Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-10-11 09:42:40 przez system

Gmina Bochnia: 4 etap rozbudowy oświetlenia

W Gminie Bochnia w tej kadencji przeznaczono prawie 5,7 mln zł na oświetlenie uliczne, dzięki czemu przybędzie 651 nowoczesnych ledowych lamp. Nowe lampy ledowe zamontowano już w miejscowościach Bessów, Brzeźnica, Cerekiew, Cikowice, Dąbrowica, Krzyżanowice, Nieprześnia, Nieszkowice Małe, Nieszkowice Wielkie, Słomka, Baczków, Chełm, Gierczyce, Gorzków, Pogwizdów, Wola Nieszkowska, Zatoka, Zawada. W wymienionych miejscowościach już teraz jest jaśniej i bezpieczniej. W maju bieżącego roku zostały zawarte kolejne umowy z wykonawcami na rozbudowę oświetlenia w miejscowościach Buczyna, Damieniece, Grabina, Stradomka, Moszczenica, Proszówki, Gorzków (E4). Realizacja tego etapu zakończyła się w październiku br.

- To bardzo ważne zadanie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników dróg. Przeprowadzone inwestycje wpływają także na zwiększenie wydajności oświetlenia i podniesienie komfortu życia. Budowa oświetlenia na tych odcinkach była dla mnie bardzo ważna, ponieważ mieszkańcy czekali na lampy nawet kilkanaście lat. Obecnie jest już jasno, a co za tym idzie zdecydowanie bezpieczniej - mówi wójt Marek Bzdek

W ostatnim czasie zostały zawarte kolejne umowy na budowę 4 - ostatniego już etapu - sieci oświetleniowej w miejscowościach: Siedlec, Bogucice, Majkowice, Łapczyca, Stanisławice, Ostrów Szlachecki i Gawłów. Koszt realizacji ostatniego etapu oświetlenia to 2,2 mln zł. a prace w tych miejscowościach powinny się rozpocząć już niebawem.

W latach ubiegłych inwestycje w oświetlenie na terenie Gminy realizowane były w odmienny sposób. Gmina nie przygotowywała pozwoleń na budowę, ani też nie ogłaszała przetargów na wykonawstwo. Rozbudowa oświetlenia była zlecana Spółce TAURON SA. Niestety nie było to korzystne rozwiązanie, ponieważ po pierwsze było dużo droższe, a po drugie powstała sieć stanowiła majątek TAURON, pomimo że w całości była sfinansowana z pieniędzy gminnych.

I tak w latach 2011-2014 zostało wybudowanych jedynie 12 km sieci oświetlenia ulicznego (95 lamp). Obecnie długość całkowita nowo powstałych sieci 2015-2018 wynosić będzie prawie 45 km (650 lamp).

  • Dzięki niskiemu poborowi energii elektrycznej, lampy LED pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd, a oszczędność zużycia energii wynosi 50-80% w stosunku do tradycyjnego oświetlenia. Źródłem dodatkowych oszczędności są niskie koszty serwisu dzięki temu, że lampy mogą działać bezobsługowo przez lata i stanowią własność Gminy. Co więcej, budowa lamp LED ogranicza rozproszenie światła redukując jego straty i ograniczając skutek tzw. zanieczyszczenia światłem –wyjaśnia Marek Bzdek, Wójt Gminy Bochnia.– *Będę kładł nacisk także na modernizację już istniejących ulicznych punktów świetlnych i możliwości inteligentnego sterowania nimi, co jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa i rachunku ekonomicznego – dodaje wójt. *