Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-10-29 12:27:20 przez system

Bocheńskie cmentarze uporządkowane przed Wszystkimi Świętymi

To wyjątkowy punkt w kalendarzu polskich świąt. Wszystkich Świętych jest dniem, w którym przy grobach bliskich spotykają się członkowie rodzin, na co dzień nierzadko mieszkający z dala od siebie. Dlatego tak ważną rzeczą jest właściwie przygotowanie cmentarzy, których nawiedzenie w ten dzień otoczone jest wielowiekową tradycją.

Nowa kostka została położona na 1200 m kw. Władze Bochni postarały się, by bochnianie nie musieli wstydzić się swoich cmentarzy przed gośćmi. Szczególnie wiele uwagi poświęcono najważniejszemu z nich, bo najstarszemu — cmentarzowi przy ul. Orackiej. Wyremontowano główne ścieżki na cmentarzu. Łącznie położono blisko 1200 m2 kostki brukowej, dzięki której suchą stopą można przejść po głównych miejscach nekropolii, nie narażając się przy tym na upadki na nierównej nawierzchni, co jeszcze do niedawna groziło przy przejściu główną aleją. Dokonano też zabiegów pielęgnacyjnych na kilku szczególnie okazałych cmentarnych drzewach, dzięki czemu nie stanowią już zagrożenia dla okolicznych grobów. Wykonano także nowy punkt do czerpania wody, zlokalizowany przy bramie od ul. Karosek.

Nowe ujęcie wody przy ul. Karosek Tuż obok trwają ostatnie prace przy tzw. drodze KN-II. Pr tej okazji powstanie parking, służący przede wszystkim osobom odwiedzającym cmentarz.
Podobnie do największego bocheńskiego cmentarza wyglądają dwa pozostałe — przy Zaułku F. Mollo i ul. Łychów — pozbierane śmieci, pozamiatane alejki, dodatkowe kontenery na odpadki. Mimo, że do Wszystkich Świętych pozostaje jeszcze kilka dni, administracja cmentarzy praktycznie ukończyła na nich prace porządkowe.