Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2008-09-04 03:46:45 przez system

Czytak - nowa propozycja biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni od początku września uruchomiła nową formę wypożyczeń ?książek mówionych? - książki zapisanych w systemie cyfrowym na kartach Compact flash, a odtwarzanych przez ?czytaka?. Oferta skierowana jest do czytelników niewidomych i słabo widzących

Biblioteka nawiązała współpracę z Biblioteką Spółdzielni "Nowa Praca Niewidomych" w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym LARIX w Warszawie, pozyskując bezpłatnie program biblioteczny do obsługi i rejestracji wypożyczeń oraz ponad 100 tytułów książek. Nowa oferta skierowana jest głównie do czytelników niewidomych i słabo widzących, ale również do wszystkich posiadających odtwarzaczy "czytak". Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 1 GB, mieści się do 70 godzin nagrania. Po skończeniu czytania, kartę zapełnia się nowymi nagraniami.

Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna kolejne odtwarzanie. Nagranie można przewijać, przechodzić między odcinkami danej książki lub między różnymi książkami. Na jednej karcie można zapisać kilka książek. Czytak odtwarza też stereofoniczną muzykę w popularnym formacie mp3. Nagrań odsłuchuje się z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Można też czytaka podłączyć do domowego zestawu audio. Czytak zasilany jest z zasilacza lub akumulatorów, łatwy do przenoszenia. Pozwala na odtwarzanie książek w dowolnym miejscu, w podróży czy na urlopie. Jest w pełni przystosowany do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzącej, niewielki i prosty w obsłudze.

Książki mówione na "czytaka" udostępniane i zgrywane są w Dziale Zbiorów Audiowizualnych w godzinach pracy wypożyczalni audio. Biblioteka poleca swoim czytelnikom: powieści obyczajowe, historyczne, reportaże, pamiętniki oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Na początku października zostanie utworzony punkt biblioteczny "książki mówionej" w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Koło w Bochni, przy ul. Regis 1, gdzie dyżurujący bibliotekarz będzie świadczył usługę zgrywania książek.