Kategoria: Polska daleka i bliska
Utworzono: 2012-08-24 09:54:33 przez system

Jeden dzień w Pieninach

Tym, którzy mimo okresu wakacji wolnego czasu nie mają zbyt wiele, a chcieliby choć na chwilę uciec od miejskiego zgiełku i codziennych zajęć, proponujemy jednodniowy wyjazd w Pieniny. Urokliwe miejsce, pełne możliwości do wypoczynku i relaksu i nad wodą i na górskich ścieżkach.

Trasa i miejsca do zwiedzenia to: Czorsztyn (ruiny zamku) – Dębno Podhalańskie (drewniany kościół p.w. św. Michała Archanioła) – Jaworki – Wąwóz Homole i Wysoka – Szczawnica.

Dojazd: odcinek I Bochnia – Czorsztyn (ok. 89 km)
Z Bochni kierujemy się drogą wojewódzką nr 965 na Limanową. W czasie jazdy możemy wielokrotnie podziwiać panoramę Pogórza Wiśnickiego, Beskidu Wyspowego, a przy dobrej widoczności przez krótką chwilę z przełęczy Widoma dostrzeżemy również Tatry. W Limanowej skręcić musimy na Kamienicę. Droga miejscami prowadzi ostrymi zakrętami, są one jednak bardzo dobrze oznaczone i zabezpieczone, a ruch jest stosunkowo niewielki. W Kamienicy, przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 968 skręcamy w lewo, kontynuując jazdę do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 969. Następnie skręcamy w prawo w kierunku na Nowy Targ. Po kilkunastu kilometrach docieramy do Krościenka nad Dunajcem, na rondzie skręcamy w prawo i za kilkanaście kolejnych kilometrów docieramy do skrętu, przy którym niewielkich rozmiarów tabliczka wskazuje nam lokalizację zamku w Czorsztynie. Jadąc główną drogą, po kilku minutach docieramy do parkingu pod czorsztyńskim zamkiem.
Główna atrakcją Czorsztyna są ruiny zamku wzniesionego tutaj około 1320 r. Są one niewielkie, ale dość dobrze zachowane, a z ich górnej części rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, zamek w Niedzicy oraz Tatry. Wstęp do zamku kosztuje 5 zł (bilet normalny) lub 2,50 zł (bilet ulgowy). Dla tych, którzy dysponują większa ilością czasu, godny polecenia jest rejs po Jeziorze Czorsztyńskim do zamku w Niedzicy (w którym można zwiedzać również wnętrza), czy wizyta w elektrowni wodnej. W Niedzicy można także wyjść na samą zaporę.
/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf2953.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf2979.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska%20daleka%20i%20bliska/Pieniny/dscf2924.jpg

My proponujemy spacer na odległą o niecały kilometr od czorsztyńskiego zamku Polanę Majerz, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkać można pasące się stada owiec. Nawet jeśli ich tam nie zobaczymy, na samą polanę warto się udać, ponieważ widać stąd całą niebieską taflę jeziora, nad którym górują Tatry. Widok zapiera dech w piersciach. Przez Majerz prowadzi niebieski szlak na Trzy Korony (czas przejścia w górę około 2h 30 min), na początku którego znajduje się pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego (na teren którego właśnie wchodzimy) z wystawą poświęconą historii pasterstwa.

Odcinek II Czorsztyn – Dębno Podhalańskie (ok. 13 km)
/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf2994.jpgZ Czorsztyna wracamy do miejsca, z którego zjechaliśmy z drogi 969, przy czym tym razem skręcamy w lewo (w kierunku na Nowy Targ). Po kilkunastu minutach dojeżdżamy do parkingu, skąd widoczna jest charakterystyczna bryła drewnianego kościoła z końca XV w., wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wewnątrz podziwiać można unikatową polichromię z początku XVI w. (pomimo upływu stuleci zachowała ona żywe kolory, choć nigdy nie była konserwowana!) oraz ciekawe elementy wyposażenia, o których barwnie opowiada miejscowy przewodnik. Wstęp kosztuje 2 zł.

Odcinek III Dębno Podhalańskie – Jaworki (Wąwóz Homole, Wysoka) (ok. 30 km)
Z Dębna Podhalańskiego kierujemy się drogą 969 z powrotem w stronę Krościenka. Przez rondo przejeżdżamy na wprost (w kierunku na Szczawnicę) i następnie po pokonaniu kilku kilometrów osiągamy Szczawnicę. Przez miasto przejeżdżamy ulicą Główną i Szalaya, następnie ulicą Szlachtowska jedziemy w kierunku Szlachtowej, by po kilku kilometrach przejechać przez tą miejscowość, a następnie znaleźć się w Jaworkach. Przed samą wsią z prawej strony znajdziemy parking dla turystów odwiedzających Wąwóz Homole.
/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf3049.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf3054.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska%20daleka%20i%20bliska/Pieniny/dscf3025.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska%20daleka%20i%20bliska/Pieniny/dscf3032.jpg

Wejście do wąwozu znajduje się około 200 m za parkingiem. Zielony szlak przebiegający przez wąwóz (malownicza, pełna uroku i łatwa pod względem technicznym trasa) prowadzi do Dubantowskiej Dolinki, gdzie (po około 20 minutach marszu) można odpocząć w przygotowanych do tego miejscach (ławki, stoły dla turystów). My proponujemy podjęcie dalszej wędrówki, której celem jest zdobycie najwyższego szczytu Pienin - Wysokiej (1050 m n.p.m.). Trasa początkowo nie jest zbyt wymagająca, dotrzemy nią do Polany pod Wysoką, z której widok stanowi zapowiedź tego, co zobaczymy ze szczytu. Latem można tu również spotkać pasące się stada owiec. Warto więc, nawet jeśli ktoś nie ma zamiaru zdobywać Wysokiej, podjąć wysiłek, aby dotrzeć w to miejsce. Dalej szlak robi się stromy i wymagający dobrej kondycji. Po chwili docieramy do miejsca, gdzie szlak zielony krzyżuje się z niebieskim prowadzącym na Szafranówkę. Idziemy przez kilka chwil szlakiem niebieskim i docieramy do nieoznakowanej, ale wyłożonej kamieniami ścieżki, skręcającej w lewo, która po około 15 minutach doprowadza na sam szczyt Wysokiej. Widok z tego miejsca zapiera dech w piersiach. Zobaczyć możemy panoramę Tatr, Pienin, jak również wielu pasm w Beskidach.

Zejść z Wysokiej można na dwa sposoby. Albo szlakiem niebieskim idziemy w kierunku Szafranówki (szczyt pod Szczawnicą, blisko Palenicy) z możliwością zejścia do Szlachtowej szlakiem żółtym (około 2,5-3 h drogi granią Pienin Małych ze wspaniałym widokiem na Tatry), lub wracamy tą samą trasą, którą dotarliśmy na szczyt.

Odcinek IV Jaworki – Szczawnica ( ok. 7km)
/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf3066.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf3072.jpg/media/data/upload/Turystyka-Historia/Polska daleka i bliska/Pieniny/dscf3056.jpgPo powrocie na parking ruszamy do Szczawnicy. Miejscowość ta warta jest odwiedzenia z wielu powodów. Do największych atrakcji należą: kolejka krzesełkowa na Palenicę, szlaki turystyczne prowadzące m.in. na Sokolicę (wspaniały widok na przełom Dunajca) i Trzy Korony, czy Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (wszak Szczawnica to uzdrowisko mające prawie 200 lat tradycji ).

Odcinek V Szczawnica – Bochnia (ok. 86,5 km)

Całość trasy wynosi 226 km

Marcin Kwiatek
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.