Kategoria: Historia dla Ciebie

Czyim bohaterem był Lech Kaczyński?
Opublikowany 2021-04-10 10:45:30 przez system | 20

Kolejna - 11. rocznica katastrofy smoleńskiej nakłania nas do zastanowienia się nad sprawami których na co dzień nie porusza się często w debacie publicznej. Poniższy tekst, opublikowany w 2017 roku, będziemy przypominać przy każdej możliwej okazji gdyż sprawa nadal jest aktualna i nie jest sprawą którą można zignorować. Nie chodzi tu tym razem o roztrząsanie co się stało w Smoleńsku ale o postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej katastrofie tragicznie zginął. Są bowiem w Polsce środowiska skupione głównie wokół Gazety Polskiej, Prawa i Sprawiedliwości czy TV Trwam, które podkreślają, że postać Lecha Kaczyńskiego zasługuje na miano największego polskiego bohatera i patrioty ostatnich lat.


Operacja Warszawska 1920: Dymisja Józefa Piłsudskiego
Opublikowany 2020-08-10 11:27:26 przez Czas2012 | 12

100.rocznica zwycięskiej bitwy nad bolszewikami w 1920 roku jest okazją by odnieść się do tego wydarzenia. Z perspektywy 100 lat i na podstawie analiz i badań historycznych widzieć możemy prawie cały obraz głównych wydarzeń, choć w szczegółach z powodu niedostępności dokumentów jest on jeszcze niepełny. Wbrew politycznej propagandzie i wysiłków wielu środowisk usiłujących wbijać w świadomość społeczną wielkość i wybitność Józefa Piłsudskiego jako zasłużonego w tej bitwie, sprawę trzeba przedstawić jasno – Józef Piłsudski nie jest bohaterem Bitwy Warszawskiej i w najważniejszych chwilach nie był w niej obecny. 12 sierpnia zwolnił się z funkcji Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego przedkładając stosowne pismo na ręce premiera Witosa.


Prezydent Andrzej Duda, chrześcijaństwo, judaizm ...
Opublikowany 2020-05-06 15:17:23 przez Czas2012 | 14

Kampania prezydencka nabiera na sile. Im bliżej wyborów tym więcej plakatów rozwieszanych przez wyznawców tego czy innego kandydata. Trudno znaleźć ulice gdzie z parkanów, ścian czy słupów nie spoglądałyby na nas wizerunki tych, którzy starają się usiąść w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu 46. Niecodzienne okoliczności niewiele w tej grze zmieniają.


Demokracja-czy mamy być z czego dumni?
Opublikowany 2018-11-08 21:53:07 przez system | 1

W najbardziej gorący tydzień wyborów samorządowych, kiedy rozpalone umysły sztabów wyborczych myślą jak podejść przeciwnika i wygrać wybory, warto się chwilę zastanowić nad tym jak demokracja wygląda od strony krytycznej, jakie ma korzenie i co ze sobą niesie.


Rocznica Powstania znów stawia pytania o Leopolda Okulickiego
Opublikowany 2018-07-28 08:00:39 przez system | 9

Zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znów daje powody do dyskusji i przypomnienia tematów, które do dziś budzą emocje i nie są oficjalnie wyjaśnione. W ostatnim numerze tygodnika Historia bez Cenzury Jan Piński pisze o Leopoldzie Okulickim wprost: Ostatni przywódca Armii Krajowej był sowieckim agentem.


Judeopolonia - Żydzi przeciwko niepodległości Polski
Opublikowany 2017-10-27 12:39:45 przez system | 13

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Żydzi robili bardzo wiele by Polacy w 1918 roku nie odzyskali niepodległości. Niestety, ale oprócz państw które znane są z kart historii jako nasi zaborcy, rzadko kiedy, prawdę mówiąc nigdy, nie wspomina się o elitach diaspory żydowskiej rozsianej po świecie, która planowała kolejny rozbiór naszych ziem. W tym celu robiła bardzo wiele by nie dopuścić do powstania niepodległego Państwa Polskiego.


Kontrowersje wokół generała Okulickiego
Opublikowany 2016-12-20 18:20:29 przez system | 1

W związku z 70. rocznicą śmierci gen. Leopolda Okulickiego Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Bochnia i Urząd Gminy w Rzezawie przy współudziale środowisk AKowskich oraz osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, zorganizowały aż kilkudniowe obchody upamiętniające ostatniego dowódcę Armii Krajowej.


Współcześni Żydzi - nie nasi starsi bracia
Opublikowany 2016-03-19 22:39:50 przez system | 24

Wielkanoc to dobry czas by nie tylko jak co roku uczestniczyć w obrzędach upamiętniających historię zbawienia czyli mękę i śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jest to także dobry czas by się przyjrzeć trochę innym zagadnieniem z tym z wiązanym. Mam tu na myśli Izraelitów, Żydów którzy odegrali w tej historii tak znamienną rolę.


Gen. Okulicki - czy to koniec pięknej legendy?
Opublikowany 2015-08-01 18:24:44 przez system | 41

Okulicki to jeden z najczarniejszych charakterów jakie działały w AK. Razem z generałem Tatarem jest podejrzewany o zdradę i kolaborowanie na rzecz sowietów. Stwierdził to wprost prof. Paweł Wieczorkiewicz, jeden z najwybitniejszych znawców tamtych czasów. Nikt jego wypowiedzi nie zaprzeczył.


Wstyd: w centrum Bochni stoi sowiecki pomnik
Opublikowany 2013-10-23 20:28:53 przez system | 27

24 października przypada rocznica Rewolucji Październikowej. Rocznica dla mieszkańców Bochni niebagatelna gdyż o dziwo, władze naszego miasta nadal ją obchodzą. Może mniej ostentacyjnie od innych rocznic ale symbolicznie na pewno. Chcąc więc zrobić bocheńskiej władzy niespodziankę pisze ten tekst. Nie chodzi bynajmniej tylko o władze obecną, ale każdą która do tej pory miała okazję reprezentować Bochnię od początku zaistnienia samorządu po 89’ roku.