Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-09-16 22:40:35 przez Czas2012

7 pijanych na rowerach

W miniony weekend policjanci z bocheńskiej drogówki przeprowadzili akcję ukierunkowaną na eliminowanie wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami. W trakcie działań policjanci ujawnili 20 wykroczeń i zatrzymali 7 nietrzeźwych rowerzystów.

Od piątku 13 września przez trzy kolejne dni policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania wymierzone w eliminowanie wykroczeń popełnianych przez rowerzystów, a także dbali o bezpieczeństwo kierujących jednośladami piętnując wszelkie nieprawidłowe zachowania i wykroczenia popełniane wobec rowerzystów przez kierujących innymi pojazdami. Policjanci zwracali szczególna uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania kierujących rowerami, a w szczególności: przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieostrożne wjeżdżanie na jezdnię zza przeszkody lub pojazdów, czy też na jazdę rowerem wzdłuż po chodniku. W trakcie kontroli policjanci sprawdzali stan techniczny rowerów, ich obowiązkowe wyposażenie, a kierujących badali na zawartość alkoholu w organizmie.

Efekty działań bocheńskich policjantów to ujawnienie 20 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, w tym 10 związanych z niewłaściwym wyposażeniem i stanem technicznym rowerów. Zatrważające jest to – podkreślają policjanci z ruchu drogowego, że w trakcie prowadzonych działań zatrzymano aż 7 nietrzeźwych kierujących rowerami, z których rekordzista miał ponad 2 promile i czynny zakaz kierowania pojazdami w tym też jednośladami.

Rowerzyści są szczególnie narażeni na doznanie poważnych obrażeń w wyniku wypadku. Poza nietrzeźwymi rowerzystami ogromnym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są również jeżdżący po zmroku bez wymaganego oświetlenia oraz przejeżdżający po przejściach dla pieszych cykliści.

Rowerzysta, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. Osobie, która jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości 500 złotych – przypominają funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni.