Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-04-02 18:31:06 przez system

30 komputerów leżało odłogiem w łapanowskiej szkole

Komisja Oświaty przy Radzie Powiatu złożyła wniosek, aby Komisja Rewizyjna zbadała zarządzanie mieniem szkoły przez dyrektorów Zespołu Szkół w Łapanowie. Początkowo miała być to kontrola dotycząca lat 2010 – 2016. Ostatecznie jednak Rada postanowiła nie określać początkowej daty, a jedynie końcową – 2016.

Przypomnijmy, że ZS w Łapanowie już nie istnieje. Od września 2016 r., z połączenia ZS w Dąbrowicy i ZS w Łapanowie powstało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Dyrektor Centrum, Marcin Budzyn, w rozmowie z przedstawicielami KO zauważył, że przejmował majątek ZS w Łapanowie bez inwentaryzacji, której powinien dokonać ustępujący dyrektor. Tymczasem okazało się, że w magazynach szkoły jest zgromadzonych 30 nowych komputerów, jeszcze w fabrycznych opakowaniach. Zamiast trafić do klas, leżały sobie spokojnie, podobno przez 5 lat.

  • Jest to szczególnie oburzające, ponieważ sprzęt elektroniczny bardzo szybko się dezaktualizuje - zauważył przewodniczący KO, Ryszard Rozenbajgier.

Ponadto na strychu szkoły nowy dyrektor zastał ogromne ilości nowych ławek szkolnych i krzeseł. Było ich więcej niż wynikało to z potrzeb szkoły. Tymczasem uczniowie siedzieli przy zdezelowanych ławkach i na takichże krzesłach.

Uwagę radnych zwróciło też zniszczenie tzw. małej sali gimnastycznej w Łapanowie. Powstało ono wskutek dziury w dachu, przez którą lała się woda.
- Podłoga wygląda tam tak, jakby przez nią płynął rwący strumień - zauważył radny Stanisław Bukowiec. - Zniszczenie powstało wskutek niedbalstwa!

Nie wiadomo, kto zawinił wszystkim tym niegospodarnościom. Ostatni dyrektor ZS w Łapanowie pełnił swoją funkcję tylko przez 1 rok. Komisja Oświaty nie ma prawa żądać faktur za zakupiony, a nieużywany sprzęt. Należy to do kompetencji Komisji Rewizyjnej. Może się okazać, że zaniedbania sięgają wiele lat wstecz, dlatego też zrezygnowano z określenia początkowej daty kontroli.

Wniosek Komisji Oświaty wymagał modyfikacji rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej. Zmiana została przegłosowana przez Radę.