Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-07-31 01:03:46 przez system

5 września - wielkie widowisko historyczne w Smykowie

Jak ujawniono na dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w sobotę 5 września Bochnia będzie miejscem dużej rekonstrukcji historycznej, nawiązującej do wydarzeń, jakie miały miejsce we wrześniu 1939 roku na terenie miasta.

Przedstawiający zagadnienie sekretarz Miasta Ireneusz Sobas przypomniał, że walki o miasto, które z wkraczającymi oddziałami niemieckimi toczyły jednostki Wojska Polskiego, miały o wiele większy zasięg niż się to potocznie uważa. Bochnia, po zajęciu przez Niemców, była odbijana przez formacje strzelców podhalańskich z Cieszyna i Bielska-Białej i właśnie do tych wydarzeń nawiązuje rekonstrukcja, która odbędzie się za 5 tygodni.

Miejscem "bitwy" będą błonia na Smykowie, które się świetnie do tego nadają ze względu na dużą powierzchnię. Powstanie makieta miasta, z budynkami, pośród których rozegra się inscenizacja. Wezmą w niej udział rekonstruktorzy w historycznych mundurach, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. W walce wezmą udział zarówno formacje piechoty jak i kawalerii, wspierane (po obu stronach) przez artylerię i broń pancerną. Zapowiada się więc uczta dla miłośników militariów, ale też zwykłych obserwatorów, bo wydarzenie ma przyjąć charakter pikniku rodzinnego, na którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, bo atrakcji, jak zapewniał Sobas, ma nie zabraknąć.

Jedną z nich będzie na pewno udział współczesnych jednostek Wojska Polskiego, między innymi 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Formacja ta jest spadkobiercą tradycji bojowych podhalańczyków z 1939 roku. W Bochni będzie obecna jej kompania reprezentacyjna, w tradycyjnych "podhalańskich" mundurach oraz pododdział, który przeprowadzi pokaz wyszkolenia i zaprezentuje posiadane wyposażenie i uzbrojenie. Mają być też inne jednostki, których na razie nie ujawniono.
Prestiżu całej imprezie nadało objęcie patronatu nad nią przez prezydenta RP, a do końca nie jest wykluczony osobisty przyjazd do Bochni Lecha Kaczyńskiego, gdyż Kancelaria Prezydenta nie ustaliła jeszcze grafiku rozkładu wizyt głowy państwa w tym czasie.

Wydarzenie z 5 września nie będzie jedynym, nawiązującym do przypadającej w tym roku okrągłej, 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września ma dojść do odsłonięcia tablicy z nazwiskami kilkudziesięciu żołnierzy polskich, poległych w walkach o Bochnię i pochowanych we wspólnej mogile na cmentarzu św. Rozalii oraz otworzenia wystawy o wydarzeniach w Bochni we wrześniu 1939 roku, którą przygotowują wspólnie Urząd Miejski, Archiwum Państwowe w Bochni oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Fragment wystawy zostanie umieszczony na Rynku. Ma także ukazać się specjalny numer "Wiadomości Bocheńskich", w całości poświęcony tej tematyce.

Szczegółowy program wydarzeń 5 września 2009 r.

Godz. 10.00 — Rynek Miasta
- zbiórka rekonstruktorów w mundurach historycznych, przemarsz w kierunku mogiły żołnierzy WP, poległych w walkach o Bochnię we wrześniu 1939 r.
Godz. 10.30 — Cmentarz komunalny przy ul. Windakiewicza
- uroczysty apel poległych
Godz. 12.00 — miejsce rekonstrukcji — ul. Smyków
- pokazy sprawnościowe (grupy airsoftowe) oraz pokazy wyszkolenia i wyposażenia Żołnierzy 21 brygady strzelców podhalańskich
Godz. 15.00
- rozpoczęcie rekonstrukcji historycznej pn. "Bitwa o Bochnię"
Godz. 16.00
- pokazy wyszkolenia współczesnych formacji Wojska Polskiego oraz zapoznanie się publiczności z poszczególnymi grupami rekonstrukcyjnymi

Prezentowane poniżej zdjęcia pochodzą z Cieszyna, gdzie we wrześniu 2008 roku prezentowano inscenizację, nawiązującą do bitwy o Bochnię.
Źródło: www.bitwa.umbochnia.pl