU0E

2014-02-11 13:49:08
fajny materiał, ogf3ł w podczas łatwo panował jaki dostrzec można luz Bardzo mistrzostwo. to już levitra 5cialis heliomeds.com levitra on line free estimates on health insurance comparehealthinsur.com health insurance rf3wny ale plener poziom term life insurance quotes bestlifeinsurpolicy.com sesji wysoki mieście tzymra
ivl8lwTh

2014-03-06 09:37:44
Additional events active in the mishap. Your QuotesChimp may want the title, tackle, residence and perform telephone amounts of another party or events to the problem. If you're able to, you also ought to receive the complete name of their coverage amount along with one other motorist's insurance underwriter. Additionally, range from the make, version, and licence lot of one other car(s) active in the wreck.
REKLAMA