Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-08-29 03:37:08 przez system

Cyfrowy "Regis"?

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej radni przegłosowali uchwałę w sprawie włączenia bocheńskiego kina "Regis w realizację programu pn. "Małopolska Sieć Kin Cyfrowych" i zabezpieczenia na ten cel odpowiednich środków. Jeśli wszystko pójdzie po myśli dyrekcji MDK, której podlega kino, pierwsze filmy w wersji cyfrowej zobaczymy już za rok.

Często ci, którzy żyją sprawami kina (a przyznajmy — jest ich coraz mniej) utyskują na to, że w bocheńskim kinie coraz trudniej o nowość, że topowe filmy omijają nasze miasto szerokim łukiem, a jeśli już do niego trafią, to po takim czasie, że wszyscy już mają je w wersji ściągniętej z Internetu. Dlaczego tak się dzieje? To przemyślana strategia firm dystrybucyjnych, którym nie zależy na powielaniu kopii danego filmu w maksymalnych ilościach, lecz koncentrują się na multipleksach, które generują o wiele większe dochody niż kina typu "Regis". Szansą dla małych kin jest zatem ich cyfryzacja, czyli przejście z tradycyjnego nośnika, którym jest taśma celuloidowa na nośnik cyfrowy. Z jednej strony cyfrowy dźwięk i obraz są o wiele wyższej jakości, z drugiej — spadają ceny wykonania kopii. Przejście na cyfrowy system emisji filmu uniezależni więc w jakiś sposób małe kina od dyktatu dystrybutorów.
Z myślą o tym w działająca w Krakowie Fundacją Rozwoju Kina chce wykorzystać środki, będące w dyspozycji marszałka, pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, na zrealizowanie projektu, którego głównym celem jest zbudowanie na obszarze całej Małopolski sieci kin cyfrowych. Uczestnictwo w Sieci multiplikuje szanse na optymalizację kosztów cyfryzacji kin i wzmacnia ich pozycję w stosunku do dystrybutorów w zakresie pozyskiwania atrakcyjnych tytułów filmowych,
Oczywiście wszystko kosztuje, dlatego Rada Miejska w podjętej wczoraj uchwale zabezpieczyła środki na ten cel. Zakłada się, że z MRPO uda się uzyskać 300 tys. zł, a pozostała suma (około 188 tys. zł) pochodzić będzie z budżetu miasta. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie będzie np. opóźnień w realizacji projektu, pierwsze filmy w wersji cyfrowej w "Regisie" zobaczymy we wrześniu przyszłego roku.