Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-01-30 15:56:34 przez Czas2012

Bochnia rozpoczęła współpracę z wiśnickim "Plastykiem"

Podpisano porozumienie pomiędzy miastem Bochnia i wiśnickim Liceum Plastycznym

Od 27 stycznia Gmina Miasta Bochnia rozpoczęła współpracę z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. W tym dniu w Nowym Wiśniczu podpisano stosowny dokument. Aktu podpisania dokonali burmistrz Bochni Stefan Kolawiński oraz dyrektor Liceum Elżbieta Kucybała.

Dokument dotyczy zakresu działań i współpracy. Precyzuje on w jakim zakresie będzie się ona odbywać i co deklarują obydwie strony. Są to:

  • wspierania rozwoju naukowo-dydaktycznego pracowników i uczniów Szkoły poprzez udzielenie dostępu do infrastruktury i przestrzeni publicznych Miasta Bochnia oraz pomoc w organizacji zajęć, warsztatów, plenerów;

  • inicjowania działań naukowo-dydaktycznych i kulturalnych, jakie mogą być prowadzone na obszarze Miasta Bochnia;

  • wzajemnego wspierania w prowadzeniu rozpoczętych projektów prowadzonych przez strony; upowszechniania działalności w zakresie kultury i sztuki w szczególności w obszarze architektury, rysunku i malarstwa, fotografii artystycznej, rzeźby, ceramiki artystycznej i tkaniny artystycznej.

Współpraca będzie realizowana poprzez wsparcie Gminy w realizacji m. in.: plenerów, projektów realizowanych przez uczniów Szkoły, realizację wspólnych projektów na obszarze objętym Gminnym Programem Rewitalizacji oraz wspólną realizację przedsięwzięć kulturalnych na obszarze Bochni.

/media/user/images/upload/Styczen/2020/Plastyk2.JPGWiśnickie Liceum Sztuk Plastycznych działa od 1947 roku i powstało z inicjatywy starosty bocheńskiego mgra Antoniego Wolfa i Kierownika Referatu Kultury prof. Stanisława Fischera, którzy rozpoczęli starania o założenie artystycznej szkoły średniej w Nowym Wiśniczu o nazwie Szkoła Przemysłu Artystycznego. 21 września 1947 roku miało miejsce uroczyste otwarcie szkoły a naukę w Liceum rozpoczęło 44 uczniów. Rok później szkoła zmienia nazwę na Państwowe Liceum Technik Plastycznych. W 1978 nastąpiło nadanie szkole imienia Jana Matejki z okazji jubileuszu 30-lecia Liceum. Szkła od lat z powodzeniem kształci specjalistów i artystów w dziedzinach: tkaniny artystycznej, ceramiki, renowacji elementów architektury oraz fotografii artystycznej. Kształceniu kierunkowemu towarzyszy kształcenie ogólnoplastyczne. Uczniowie mają zajęcia z historii sztuki, rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania, podstaw fotografii i filmu oraz projektowania multimedialnego.

pw