Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Na szlaku cysterskim to jeden z najważniejszych przystanków. Pelplin – niewielkie miasteczko – niespełna 8 tys. mieszkańców - jednak nie sposób się tu nie zatrzymać i nie zwiedzić jednego z największych i najwspanialszych przykładów gotyckiego budownictwa w Polsce. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dominuje zdecydowanie w okolicznej panoramie miasteczka i rozległych krajobrazów.
Muzeum Narodowe w Lublinie ma swą siedzibę we wnętrzach lubelskiego zamku. Zamku który swymi korzeniami sięga XII w. i czasów Kazimierza Odnowiciela. To ten monarcha wzniósł wówczas na wzgórzu gród w miejscu gdzie obecnie stoi zamek. Niedługo potem powstała, zachowana do dziś, baszta romańska - murowana wieża obronno-rezydencjonalna tzw. donżon czy stołp. Wieża utwierdziła lokalizację średniowiecznego założenia i dała początek murowanej zabudowie przyszłego zamku.
Lublin - miasto na pięciu wzgórzach nad rzeką Bystrzycą to jedno z najciekawszych miast Polski. Miasto o złożonej i barwnej historii, gdzie podziwiać można bogato zachowane pamiątki przeszłości zarówno w zbiorach muzealnych jak i w architekturze.
Pałac w Kurozwękach przyciąga latem sporo turystów. I nie chodzi tylko oto, że to pałac, historia, zabytkowe, piękne wnętrza, sala weselna i biesiadna, restauracja, noclegi … Jedną bardziej nietuzinkowych atrakcji Kurozwęk są bizony. Dokładnie takie same jakie chodzą po amerykańskich preriach obecnych parków narodowych.
Zamek w Sanoku jest miejscem wyjątkowym z dwóch powodów. Znajdują się tu dwie największe w Polsce kolekcje. Kolekcje które z trudem można sobie razem wyobrazić ale jednak współistnieją i to doskonale. Jedna to największa w Polsce kolekcja ikon cerkiewnych. Druga to największa w Polsce kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego.
Zamek Sułkowskich w Bielsku Białej sięga swymi korzeniami czasów piastowskich. Jest najstarszą i największa zabytkową budowlą Bielska-Białej, położoną w granicach Starego Miasta. Zamek posiada efektowne wnętrza i cenne zbiory muzealne. Znajduje się tu także galeria sztuki, taras oraz nowoczesny system nocnego podświetlania.
Kalwaria Zebrzydowska jest znanym i jednym z najważniejszych w całej Polsce ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego. Znajduje się tu sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów. W 1999 r. Ośrodek jako manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII wieku został, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
To co najbardziej uderza turystę pierwszy raz odwiedzającego Elbląg to oryginalna, unikatowa, bardzo ciekawa architektura kamienic Starego Miasta. Po zniszczeniach II wojny światowej odbudowano je w nowym stylu lecz mocno nawiązującym do dawnego. Spowodowało to, że nowy styl elbląskiej Starówki stał się jej charakterystyczną wizytówką, którą trudno pomylić z jakimś innym miejscem.
Pałac w Korczewie dzieli los typowy dla polskich majątków ziemiańskich. Przed II wojną był nazywany „Perłą Podlasia”. Był jednym z największych majątków w Polsce. Po wojnie udało się go odzyskać byłym właścicielom. Obecnie jest nią pani Beata Ostrowska-Harris, córka właścicieli hrabiego Krystyna Ostrowskiego i Wandy z Krafftów, która wraz z rodziną od kilku lat mozolnie dźwiga pałac do stanu świetności.
Toruń - przepiękne miasto z mozaiką różnorakiej historycznej architektury. Miasto wpierw krzyżackie, hanzeatyckie później polskie i królewskie, gdzie przeplata się polska historia z okupacją krzyżacką czy pruską. Miasto Kopernika – jego miejsce narodzin – gdzie w Katedrze Świętojańskiej zachowała się gotycka chrzcielnica przy której został ochrzczony. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu i w całej Polsce (prawa miejskie w 1232 r.).