Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-09-27 19:41:02 przez system

Bakteria coli w gminnych wodociągach

Jak podało dziś o godz. 15.00 Starostwo Powiatowe: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi pochodzącej ze Strefy Zbiorowego Zaopatrzenia Wola Nieszkowska - Nieszkowice Wielkie, z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej wartości parametru bakterii grupy Coli.

Do zakażenia bakteriami grupy Coli dochodzi po wypiciu nieprzegotowanej skażonej wody przez konsumenta, co prowadzi do wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych. Natomiast kąpiel w wodzie zanieczyszczonej bakteriami grupy Coli może być przyczyną wystąpienia infekcji dróg moczowych.

W związku z powyższym:
1. Woda z kranu nie może być spożywana , ani używana do spożywania posiłków.
2. Woda z kranu nie może być używana w procesie produkcyjnym żywności.
3. Woda z kranu nie może być używana do mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych. 4. Woda z kranu nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran.
*5. Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych to jest spłukiwania toalet. *

Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Siedlec 250, 32-744 Łapczyca jako zarządca obiektu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę do spożycia oraz podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.
Powyższa informacja obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu w sprawie przydatności wody do spożycia.