Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-06-11 23:08:41 przez system

37 medali podczas uroczystego spotkania w I Liceum

Niezmiernie ciekawy i bogaty program miała uroczysta sesja zorganizowana z okazji jubileuszu najstarszej szkoły w Bochni. Sala gimnastyczna szkoły była miejscem wyjątkowego spotkania licznych, często wybitnych osobistości, powiązanych z I Liceum oraz z Bochnią. Ufundowano okolicznościowy medal – Medal 200-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego.

Medale pamiątkowe przyznano dla 37 osób. Jest to wyróżnienie przysługujące tym osobom, które szczególnie wyróżniły się w dziedzinie wybitnych osiągnięć i zasług na polu nauki, sztuki, innowacyjności lub też dydaktyki. Medal przyznawany był także za pracę organizacyjną lub administracyjną na rzecz szkoły. Mogły go otrzymać nie tylko osoby ale również instytucje, które przez swoją działalność wniosły wybitny wkład w promowanie, rozsławianie lub pomnażanie mienia szkoły. Wśród wyróżnionych można odnależć nie tylko byłych i obecnych nauczycieli I Liceum ale również instytucje jak np. Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni lub firmy prywatne, w tym przypadku Foto Atelier Famielec. Pełną listę wyróżnionych przedstawiamy pod tekstem.

Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, nie tylko przedstawicieli lokalnych samorządów czy bocheńskich instytucji. Przybył jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Henryk Nowacki, Absolwent tej szkoły, który odprawił mszę św. otwierającą jubileuszowy zjazd absolwentów. Obecny był proboszcz parafii ks. prałat Wojciech Gauda. Przybyło wielu ludzi nauki m.in.: prof. Janusz Sądel, prof. Jerzy Jedliński, prof. Janusz Szklarzewicz czy dr. Kamila Follbrecht. Nie zabrakło także delegacji z zaprzyjaźnionych szkół z Czech, Słowacji i Ukrainy oraz wielu sympatyków, byłych uczniów i gości w różny sposób powiązanych wspomnieniami czy pracą z I Liceum Ogólnokształcącym.

Oprócz wręczenia medali ważnym punktem programu była również cześć rozrywkowa przygotowana przez nauczycieli i uczniów. Mały spektakl zagrany przez uczniów ukazał wydarzenia i atmosferę różnych epok które odcisnęły swe piętno także na życiu szkoły. Mieliśmy więc czasy zaborów i represji władz austriackich, czasy I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego, tajnego nauczania podczas niemieckiej okupacji, irracjonalnej, ponurej i tragicznej w skutkach komunistycznej propagandy oraz współczesne czasy medialnego ogłupienia, które wyraźnie odcisnęło swe piętno na zachowaniu młodych ludzi, ściskających w dłoniach od rana do wieczora telefony komórkowe. Kunsztowna gra uczniów przebranych w stroje z epoki pozwoliła wsiąść wszystkim uczestnikom akademii do wirtualnego pociągu i odbyć emocjonalną podróż w czasie przez karty naszej niedawnej historii. Spotkanie odbywające się na sali gimnastycznej szkoły, gdzie pracownicy bocheńskiego archiwum zorganizowali także wystawę o historii, zakończyły okolicznościowe przemówienia wychowanków i nauczycieli. Kolejna część uroczystości miała swą kontynuację w Bazylice św. Mikołaja, gdzie odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Jakuba Kuszlika.

**Lista osób odznaczonych Medalem 200 – lecia

**1.Anna Komorowska
2.Michalina Pięch
3.Bogusława Strugała
4.Stanisław Kobiela
5.Jan Flasza
6.Ewelina Mroczek
7.Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni
8.Jerzy Pączek
9.Jolanta Kruk
10.Janina Kęsek
11.Ks. Krzysztof Czech
12.Jolanta Śmiałek
13.Kazimierz Ścisło
14.Ludwik Węgrzyn
15.Elżbieta Kielar
16.Franciszek Turczyński
17.Teresa Całka
18.Grzegorz Sęk
19.Dorota Kocjan
20.Zdzisława Gnoińska
21.Magdalena Kutschera
22.Jolanta Domańska
23.Marek Całka
24. Anna Chmiel
25.Elżbieta Filipowska
26.Elżbieta Jamrozik
27.Elżbieta Jędros
28.Elżbieta Kanaszkiewicz – Kowalska
29.Elżbieta Michałowska
30.Krystyna Parda
31.Monika Szczucka
32.Maria Szymkowska
33. Małgorzata Broszkiewicz
34. Foto Atelier Famielec
35.Ewa Jodłowska
36.Przemysław Konieczny
37.Anna Kłusek