Czy przy szybie Campi, na terenie Osady Sześciu Oraczy, powstanie kolejny Lidl?
Na terenie nawiązującym swą nazwą i najprawdopodobniej także lokalizacją do wczesnośredniowiecznej osady bocheńskiej – "Osady Sześciu Oraczy", mają powstać obiekty handlowe wraz z restauracją.
"Osada Sześciu Oraczy" to teren przy obiektach szybu Campi, tuż za parkingiem dla turystów i klientów Kopalni. Rozległa, równa działka, na której kilka lat temu odbywały się pikniki historyczno-archeologiczne. Jej nazwa nie jest przypadkowa. "Osada Sześciu Oraczy" wzmiankowana była już w roku 1234 w dokumencie Teodora z Gryfitów wojewody krakowskiego, nadającego wiele wsi na rzecz klasztoru w Jędrzejowie, jako „Villa VI aratorum”. "Osada Sześciu Oraczy" to jedna z trzech osad jakie istniały na terenie obecnej Bochni zanim ta stała się miastem i otrzymała prawa miejskie. Choć wśród niektórych historyków istnieją co do lokalizacji i „bocheńskości” osady wątpliwości to przypisuje się jej położenie w okolicach ulicy Orackiej na południowej części wzgórza Solna Góra. Oprócz niej na terenie dzisiejszej Bochni leżały także "Dziedzina Wincentego" Grfity oraz osada "Campestris" - Polna, w zachodniej części Solnej Góry. Wszystkie trzy osady należały do rodu Gryfitów będących właścicielami tych ziem przed lokacją miasta. Teren ma więc dla miasta znaczenie historyczne i symboliczne, nawiązując do pierwszych osad Bochni średniowiecznej.
Przyszłość tego terenu nie rysuje się jednak w kategoriach nawiązujących do historii. Co się będzie działo na terenie tzw. „Osady Szesciu Oraczy” zlokalizowanej blisko szybu Campi, pytamy prezesa Kopalni Soli Bochnia Krzysztofa Ziebę. Na sugestię, że może tam powstać kolejny obiekt Lidla mówi, że nie wie czy Lidl, ale na pewno będą budowane obiekty handlowe.
W jednym z nich będzie restauracja, a w ciągu gdzie jest stara warzelnia, a z drugiej strony gdzie była osada ma być drugi ciąg jednokondygnacyjny gdzie mają być zlokalizowane dwa obiekty handlowe w których być może będzie Lidl.
Właścicielem tego terenu jest obecnie firma SIG Spółka z o.o. Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, stan na dziń 10.05.2025 pod numerem KRS: 0000347382 została zapisana firma SIG Sp. z o.o. mająca swoją siedzibę w Krakowie przy ulicy Bonarka 8. Zarząd spółki reprezentują - Sylwester Cichórz – prezes zarządu oraz Andrzej Cichórz – wiceprezes zarządu.
Jak informuje K. Zięba teren ten będący pierwotnie w rękach kopalni soli przeszedł w części we władanie współpracującej z kopalnią soli spółki wykorzystującej podziemia kopalni do prowadzenia swojej działalności. W ramach umowy pomiędzy Kopalnią Soli Bochnia a spółką Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, której właścicielem był Zbigniew Urban podzielono się władztwem nad tym terenem w odpowiednim wg umowy procencie - 33% Kopalnia Soli a 66% Zbigniew Urban reprezentujący „Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia” Sp. zo.o.
W okresie kiedy kopalnią zarządzał likwidator z ramienia Skarbu Państwa P. Sołek, doprowadził do takiej sytuacji w strukturze udziałowej, że spadliśmy jako kopalnia poniżej 1/4 kapitału zbiorowego, a zgodnie z kodeksem handlowym ten współwłaściciel, który ma większy udział procentowy własności może samodzielnie dysponować nieruchomością - poinformował nas prezes Kopalni K. Zieba.
Wprawdzie kopalnia miała propozycję ze strony Z. Urbana na wykup tego terenu, ale nie miała możliwości zapłaty gdyż była w tym okresie w trudnej sytuacji ekonomicznej związanej z zatrzymaniem się normalnego ruchu turystycznego z powodu pandemii. Rządzący w tym czasie prezes Kuszlik prowadził rozmowy z ministerstwem o przyznanie środków na ten cel, ale to się nie udało. Nie miał więc możliwości wykupu tego terenu. Ostatecznie spółka Z. Urbana „Uzdrowisko Kopalnia Soli w Bochni” sprzedała teren prywatnemu właścicielowi.
Sprzedaż nastąpiła tak szybko, że sami byliśmy zaskoczeni - mówi K. Zięba. Zapytaliśmy prezesa K. Ziębę czy nie obawia się konkurencji ze strony działającego w pobliżu obiektu – restauracji czy też sklepów handlowych?
Ja jestem realnym optymistą. Jeśli powstanie jakiś obiekt handlowy, będzie dużo ludzi i w pobliżu powstaną parkingi, to wbrew pozorom atrakcyjność takiego miejsca jak kopalnia wzrośnie.
Obecnie na tym terenie trwają prace przygotowawcze do budowy. Wykarczowano na KN2 pobocze od strony kopalni i trwają również prace nad budową łącznika pomiędzy KN2 a placem budowy. Rozebrano częściowo obiekty na terenie Osady 6 Oraczy. Mieszkający blisko planowanych inwestycji są zaniepokojeni. Nie zostali bowiem poinformowani o zachodzących w pobliżu ich domów zmianach szczególnie, że droga która jest w tej chwili budowana przebiega w odległości około 50-60 metrów od ich domów.
K. Stompór
Czytaj także: 150 tysięcy ton odpadów - zobacz jak Lidl chce zdewastować Gietrzwałd