Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-07-25 12:46:11 przez Czas2012

Bochnianie zasmakowali w Festiwalu Smaku

Niedziela, choć upalna, nie zniechęciła Bochnian przed przybyciem na Rynek. Odbył się tutaj organizowany przez samorząd województwa małopolskiego Małopolski Festiwal Smaku.

Płytę Rynku wypełniły kramy z różnych miejscowości Powiatu Bocheńskiego i Małopolski gdzie można było skosztować kulinarnych lokalnych specjałów oraz regionalnych przysmaków przygotowanych m.in. przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Miał też miejsce pokaz kulinarny w wykonaniu Andrzeja Polana, znanego kucharza i restauratora oraz autora książki „Doradca Smaku 3”. Na smakoszy czekały pierogi, ryby, wędliny, sery, miody i wiele innych specjaów.

Małopolski Festiwal Smaku jest organizowany od 2005 roku. Jego celem jest promocja małopolskich produktów regionalnych i tradycji. Podczas odbywających się w różnych miejscowościach województwa imprez, producenci żywności z Małopolski prezentują i sprzedają swoje produkty i potrawy.

Decyzją jury wśród Kół Gospodyń Wiejskich pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio KGW w Siedlcu za kaszę pęcak z kapustą i wędzonym podgardlem, KGW w Rajbrocie za leczo w chlebku zapiekanym i KGW „Kobylanki” w Kobylu za kobylski barszczyk z paluchem z boczkiem. Komisja konkursowa wyróżniła także KGW z Grabia za łazanki oraz KGW „Kopaliny” z Nowego Wiśnicza za zimnioki z Pyrzowego pola z zsiodłym mlykiem.

Wśród wystawców bezkonkurencyjne okazały się gołąbki firmy Babcia Władzia z Trzciany. Miejsce drugie zajęła lemoniada hibiskusowa firmy Octovnia. Na miejscu trzecim znalazły się ziemniaki pieczone w całości z przyprawami firmy Pyrki u Gicków. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do Lavendziarni Stoki 6 za syrop z pigwowca japońskiego, Dębnika 52 za mleko krowy Jersey oraz Tłoczni owoców „Pawłowski” za owoce liofilizowane.

Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe i było również okazją do oficjalnego otwarcia zrewitalizowanej płyty Rynku, nad którym prace trwały w latach 2018-2021. Władze samorządowe z burmistrzem miasta na czele uroczyście przecięły wstęgę, a poświęcenia dokonał proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. Ryszard Podstołowicz. Temu wydarzeniu poświęcimy osobny artykuł.

Podczas Festiwalu prowadzono również zbiórkę charytatywną na rzecz dwudziestoczteroletniego Kuby – studenta Akademii Górniczo-Hutniczej, miłośnika gór i gier planszowych, który zmaga się z agresywnym chłoniakiem.

O 19 na scenie wystąpił Mateusza Ziółko, który w 2013 roku triumfował w popularnym programie muzycznym „The Voice of Poland”.

Foto: Łukasz Chojecki UM