Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-08-04 10:35:58 przez system

"Bądźmy uczniami Chrystusa"

  • Wybierz się z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak, jeśli będziesz szedł wytrwale to na Jasnej Górze w Jej obliczu ujrzysz Boga znak ? słowa tej popularnej pielgrzymkowej piosenki towarzyszyły dzisiaj 70-osobowej grupie bocheńskich pątników, którzy spod kościoła św. Pawła Apostoła wyruszyli na spotkanie Jasnogórskiej Pani.

Grupa (tradycyjnie od 26 lat oznaczona numerem 3) stanowi część XXVIII już Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, która oficjalnie wyruszy z Wawelu w środę. Przez dwa dni bochnianie będą więc szli samodzielnie. Noc z wtorku na środę spędza — tez tradycyjnie — w klasztorze OO. Karmelitów przy ul. Karmelickiej. Tam dołączy druga, podobna liczebnie grupa, zatem cała bocheńska grupa liczyć będzie ok. 150 osób. Przewodnikami duchowymi "trójki" są: karmelitanin o. Leon (też pielgrzymkowy weteran), ks. Dominik Niemiec z parafii św. Pawła (jak się wyraził, żegnający pielgrzymów proboszcz Nowakowski — nowicjusz, ale z charakterem) oraz s. Elżbieta.
Grupa w godzinach rannych zeszła z Os. Niepodległości, wstąpiła na moment do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie pożegnał ją gospodarz miasta, burmistrz Kosturkiewicz i udała się w kierunku na Kłaj. Pielgrzymi maja do przejścia ok. 190 km i dotrą pod jasnogórski klasztor w poniedziałek 11 sierpnia w godzinach popołudniowych.
"Trójka" jest samowystarczalna. Nad sprawną organizacją czuwa sztab logistyczny. Bagaże, z niezbędna ilością wody, poruszają się ciężarówką, pielgrzymi mają też własne namioty. Nad bezpieczeństwem medycznym czuwa niemiecka(!) grupa ochotników ze Służby Maltańskiej.
Osobnym fenomenem grupy są jej animatorzy, czyli ludzie odpowiedzialni za wytworzenie specyficznej, pielgrzymkowej atmosfery, sprzyjającej skupieniu i zadumie, bo przecież pielgrzymka to nie rajd — to symboliczne odwzorowanie naszej ziemskiej pielgrzymki, która zakończy się w Domu Ojca.
Grupę tę tworzą — niezmiennie od ćwierćwiecza! — te same osoby: Piotrek Włodarczyk, który specjalnie na tę okazję przyjeżdża... z okolic Chicago, Staszek Dębosz, Jarek Leśniak, Jacek Rybka, Rysiek Dźwigaj, Robert Leśniak. Kto raz zazna pielgrzymiego trudu nigdy już nie zejdzie z tej drogi...