Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-12-09 05:12:23 przez system

13 grudnia roku pamiętnego?

Zbliża się rocznica wydarzeń, o których mało kto chce dzisiaj pamiętać, a już najmniej sami ich sprawcy. 27 lat temu czołgi, pałki i więzienia miały zatrzymać polski pochód ku wolności. Nie zatrzymały, ale narodowi przyszło zapłacić za to wysoką cenę. Każdego 13 grudnia wypada wspomnieć o tych, którzy zapłacili cenę najwyższa.

Tradycyjnie 13 grudnia, a więc tego roku w najbliższą sobotę o godz. 18 w Bazylice św. Mikołaja zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej odbędzie się składanie kwiatów przed tablicą, poświęconą ks. Popiełuszce, umieszczoną na krzyżu misyjnym.
Bezpośrednio po Mszy w Oratorium św. Kingi będą miały miejsce dwa ciekawe wydarzenia. Jedno z nich to spektakl słowno-muzyczny Studia Teatralnego, działającego w Miejskim Domu Kultury (godz.18.30), a o 20. rozpocznie się koncert grupy Habakuk. Oba, a zwłaszcza występ Habakuka, nawiązują do twórczości Jacka Kaczmarskiego, człowieka wymykającego się niezliczonym schematom i gorsetom, w które usiłowano go wtłoczyć. Postać Kaczmarskiego jest specyficznie związana z Bochnią. 18 grudnia 2001 r., na zaproszenie lokalnego środowiska "Solidarności" dał koncert w tym samym miejscu, w którym w sobotę Habakuk przypomni niektóre jego utwory. Zrządzeniem losu bocheński koncert był jednym z ostatnich, jakie Jacek zagrał…

Organizatorem imprez jest Stowarzyszenie "Kotłownia" oraz MDK w Bochni. Bilety na koncert, w niewygórowanej cenie 10 zł, są do nabycia w kasie Domu Kultury.