Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-08-29 14:21:42 przez Czas2012

Dożynki na płycie Rynku - jak wyglądały w tym roku?

Sierpień to miesiąc tradycyjnych Dożynek, święta głęboko zakorzenionego w polskiej tradycji. To ludowe, radosne święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Nie inaczej wyglądały dożynki w Bochni, gdzie na Ryku głównym zorganizowano Powiatowego Święta Plonów.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza święta w Bazylice św. Mikołaja w intencji wszystkich tych, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje żywności. Eucharystii przewodniczył ksiądz Stanisław Kania - proboszcz parafii w Proszówkach. Po zakończonym nabożeństwie nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na płytę bocheńskiego Rynku. Tam na uczestników czekało wiele atrakcji zarówno artystycznych, jak i kulinarnych.

Był pokaz wypieku tradycyjnego chleba wraz z degustacją, stoiska dożynkowych specjałów prezentowane były przez Koła Gospodyń Wiejskich z różnych gmin powiatu. Swoje stanowiska mieli też lokalni producenci Leszczyński Spichlerz, Gospodarstwo Pasieczne "Pasieka u Kiejdów" , Borówkowy Rój, Pierożki Babci Władzi, Wino z Rzezawy, Mięso z Lipnicy. Swe stoiska miały również KRUS, ArMiR, MODR, Lasy Państwowe, Kopalnia Soli "Bochnia". Na scenie zaprezentowali się m.in. Zespół Kuźnia Folkloru z Nowego Wiśnicza, Strażacka Orkiestra Dęta Stary Wiśnicz, Zespół Pieśni i Tańca Siedlecanie, Młode Talenty, Orkiestra Dęta Sobolów czy Kapela Ludowa Brzeźnicanie.

Tradycyjnie już przeprowadzony został konkurs na najładniejszy wieniec żniwny. W tym roku zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW Kobylanki z Kobyla

fot. Łukasz Chojecki UM / Starostwo Powiatowe