Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-10-29 11:28:37 przez system

Łapanów: wycieczka "klasy policyjnej" do zakładu karnego w Nowym Sączu

W miniony poniedziałek uczniowie "klasy policyjnej" Zespołu Szkół w Łapanowie mieli niecodzienną okazję zobaczyć od podszewki Zakład Karny w Nowym Sączu. Spotkali się tutaj z zespołem wychowawców oraz kierowników działu ochrony, którzy z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opowiedzieli nie tylko o życiu więźniów, o ich zwykłym dniu i resocjalizacji, ale także o swojej niejednokrotnie niebezpiecznej pracy.

Pracownicy działu penitencjarnego zapoznali młodzież ze strukturą organizacyjną zakładu karnego oraz z procedurą przyjmowania więźnia. Następnie uczniowie zwiedzili pawilony mieszkalne zakładu półotwartego i zamkniętego, zobaczyli jak wygląda sala widzeń, kaplica, spacerniak oraz miejsca, w których odbywają się zajęcia kulturalno-oświatowe.Przyszli pracownicy policji mieli także szansę przekonać się w jaki strój ochronny wyposażony jest strażnik na wypadek sytuacji kryzysowej w więzieniu.

Wizyta w Zakładzie Karnym bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci młodych ludzi. Wszyscy głęboko przeżyli spotkanie więziennego zespołu muzycznego. Równie mocno jak muzyka poruszyły uczniów słowa ludzi, którzy z perspektywy wielu lat spędzonych w celi więziennej przestrzegali przed używaniem narkotyków, kontaktami ze światem przestępczym. Relacjonując mówili, że dzięki temu doświadczeniu zmieniło się ich wyobrażenie o więzieniu, oparte przecież najczęściej jedynie o sceny z filmów. Zrozumieli, że zakład karny to mały kombinat, w którym przebywają zarówno więźniowie, jak i cały sztab ludzi odpowiedzialnych za jego prawidłowe funkcjonowanie. Dostrzegli po tej wizycie ciężką pracę wychowawców — ludzi, którzy mają najbliższy kontakt z osadzonymi.