Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-07-13 18:10:37 przez system

Dlaczego tak drogo za ścieki?

Po raz pierwszy to nie radni decydują o wysokości opłat

Od 29 maja bardzo podrożały opłaty za wodę i ścieki w mieście Bochnia. Mieszkańców bulwersuje zwłaszcza olbrzymia – 46% - podwyżka ceny ścieków (z z 4, 46 do 6, 54 zł za 1 m³).

Zdaniem prezesa bocheńskich wodociągów, nasze ścieki nie są wcale najdroższe. Plłacimy wprawdzie więcej niż tarnowianie czy krakowiacy, ale mniej niż mieszkańcy Brzeska czy Ciężkowic.

Zwyżka cen ścieków podyktowana jest przede wszystkim olbrzymią inwestycją w modernizację oczyszczalni ścieków w Bochni. To warte ponad 60 mln przedsięwzięcie ma być finansowane ze środków zewnętrznych kwotą aż 39 mln zł.
Jakie korzyści z modernizacji? Przede wszystkim – mniej przykrych zapachów. W nowej oczyszczalni ma być zastosowany podwójny proces dezodoryzacji: pierwszy w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy to będzie się pozyskiwać biogaz, drugi, tzw. suchy polegający na wstrzykiwaniu środka chemicznego likwidującego zapach. Dzięki biogazowi oczyszczalnia będzie też produkowała własny prąd elektryczny. Głównie na potrzeby samego przedsiębiorstwa.

Na nową cenę ścieków składają się też i inne podwyżki, z którymi zmagają się Wodociągi. Wbrew obietnicom rządu cena energii elektrycznej poszła w gorę aż o 27%. Więcej zapłacono też za gaz – o 100% w ostatnim roku, a także za użytkowanie wieczyste terenu.

W tym roku po raz pierwszy o cenie wody i ścieków nie decydowali radni. Zdaniem prezesa bocheńskich wodociągów robią to teraz Wody Polskie w porozumieniu z władzami przedsiębiorstw wodno – kanalizacyjnych. Same Wody Polskie odżegnują się jednak od takiego stawiania sprawy.

Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. To one decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę – informują Wody Polskie” - czytamy na https://www.portalsamorzadowy.pl/ .

I dalej:
- Wody Polskie pełnią jedynie rolę regulatora tych cen.
- Sprawdzają, czy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne uwzględniło rzeczywiste koszty zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków.
* - Dostarczenie wody mieszkańcom to nadal zadanie własne gmin. *