Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-02-08 05:30:00 przez system

Dworzec przyjazny niepełnosprawnym i... środowisku

Dworce, które zostaną zmodernizowane z udziałem środków finansowych budżetu państwa w latach 2010-2012 na terenie Małopolski i Podkarpacia, zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynki dworców w Krzeszowicach, Brzesku, Bochni, Łańcucie i Przeworsku będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakres robót obejmuje: wymianę drzwi do pomieszczeń ogólnodostępnych, budowę podjadów, przebudowę okienek kasowych, wydzielenie miejsc parkingowych na osób niepełnosprawnych, likwidację barier architektonicznych.

Inwestycja ma na celu zapewnienie osobom o ograniczonej możliwości poruszania się takich warunków na stcjach i w pociągach, aby mogły one w pełni odczuć korzyści wynikające z podróżowania pociągiem, tak jak każdy inny obywatel. Modernizacja dworców ułatwi dostęp zarówno stacji, infrastruktury jak i samych pociągów dla osób niepełnosprawnych.
Zostaną wydzielone i zaadaptowane odpowiednie pomieszczenia do wykonania WC z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Modernizacja będzie również dotyczyć dojść do poczekalni i peronów oraz oznakowania dla osób niepełnosprawnych.

Zakres robót na terenie bocheńskiego dworca PKP to: wymiana pokrycia dachowego, częściowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie elewacji, wymiana posadzek, termomodernizacja budynku, izolacja pozioma i pionowa fundamentów, wymiana instalacji sanitarnych i elektrycznych, węzły sanitarne, dostosowanie pomieszczeń dworca i otoczenia dla osób niepełnosprawnych.

Dworzec bocheński zostanie także wyposażony w kolektory słoneczne, służące do podgrzewania wody użytkowej.

Ogólny koszt: 2 mln 675 tys. zł, z tego 865 tys. wyłoży PKP, resztę (1 mln 810 tys. zł) dołoży Skarb Państwa i Unia Europejska. Czas realizacji: 2010-2012.