Kategoria: Felietony / opinie
Mimo, że na ostateczne zakończenie prac na Bocheńskim Rynku jeszcze chwilę zaczekamy (trwają wciąż jeszcze prace przy montowaniu mechanizmu fontanny), to efekt prac już widać. Oddanie ponad połowy płyty Rynku do użytku daje mniej więcej wyobrażenie jego ostatecznego wyglądu i tego jak będzie się prezentował. Wylało to przysłowiową wodę na młyn krytykom i paliwo dla pewnych bocheńskich środowisk, skupionych na różnych forach internetowych, do komentarzy i wyrażania opinii na jego temat. Jednym z wątków jaki pojawił się podczas internetowej dyskusji jest zdecydowanie negatywne postrzeganie nowego projektu jako „betonozy” i nazywanie projektantów nowego placu jako „betoniarzy”. Chodzi oczywiście o pogląd, że nowo zaprojektowany plac będzie miał za mało zieleni. Czy takie pojęcie jest słuszne?
Tekst jaki ukazał się w związku z wizytą w bocheńskim szpitalu Jurka Owsiaka (Czytaj TUTAJ) zaowocował gorącą dyskusją. Jak do tej pory dotarł do ponad 15 tys. czytelników, którzy, jak to bywa przy tekstach ujawniających trochę prawdy o naszej rzeczywistości, reagowali bardzo różnie. Ogólnie widać było spore emocje szczególnie tych dla których Jerzy Owsiak stał się już symbolem bezinteresownej, apolitycznej dobroczynności. Ci czytelnicy, sądząc po wypowiedziach, byli dość rozczarowani czego dali wyraz w bardzo „uprzejmych” komentarzach nie tylko na naszym FB profilu .
Dziś obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obchodzimy je co roku między świętami 1 maja i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Na gmachach instytucji państwowych, szkołach, domach prywatnych, balkonach, siedzibach wielu firm załopotały polskie flagi. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dziś z ambon kościołów można usłyszeć o tzw. Dniu judaizmu w Kościele Katolickim. Wypada on w tym roku na niedzielę 17 stycznia. O ile jeszcze zrozumieć można dzień modlitw za żydów to chcąc dosłownie obchodzić dzień judaizmu w Kościele musielibyśmy zaprzeczyć całemu chrześcijaństwu. Żydzi bowiem odrzucają chrześcijaństwo w całości negując cały Nowy Testament, a Stary Testament traktują wybiórczo i jako drugorzędne do Talmudu pisma.
12 listopada zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące rozwoju Powiatu na lata 2021-2030 przeprowadzone przez Starostwo Powiatowe. Celem przeprowadzenia konsultacji społecznych było włączenie do pracy nad projektem Strategii jak najszerszego grona Mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Partnerów społeczno-gospodarczych oraz uzyskanie opinii dotyczących wizji, misji, celów strategicznych i operacyjnych oraz kierunków działań dotyczących rozwoju Powiatu Bocheńskiego do 2030 roku.
Mimo, że śmiertelność na Covid – 19 w stosunku do populacji to tylko 0,008 tysięcznych procenta – jest to liczba śladowa, a dla ogółu społeczeństwa zakażenie nie jest wcale groźne, zwłaszcza, że większość, jak przyznają specjaliści, mogła przejść już coronawirusa bezobjawowo, działania rządu w utrudnianiu życia Polakom i duszeniu gospodarki trwają jednak nadal.
Nikomu nie życzymy by znalazł się pod respiratorem. Nikomu również nie życzymy by z powodu sztucznie dmuchanej paniki i mało zrozumiałych decyzji rządu musiał zamykać firmę, zwalniać ludzi, odchodzić od zmysłów, stracić dorobek życia czy podejmować decyzję o emigracji.
Czym był komunizm? Wielu ludzi albo słabo pamięta jego czasy albo urodziło się zbyt późno by doświadczyć życia pod tym zbrodniczym systemem. Dziś mimo, że o komunizmie próbuje się mówić w czasie przeszłym, jest on ciągle groźny, a jego wyznawcy są zdeterminowani by na nowo wcielić go w życie. To właśnie przez współczesne ruchy gender i LGBT środowiska te próbują walczyć z tradycyjnym porządkiem świata, próbując zniszczyć podstawy cywilizacji łacińskiej i zniszczyć istotę człowieczeństwa.
W kolejną 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiamy ciekawe nagrania Tomasza Grygucia, który pokazuje – czytając obszerne fragmenty - jak wyglądała korespondencja między politykami stojącymi na czele głównych państw toczących wojnę z Niemcami – Rosji Sowieckiej, USA, Wielkiej Brytanii – na temat sytuacji Polski i Powstania Warszawskiego.
Wbrew pozorom i wbrew temu co próbują nam wmówić kreatorzy polskiej polityki i specjaliści od organizowania życia innym, nie ma zasadniczych różnic programowych między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Zasadniczych, bo te mniej istotne, powierzchowne istnieją. Niemniej jednak co do położenia i roli jaką Polska ma spełniać oraz podstawowych zasad na których ma się toczyć życie społeczno-gospodarcze istnieje pełna zgoda. Poprzednie lata rządów obydwu tych opcji wyraźnie to pokazały.