Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-03-10 10:13:28 przez jj

260 zawodników w podziemiach Kopalni Soli

260 zawodników z 5 europejskich krajów rywalizowało w unikatowym w skali światowej podziemnym biegu - 212 metrów pod ziemią. 6-8 marca 2020 r. odbyła się XVI edycja 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego w podziemiach Kopalni Soli Bochnia.

W sobotę (6 marca), tuż po godzinie 10:00 rozpoczęły się zmagania, które poprzedziło uroczyste otwarcie imprezy. Przez 12 godzin biegacze pokonywali trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi. Jak komentował jeden z organizatrorów biegu: Podczas każdej kolejnej godziny biegu coraz wyraźniej widać było zmęczenie zawodników. Coraz większa była też ich determinacja do pokonywania kolejnych pętli trasy.

Potwierdzeniem zaciętej walki były ciągłe zmiany miejsc drużyn w klasyfikacji, którą setki osób śledziło w Internecie poprzez aktualizowane na żywo wyniki. O godzinie 22 nastąpił koniec sportowego współzawodnictwa. Uczestnicy udali się na odpoczynek i spędzili noc podziemnej sypialni.

Sportowe zmagania wygrała drużyna Przyjaciele Ratowników Górniczych Ruch Chwałowice, pokonując dystans 203 km 492 m. Tym samym mocno wyśrubowany rekord zawodów, ustanowiony w 2013 roku przez drużynę Meble KLER, nadal nie został złamany. W tegorocznej edycji biegu udział wzięli zawodnicy z Polski, Niemiec, Czech, Litwy oraz Słowacji. Wszystkie drużyny pokonały łącznie 9 659,721 km.

W niedzielę, po tym jak uczestnicy zwiedzili podziemną ekspozycję multimedialną, odbyło się zakończenie biegu. Każda drużyna, niezależnie od zajętego miejsca stanęła na podium, a jej uczestnikom wręczono pamiątkowe medale. Podczas uroczystości nie zabrakło niespodzianek i często wzruszających chwil. Tradycyjnie już podczas niedzielnego świętowania wręczano też dodatkowe nagrody. Do szczęśliwców powędrowały zaproszenia na imprezy biegowe, książki, torby sportowe i tablety. Uroczystej dekoracji zawodników dokonywali Prezes Kopalni Soli Bochnia - Maciej Kuszlik oraz Tomasz Głód - Dyrektor Zawodów.