Kategoria: Twoje zdrowie

Bóle krzyża - choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (II)
Opublikowany 2022-06-21 08:17:57 przez Czas2012 | 0

W poprzednim wpisie analizując „co boli w kręgosłupie” skupiliśmy się na strukturze anatomicznej zwanej potocznie DYSKIEM/KRĄŻKIEM MIEDZYKRĘGOWYM. Uszkodzenia krążka miedzykręgowego (np. pęknięcie pierścienia włóknistego, uwypuklanie się jądra miażdżystego) mogą powodować ucisk na korzenie nerwowe i nerwy rdzeniowe w kręgosłupie wywołując ból (np. rwa kulszowa, rwa udowa).


„Bóle krzyża”/Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (I)
Opublikowany 2022-05-30 22:54:21 przez Czas2012 | 0

Problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa często określa się różnymi nazwami np.: dyskopatia, zapalenie korzonków, przepuklina jądra miażdżystego, postrzał, lumbalgia, zapalenie nerwu kulszowego, ischiasz, chromanie, zwyrodnienie dysku, lumbago, spondyloza, rwa kulszowa.


Zapotrzebowanie na żelazo, a aktywność fizyczna
Opublikowany 2022-04-27 00:24:52 przez Czas2012 | 0

Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym, który występuje w organizmie człowieka i jest jednym z najważniejszych minerałów. Wchodzi w skład wielu białek oraz enzymów, a w tym hemoglobiny oraz mioglobiny. Co więcej, żelazo pozytywnie wpływa na układy odpornościowe oraz nerwowe człowieka, a także posiada działanie przeciwutleniające. Ponadto, pomimo tak istotnej roli, jaką odgrywa żelazo, organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie. To powoduje, że należy dostarczać je za pomocą pożywienia, a jeśli jest to utrudnione, należy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.


Styl życia – mieszkańców Okinawy. Czego możemy się od nich nauczyć?
Opublikowany 2022-02-14 21:52:02 przez Czas2012 | 0

Chcesz żyć długo w zdrowiu i szczęściu? Słuchaj mądrzejszych od siebie, szukaj międzypokoleniowych inspiracji, zaufaj naturze. Mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa są źródłem czerpania wiedzy na temat „długowieczności”, wynikającej z odpowiedniego stylu życia. Jest to alternatywa dla nas – „zabieganych ludzi zachodu”, którzy zagubili się w swojej sztucznej, niezdrowej konsumpcyjności, przewlekłym pośpiechu, stresie i „bylejakości” typu: szybciej, taniej, więcej.


Zmiany zwyrodnieniowe (Choroba zwyrodnieniowa stawów) – jak sobie z nimi radzić?
Opublikowany 2022-01-17 23:15:33 przez Czas2012 | 0

Zmiany zwyrodnieniowe – każdy z nas na pewno niejednokrotnie słyszał to pojęcie lub diagnozę postawioną przez lekarza. Zmiany zwyrodnieniowe u niektórych budzą strach i niepokój, ponieważ nie rozumieją istoty problemu tego degeneracyjnego, postępującego procesu.


Współpraca LEKARZ-PACJENT warunkiem dobrych efektów leczenia
Opublikowany 2021-12-12 00:31:17 przez Czas2012 | 0

Tylko zaangażowanie i współpraca z dwóch stron: LEKARZ-PACJENT może przynieść założone efekty. Istotnym elementem utrzymania naszego organizmu w zdrowiu jest świadomość swoich nawyków oraz codziennego stylu życia. Wielodyscyplinarny zespół SCM MOVEMED podczas różnych wizyt z Pacjentami dąży do wypracowania tzw. postawy „empowered patient” – czyli pacjenta poinformowanego i zaangażowanego w sprawy własnego zdrowia. Jeżeli lekarz, fizjoterapeuta, dietetyk, psycholog, trener osobisty będzie sugerował zmiany, a Pacjent nie będzie się do nich stosował – nie można spodziewać się oczekiwanych rezultatów.


Czy zanim sięgniesz po tabletkę, myślisz o ZIOŁACH?
Opublikowany 2021-11-23 22:07:09 przez Czas2012 | 0

W niedzielne poranki Dziadek zawsze robił najlepszą jajecznicę na świecie. Masło i jajka od gaździny ze wsi – nie zapomnę tego szalejącego na samą myśl o „jajeczniczce” apetytu i smaku.


Depresja – prawdy i mity
Opublikowany 2021-10-12 22:58:55 przez Czas2012 | 0

MIT: Depresja nie jest prawdziwą chorobą. Jest to wymówka dla bycia leniwym.

FAKT: Depresja jest jedną z głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na świecie. W ciągu całego życia zachoruje na nią kilkanaście procent populacji. Choroba dotyka dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Depresja często nie zostaje prawidłowo rozpoznana i leczona. Jest otoczona licznymi mitami i stygmatami, co powoduje, że cierpiący na nią ludzie niechętnie szukają pomocy.


Ból głowy – choroba cywilizacyjna
Opublikowany 2021-09-22 08:35:55 przez Czas2012 | 0

Jak często masz uczucie, że Twoja głowa waży tonę, zaraz wybuchnie i snujesz się codzienne z bólem, nad którym nie możesz zapanować? Drażni Cię każdy dźwięk, zapach, światło… i wszyscy dookoła. BÓL GŁOWY to kolejna choroba cywilizacyjna.