Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-05-17 04:32:40 przez system

Bocheńska Policja już z własnym sztandarem

Niezwykle uroczysta oprawa towarzyszyła dzisiejszemu przekazaniu Komendzie Powiatowej Policji w Bochni sztandaru, ufundowanemu w 90-lecie istnienia polskiej Policji przez bocheński samorząd powiatowy. Świadkami tego wydarzenia byli m.in. goście z Holandii i... Surinamu.

Sztandar został najpierw poświęcony przez ks. prałata Wiesława Piotrowskiego — specjalnego wysłannika biskupa tarnowskiego, Wiktora Skworca (miało to miejsce podczas południowej mszy św. w Bazylice św. Mikołaja), który z powodu wcześniej zaplanowanych wyjazdów nie mógł osobiście przybyć do Bochni.
Po zakończeniu mszy gospodarze i zaproszeni goście, czyli z jednej strony bocheńscy policjanci i samorządowcy, a drugiej licznie reprezentowani policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji i okolicznych komend powiatowych, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządu wojewódzkiego w asyście kompanii honorowej małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, poprzedzani orkiestrą reprezentacyjną krakowskiego II Korpusu Zmechanizowanego, przeszli ulicami Bochni na Rynek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Zaczęła się od odczytania decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji o przyznaniu bocheńskim policjantom sztandaru. Następnie odbyło się symboliczne wbijanie gwoździ do drzewca sztandaru, a później jego przekazanie bocheńskiemu komendantowi powiatowemu Policji — mł. insp. Markowi Rudnikowi przez zastępcę komendanta głównego Policji insp. Andrzeja Trelę. Uroczystość dopełniły przemówienia zaproszonych gości: senatora Macieja Klimy wicemarszałka Leszka Zegzdy, posła Jana Musiała, starosty Jacka Pająka, burmistrzów Bochni — Bogdana Kosturkiewicza i Nowego Wiśnicza — Stanisława Gaworczyka oraz wójtów powiatu bocheńskiego. Na koniec odbyło się poświęcenie prezentów starostwa dla bocheńskich policjantów — dwóch samochodów osobowych skoda, do których burmistrz Bochni dorzucił jeszcze kserokopiarkę — i nastąpiła prezentacja sztandaru poprzez jego oprowadzenie wokół Rynku. Zaznaczyć należy, że imprezie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, która jednak nie zdołała ściągnąć na Rynek tłumów bochnian, w tej tak ważnej jednak dla bocheńskich policjantów chwili towarzyszli im ich koledzy z Holandii i Surinamu, którzy przebywają w Polsce na zaproszenie małopolskiej komendy wojewódzkiej Policji.