Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-08-16 00:04:15 przez KacperGlod

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Uczczono pamięć poległych

15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z okazji rocznicy wydarzenia upamiętniono ofiary.

W 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą” uczczono pamięć poległych w tym wydarzeniu składając wiązanki kwiatów przy tablicy „Miasto Bochnia swoim Bohaterom 1920 – 1930” znajdującej się na fasadzie Muzeum im. Stanisława Fischera.

Biało-czerwone wiązanki kwiatów złożono również pod tablicą gen. bryg. Wojska Polskiego - Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego znajdującą się na budynku Zespołu Szkół nr 3. O godzinie 10:00 na boisku KS „Szreniawa” w Nowym Wiśniczu rozpoczął się zaś Charytatywny Turniej Piłkarski im. gen. Dobrodzickiego. Wzięło w nich udział 6 reprezentacji, do których należały: 21 batalion logistyczny z Rzeszowa, Zakład Karny w Nowym Wiśniczu, Komenda Powiatowa Policji w Bochni, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, samorząd Powiatu Bocheńskiego oraz samorząd Miasta Bochni.

Jerzy Kazimierz Dobrodzicki był generałem brygady Wojska Polskiego. Przyszedł na świat 14 grudnia 1884 roku w Wadowicach. Walczył w I wojnie światowej w armii austriackiej na froncie rosyjskim. Był wówczas dowódcą kompanii i batalionu. Następnie trafił do oddziału piechoty Legionów Polskich. Po powrocie do austriackiej armii walczył również na froncie włoskim. Po utworzeniu komórki Polskiej Organizacji Wojskowej został przeniesiony z frontu do Bochni. To właśnie w Solnym Grodzie doczekał rozbrojenia armii austriackiej, w której sam uczestniczył. Został mianowany majorem, następnie zorganizował na bocheńszczyźnie późniejszy 2 pułk strzelców podhalańskich. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie w trakcie bitwy pod Borodzianką został ciężko ranny. Po wojnie służył jako dowódca w różnych oddziałach. Zmarł 15 listopada 1934 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Info: Wikipedia, fot. Łukasz Chojecki

Czytaj także: Operacja Warszawska 1920: Dymisja Józefa Piłsudskiego - TUTAJ