Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-09-22 01:55:45 przez system

Bezpłatne zwiedzanie Kopalni - na jej 760-lecie

W Bochni ?...Sól kamienną odkryto... w widłach potoków Babicy i Murowianki. Poświadcza to znalezienie jej w 1248 r. przez Wierzbiętę Gryfitę, który jako prepozyt kościoła konwentualnego w Staniątkach, pełniący funkcję kapelana i zajmujący się sprawami gospodarczymi klasztoru, był zainteresowany pogłębieniem studni solankowej...?

Cytat powyższy pochodzi z publikacji T. Wojciechowskiego "KOPALNIA SOLI W BOCHNI". A według tekstu jeszcze w tym samym roku książę Bolesław Wstydliwy sprowadził do Bochni cystersów wywodzących się z francuskiego opactwa Morimond, którzy trudnili się górnictwem i tym samym mogli nauczyć miejscowych tego rzemiosła. To fakty, ale jest też legenda o cudownym znalezieniu pierścienia księżniczki węgierskiej - Kingi. To źródło wskazuje na pierwszeństwo powstania szybu Sutoris (z łac. Szewczy).

Obecnie bocheńska kopalnia soli to najstarszy w Europie, nieprzerwanie działający zakład przemysłowy. I choć nie wydobywa się w nim już soli, to nadal można czerpać z bogactwa ukrytego pod ziemią. W zeszłym roku kopalnię odwiedziło ponad 132 tys. turystów. Są to ludzie nie tylko szukający ciekawych miejsc, obiektów związanych z historią kraju, ale przede wszystkim osoby, które do bocheńskiej kopalni przybywają po zdrowie. Udowodniono, bowiem lecznicze właściwości mikroklimatu, jaki panuje w podziemnych komorach solnych.

W 2008 roku kopalnia obchodzi swoje 760 urodziny z tej okazji 26 września (piątek) Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Soli w Bochni zapraszają mieszkańców Bochni na DZIEŃ OTWARTY BOCHEŃSKIEJ KOPALNI SOLI. Wszyscy zainteresowani, którzy będą mieli bezpłatne bilety będą mogli zwiedzać kopalnię (zjazdy 2 godzinne) od godz. 14:30 do 18:30. Dodatkowo Uzdrowisko zaprasza także do Parku Archeologicznego — Osada VI Oraczy.

Bezpłatne bilety można odebrać w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Solnej, 24 i 25 września 2008, w godz. od 9.00 do 17.00. Wprowadzenie biletów jest konieczne ze względów na specyfikę zwiedzania kopalni.
Zjazdy do kopalni 26 września 2008 będą odbywać się szybem Campi, w godz. od 14.30 do 18.30 — według godzin zamieszczonych na biletach.