Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-05-19 23:35:22 przez system

Bocheńskie lody najlepsze w Polsce

Miasto Bochnia włączyło się w tegoroczny konkurs pt. „Mój Rynek - Mój Produkt 2015”, organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spośród kilkuset produktów ocenianych w skali kraju, lody z Bochni zakwalifikowały się do etapu finałowego i zajęły tam rewelacyjne II miejsce.

Celem konkursu była identyfikacja i szerzenie dobrych praktyk w zakresie wytwarzania lokalnych produktów rolno-spożywczych, ich rozpowszechnianie oraz wymiana doświadczeń pomiędzy producentami zdrowej żywności na poziomie lokalnym, regionalnym oraz ogólnokrajowym.

16 maja w Warszawie, w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, podczas pikniku „Poznaj Dobrą Żywność”, Ogólnokrajowa Kapituła Konkursowa, powołana przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, dokonała oceny zgłoszonych przez marszałków województw produktów. Na pikniku obecny byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, minister rolnictwa Marek Sawicki i wicepremier Janusz Piechociński.

Spośród 21 produktów, które wcześniej wygrały wojewódzki etap konkursu, II miejsce w rankingu ogólnopolskim zdobyły lody jogurtowe, produkowane w Cafeterii Espresso Artura Lorysia w Bochni. I miejsce zajęła szynka wędzona z Tarnówki, z woj. łódzkiego, natomiast III miejsce chleb tatarczuch na bazie mąki gryczanej z targowiska w Żarkach – woj. śląskie.

Finał konkursu miał charakter festynu z akcentami turystycznymi - produkty lokalne wspaniale promują regiony, w których powstają, a przy okazji można było zaprezentować inne szerokie walory Bochni. Specjalnie wystawione na tę okazję stoisko bocheńskie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem osób odwiedzających piknik. Ważnym efektem promocyjnym konkursu jest również zwiększenie zainteresowania produktami lokalnymi wśród konsumentów, a co za tym idzie wzrost ich sprzedaży.