80. rocznica Powstania Warszawskiego - jak ją obchodzono w Bochni?
1 sierpnia, przy dźwiękach syren w „Godzinę W”, władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji, środowisk politycznych oraz mieszkańcy Bochni oddali hołd bohaterom, którzy 80 lat temu podjęli heroiczną walkę o wolność.
Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Leopolda Okulickiego, stojącym w centrum Bochni, który wyjawił sowietom wiele tajemnic AK i poszedł z nimi na współpracę udzielając instrukcji np. jak rozbrajać Polską Armię Podziemną. (Więcej o gen. Okulickim czytaj TUTAJ)
Po ustaniu dźwięku syren i powitaniu zgromadzonych na obchodach gości głos zabrała Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna i Starosta Bocheński Adam Korta.
Gospodarz Solnego Grodu w swoim przemówieniu powiedziała m. in.: „Choć Powstanie Warszawskie rozgrywało się na ulicach naszej stolicy, jego echo niosło się daleko poza Warszawę, docierając do serc ludzi w całej Polsce, w tym także do naszego miasta – Bochni. Bochnia, ze swoją bogatą historią i tradycją, była i jest miejscem, gdzie pamięć o bohaterach narodowych jest pielęgnowana z najwyższym szacunkiem”.
„Dziś, gdy wspominamy tych, którzy oddali życie za naszą wolność, nie możemy zapominać o tym, jak ważna jest pamięć i edukacja przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego w Bochni tak wiele uwagi poświęcamy upamiętnieniu naszej historii, organizując różnorodne wydarzenia, warsztaty i spotkania, które mają na celu przybliżenie młodszym pokoleniom tych wartości, które były bliskie sercom powstańców warszawskich” – dodała Magdalena Łacna.
Przemawiał również Starosta Bocheński Adam Korta mówiąć m.in.:
"My tu nie mamy wyboru. „Burza” w Warszawie nie jest czymś odosobnionym. To jest ogniowo w dłuższym łańcuchu, który zaczął się we wrześniu. Walki w mieście wybuchną, czy my tego chcemy, czy nie. Za dzień, dwa albo trzy Warszawa będzie na pierwszej linii frontu. Ja nie wiem, może Niemcy wycofają się od razu, a może dojdzie do walk ulicznych jak w Stalingradzie. Tu nie chodzi o nas, o kompromitację kierownictwa. Stoimy wobec gigantycznego oszustwa, które ma przekonać i zagranicę, i nasze własne społeczeństwo, że Polska sama dobrowolnie zakłada sobie obrożę na szyję, a wolę ludności reprezentuje sowiecka agentura. My nie możemy zachowywać się biernie wobec takiej gry".
"Powyższe słowa wypowiedział Delegat Rządu na Kraj, Jan Stanisław Jankowski, późniejszy więzień Łubianki, dosłownie w przededniu podjęcia decyzji o wybuchu Powstania. Doskonale oddają dramatyzm sytuacji, w jakiej znaleźli się przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego. Co robić, gdy każde rozwiązanie niesie za sobą ogromne ryzyko?"
"Dzisiaj łatwo nam wydawać sądy, często pochopne, bo jesteśmy mądrzejsi o wiedzę, której tamte pokolenie nie miało. Zostawiając spory o sens Powstania historykom, pochylmy głowy w milczeniu nad bohaterstwem Warszawy i jej mieszkańców."
"W okrągłą, 80. rocznicę zrywu, nie bez podstaw nazywanego ostatnim wołaniem o wolność II Rzeczypospolitej, nasze myśli biegną uliczkami Starówki, kanałami Śródmieścia, łączą się z żołnierzami strzegącymi powstańczych redut na Powiślu i Mokotowie, ale i z bestialsko mordowanymi przez Niemców i ich sojuszników ze Wschodu bezbronnymi mieszkańcami Woli i Ochoty. To także nasza pamięć i odpowiedzialność."
"Przez tę krótką chwilę wszyscy dziś jesteśmy warszawiakami."
Na zakończenie zgromadzone na uroczystości delegacje oddały hołd powstańcom, składając biało-czerwone wiązanki kwiatów pod pomnikiem generała Leopolda Okulickiego.
Wartę pomnika zaciągnęli harcerze z Hufca ZHP Bochnia im gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.
Powstanie Warszawskie było kolejnym po listopadowym czy styczniowym tragicznym, nieprzygotowanym i inspirowanym przez wrogie państwa zrywem narodowym, w który Polacy naiwnie uwierzyli i dali się podpuścić. Mimo zdrady czy błędów decydentów dowództwa, dzięki postawie żołnierzy stało się również symbolem niezłomnej woli walki, odwagi i poświęcenia Polaków w obliczu brutalnej okupacji.
Skutki Powstania były tragiczne. Straty olbrzymie i niepowetowane. Mówi o nich niejedno opracowanie. Jedno z nich np. TUTAJ
Bocheńskim obchodom 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszył również wykład Pawła Naleźniaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, który opowiadał zgromadzonym w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera słuchaczom o bohaterskiej walce podjętej przez mieszkańców Warszawy, a także Wspólne Bochnian Śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych zorganizowane w Oratorium św. Kingi.
Info: UM Bochnia, Starostwo Powiatowe, Czasbochenski.pl
Foto: Łukasz Chojecki