Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-03-03 10:50:47 przez system

Gminy nie płacą za straty RPK

Mimo, że RPK zarządza już nowy prezes to jednak na razie nie widać i jeszcze prędko to się chyba nie zdarzy, by firma ta polepszyła swoją kondycję. O ile w ogóle przetrwa. Do Urzędu Miasta dotarło sprawozdanie za rok 2007 dotyczące utraconych wpływów przez RPK z tytułu stosowania ulg na terenie poszczególnych gmin.

Wyliczenie pokazuje, w jakim stopniu poszczególne gminy wywiązały się z zapłaty na rzecz RPK za utracone wpływy z tytułu tych ulg. Największym dłużnikiem pozostaje Gmina Bochnia z kwotą 841 933 zł. Najmniej zalega Miasto Bochnia, gdzie zaległa kwota do spłacenia to tylko ok. 51 tys. zł. Poniżej pełne wyliczenie:

Miasto Bochnia po dokonaniu wpłat zalega jeszcze na rzecz RPK 50 933 zł.

W przypadku Gminy Bochnia zaległa rekompensata wynosi 841 933 zł

W przypadku Gminy Rzezawa jest to kwota 290 975 zł

Gmina Nowy Wiśnicz zalega z wpłatą 88 991 zł.

Nie ma jeszcze sprawozdania za rok 2008, ale łatwo można wyliczyć, że z tytułu samych ulg w roku 2007 RPK jest stratne na 1 272 832 zł. Jakie straty będą za rok ubiegły? Można spekulować, że podobne. Obecnie władze miasta czekają na dokładne sprawozdanie, ale według szacunków Urzędu Miasta całościowo straty RPK mogą nawet sięgnąć ok. 3 mln zł. Największy problem ma Gmina Bochnia. Mimo, że wpisano tu w tegoroczny budżet kwotę 1 mln zł na rzecz RPK to jak widać prawie cała ta suma wystarcza na pokrycie długu za 2007 rok. A co z rokiem ubiegłym i bieżącym? RPK wydaje się więc studnią bez dna jeśli chodzi o dotowanie jej utrzymania. Zadanie postawienia jej na nogi to jak na dzisiaj zadanie niezmiernie karkołomne.

Czytaj także:

http://www.czasbochenski.pl/aktualnosci/wywiady/Nowy-prezes-nowa-szansa.html

http://www.czasbochenski.pl/aktualnosci/top-temat/czy-rpk-jeszcze-kto-kieruje.html

http://www.czasbochenski.pl/aktualnosci/powiat/rpk-przed-ogloszeniem-upadloci.html