Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-09-05 20:07:42 przez system

Drogi pochówek na bocheńskich cmentarzach

Władze Bochni przygotowują około 10% podwyżkę za korzystanie z cmentarzy komunalnych znajdujących się na terenie miasta.

Nad uchwałą w tej sprawie mieli głosować radni podczas ostatniej, sierpniowej sesji Rady Miasta. Zadecydowano jednak o jej wycofaniu z porządku obrad i poddanie jej zapisów dyskusji podczas posiedzeń komisji problemowych, które odbywają się w bocheńskim magistracie. Uchwała wzbudzała bowiem szereg wątpliwości, które podczas sesji Rady Miasta przedstawił jej wiceprzewodniczący Karol Klima. - Zastrzeżenia rannych odnoszą się m. im. do zaproponowanej podwyżki. Jedynym, choć przyznam trudnym do zaakceptowania tłumaczeniem ze strony urzędników jest to, że obecnie obowiązujące taryfy zostały ustalone na mocy rozporządzenia burmistrza 8 lat temu – mówił Karol Klima. - Warto zastanowić się nad tym, czy należy podnieść ceny, które dla przeciętnego obywatela naszego miasta i tak nie są niskie. Trzeba pamiętać również o tym, że przed kilkoma laty ZUS znacznie obniżył zasiłek pogrzebowy – kontynuował radny, który zaznaczył, że na większości cmentarzy w okolicach Bochni obowiązują stawki o 40% - 50% niższe niż w mieście soli.

Wątpliwości radnych wzbudził również m.in. punkt w uchwale dotyczący wynajmu kaplicy cmentarnej. - Dlaczego rodzina, która decyduje się na mszę świętą w kościele ma ponosić takie same koszty jak ta, która wynajmie w tym celu cmentarną kaplicę? – pytał urzędników radny, który zauważył również, że w uchwale nie określono dokładnie okresu letniego i zimowego, w których obowiązują inne stawki cenowe.

Duże wątpliwości stanowi również zapis mówiący o opłacie za wjazd na teren cmentarza dla zakładów pogrzebowych spoza Bochni, przez co burzy się zasady zdrowej konkurencji oraz 30% zwiększenie cen w przypadku pogrzebów odbywających się po godzinie 14.

Kilka przykładowych cen, które proponują wprowadzić przedstawiciele Urzędu Miasta w Bochni na cmentarzach komunalnych:
- pochówek w grobie ziemnym z osoby dorosłej – 625 zł w lecie oraz 790 w zimie (grób z obramowaniem)
- pochówek w grobowcu okienkowym – 575 zł w lecie i 680 w zimie.
- pochówek urny w ziemi – 330 zł w lecie i 385 zł w zimie.