Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-09-11 01:55:05 przez KacperGlod

Adam Korta, Radosław Macoń, kandydat PiS czy bezpartyjny? Kto zostanie senatorem z Bochni?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne, które Prezydent RP ogłosił na 15 października. Wśród nich do ciekawej sytuacji dojdzie w wyborach senackich, kiedy w bocheńskim okręgu zmierzy się ze sobą 4 kandydatów.

Pierwszym ogłoszonym kandydatem do Senatu z okręgu 34 obejmującego m.in. Bochnię jest Adam Korta, obecny starosta bocheński. Został on ogłoszony jako kandydat z ramienia Platformy Obywatelskiej w ramach tzw. Paktu Senackiego, czyli zjednoczenia części opozycji wobec aktualnego rządu.

Kolejnym kandydatem do Senatu będzie Radosław Macoń - lider Konfederacji w okręgu tarnowskim. Bocheński geodeta, będący szefem struktur partii Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena w okręgu tarnowskim, będzie kandydował z ramienia komitetu wyborczego prawicowej Konfederacji.

Trzecim kandydatem będzie przedstawiciel obozu rządzącego. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że ich partię w bocheńskim okręgu będzie reprezentował Włodzimierz Bernacki, były poseł, a obecny senator i wiceminister nauki. W wyborach w 2019 kandydat Zjednoczonej Prawicy uzyskał w skali okręgu wynik 97 648 głosów, uzyskując tym samym mandat senatora X kadencji.

Najbardziej niespodziewanym kandydatem jest Bartłomiej Krzych z okolic Wieliczki, który również zdołał zarejestrować swój start w wyborach z komitetu wyborczego "Polska Jest Jedna". Jest on działaczem społecznym nienależącym do żadnej z partii polityczynych, który zainicjował powstanie Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka.

Senatorowie wybierani są w jednomandatowych okręgu, co oznacza, że z każdego okręgu mandat uzyska tylko jeden z kandydatów, który uzyska najwyższy wynik. Okręg 34 obejmuje powiaty bocheński, brzeski, wielicki i proszowicki.

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2023/Kandydaci_senat.png