Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-04-05 15:43:53 przez system

Blisko 200 porad prawnych udzielono w powiecie

Darmowe porady prawne udzielane są w czterech miejscach, zlokalizowanych na terenie powiatu, pięć dni w tygodniu po cztery godziny. W styczniu i lutym z usług skorzystało 177 osób.

Udzielane porady dotyczyły przede wszystkim zakresu obowiązującego stanu prawnego, w tym przysługujących uprawnień lub obowiązków. Najwięcej osób skorzystało z tej formy pomocy udzielanej w Starostwie Powiatowym w Bochni, a największą ilość porad udzielano z zakresu prawa spadkowego, cywilnego i rzeczowego.

- Udzielane porady prawne są elementem wyjścia naprzeciw potrzebom mieszkańców, a prowadzona sprawozdawczość jednoznacznie pokazuje, że jest to bardzo pożądany element w końcu samorządy są coraz bliżej spraw ludzkich, społecznych. Wcześniej starostwo prowadziło punkt bezpłatnych porad prawnych, których udzielał prawnik starostwa. Ta forma wsparcia opiera się w dużej mierze na pomocy w poruszaniu się po niejednokrotnie dość zawiłych przepisach prawnych, co zresztą potwierdzają statystyki - mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Z usług adwokatów i radców prawnych mogą skorzystać młodzi ludzie do 26 roku życia, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65 lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani czy zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.