Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-05-21 05:56:03 przez system

Eurowybory - dwóch kandydatów z bocheńszczyzny

Unia Polityki Realnej oraz Platforma Obywatelska -tylko te dwie partie na bocheńszczyźnie wystawiły swych kandydatów w nadchodzących wyborach do europarlamnetu. 7 czerwca po raz drugi będziemy mieli okazję wybrać polskich przedstawicieli, którzy ubiegają się o mandat europosła. Polsce w kolejnej kadencji w Parlamencie Unii przypadnie 50 miejsc.

Paweł Wieciech to kandydat Unii Polityki Realnej. Jacek Pająk jest kandydatem Platformy Obywatelskiej. To jedyni kandydaci z Bochni, których partie wstawiły na swoje listy. Paweł Wieciech figuruje na liście Nr 1 jako 6 kandydat. Jacek Pająk figuruje na liście Nr 9 jako 8 z kolei. Parlament Europejski to jedno z największych ciał politycznych Unii Europejskiej i jeden z największych parlamentów na świecie. Zasiada w nim obecnie 785 eurodeputowanych z 27 państw obradujących w 23 językach. Obraduje w dwóch miejscach – w Strasbourgu we Francji oraz w Brukseli w Belgii. Zapleczem administracyjnym europarlamentu jest także Luksemburg. Obrady wraz z zapleczem technicznym są przewożone z jednego kraju do drugiego. Eurodeputowani biorący udział w posiedzeniach nie reprezentują jednak swoich krajów – nie są podzieleni według narodowości ale według opcji politycznych. I tak w największej partii w Grupie Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów Polacy mają 15 przedstawicieli na 288, w Grupie Socjalistycznej 9 na 217, w Grupie Porozumienia Liberałów i Demokratów 6 na 100, w Unii na Rzecz Narodów Europy 20 na 44, w Grupie Niepodległość Demokracja 3 na 22 oraz dwóch niezrzeszonych.

Parlament Europejski nie jest ciałem w pełni decyzyjnym jak parlamenty narodowe. Współuczestniczy tylko w rządzeniu i na wiele spraw np. na rolnictwo nie ma żadnego wpływu. Główną rolę decyzyjną w Unii mają komisarze – niewybieralni w wyborach powszechnych oraz szefowie poszczególnych państw – Rada Unii Europejskiej obradująca podczas kolejnych szczytów. Eurodeputowani to jedyni politycy Unii wybierani w wyborach powszechnych, mający jednak mniejszy wpływ w porównaniu z komisarzami na politykę Unii.

Do wyborów w Bochni swych kandydatów zaproponowały dwie partie: konserwatywno-liberalna Unia Polityki Realnej oraz Platforma Obywatelska.

Oto podstawowe informacje o kandydatach z Bochni

Paweł Wieciech

Paweł Wieciech - Unia Polityki RealnejUrodził się w 1974 roku w Bochni. Wykształcenie wyższe. Absolwent Studiów Europejskich na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dyplomowany nauczyciel j. angielskiego w Zespole Szkół Nr 1 oraz redaktor serwisu Czasbochenski.pl. Akredytowany dziennikarz przy Centrum Europejskim Natolin w Warszawie gdzie regularnie bierze udział w spotkaniach dziennikarskich z przedstawicielami placówek dyplomatycznych polskich i zagranicznych, niejednokrotnie w Strasburgu i Brukseli. Autor wielu tekstów na temat funkcjonowania Unii i miejscu Polski w jej strukturach. Prezes bocheńskiego oddziału partii konserwatywno-liberalnej Unia Polityki Realnej. Aktywnie działający na rzecz budowy jej struktur na bocheńszczyźnie. Były przewodnik po bocheńskiej Kopalni Soli. Prezes stowarzyszenia historyczno – przyrodniczego Prospector.

UPR to partia, która nie finansuje wyborów z kieszeni podatników

www.upr.org.pl

Jacek Pająk

Jacek Pająk (po lewej :)- Platforma ObywatelskaUrodził się w 1976 roku w Bochni. Ukończył politologię na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2001 roku pracował w samorządzie gminnym, w tym również na stanowisku dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie. W 2001 r. związał się z Platformą Obywatelską. Aktywnie uczestniczył w budowaniu struktur tej partii na bocheńszczyźnie. Przewodniczy Zarządowi Powiatowemu PO w powiecie bocheńskim. Jest członkiem Rady Regionu w Małopolsce oraz Zarządu Regionu Małopolskiego. Pod koniec 2006 roku objął funkcję Starosty Bocheńskiego. Aktywnie działa w Polsko - Niemieckiej Grupie Roboczej oraz Małopolskiej Radzie Pożytku Publicznego. Jest również członkiem Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przy MSWiA. Jest absolwentem Wyższego Kursu Obronnego organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Przewodniczy Radzie Społecznej SP ZOZ „Szpital Powiatowy” w Bochni oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Platforma Obywatelska to partia euroentuzjastów

www.platforma.org